Dokument & lagar (259 träffar)

utskottsdokument 2008/09:2349A7

Miljö- och jordbruksutskottets verksamhet riksmötet 2008/09 Beredningsområde Miljö- och jordbruksutskottet bereder ärenden som rör jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring, jakt och fiske. Utskottet bereder även ärenden om naturvård och ärenden om miljövård i övrigt som inte tillhör något annat utskotts beredningsområde.

2009-10-07

utskottsdokument 2008/09:2349A8

Näringsutskottets verksamhet vid riksmötet 2008/09 Utskottets beredningsområde Näringsutskottet bereder ärenden om allmänna riktlinjer för näringspolitiken och därmed sammanhängande forskningsfrågor samt ärenden om industri och hantverk, handel, immaterialrätt, energipolitik, regional tillväxtpolitik, statlig företagsamhet

2009-10-01

utskottsdokument 2008/09:23499D

Justitieutskottets verksamhet vid riksmötet 2008/09 Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a. myndigheter inom Sveriges Domstolar, åklagarväsendet, polisväsendet, kriminalvården samt Brottsförebyggande rådet, Rättsmedicinalverket

2009-09-28

Utskottsmöte 2008/09:33

Föredragningslista Justitieutskottet 2008/09:33 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:33 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-44 Föredragningslista 1. Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 1 september 2009. 2. Yttrande till annat utskott Behandling av fråga om yttrande till försvarsutskottet över

2009-09-10 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2008/09:33

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:33  DATUM Torsdagen den 10 september 2009 TID kl. 11.0011.10 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 1 september 2009 justerades. 2  Yttrande till annat utskott Utskottet behandlade frågan om yttrande till försvarsutskottet över regeringens

2009-09-10

Utskottsmöte 2008/09:32

Föredragningslista Justitieutskottet 2008/09:32 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:32 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-44 Föredragningslista 1. Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 20 augusti 2009. 2. Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder

2009-09-01 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2008/09:32

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:32  DATUM Tisdagen den 1 september 2009 TID kl. 11.00-11.15 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 20 augusti 2009 justerades. 2  Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

2009-09-01

Utskottsmöte 2008/09:44

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2008/09:44 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:44 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Jordbruksminister Eskil Erlandsson informerar inför Jordbruks- och fiskeråd den 7 september 2009 2. Uppvaktningar med anledning av proposition 2008/09:210

2009-08-31 11:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:44

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:44 DATUM 2009-08-31 TID 11.00-14.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ordningsfrågor m.m. Ordförande hälsade Johan Sehlström välkommen som extra föredragande i MJU under hösten 2009 Utskottet beslutade att Eva Lindau tillåts delta under dagens möte

2009-08-31

Utskottsmöte 2008/09:31

Föredragningslista Justitieutskottet 2008/09:31 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:31 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-23 Föredragningslista 1. Information från Justitiedepartementet 2. Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 9 och 11 juni 2009. 3. Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt

2009-08-20 11:00:00

Justitieutskottets protokoll 2008/09:31

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:31  DATUM Torsdagen den 20 augusti 2009 TID kl. 11.00-12.15 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Information från Justitiedepartementet Statssekreteraren Magnus G Graner, stabschefen Anders Hall, internationelle chefsförhandlaren Lars Werkström, ämnesrådet Anna-Carin Svensson, rättsrådet

2009-08-20

Utskottsmöte 2008/09:43

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2008/09:43 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:43 Datum och tid: 14:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Jordbruksminister Eskil Erlandsson informerar inför Jordbruks- och fiskeråd den 13-14 juli 2009 2. Justering av protokollen 2008/09:41 och 42 3.

2009-07-09 14:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:43

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:43 DATUM 2009-07-09 TID 14.00-14.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information inför Jordbruks- och fiskeråd Jordbruksminister Eskil Erlandsson lämnade information inför Jordbruks- och fiskeråd den 13-14 juli 2009. 2 Justering av protokoll Protokollen

2009-07-09

Utskottsmöte 2008/09:42

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2008/09:42 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:42 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Miljöminister Andreas Carlgren lämnar information angående avslutat och nytt ordförandeskap i EU 2. Miljöministern informerar inför Miljöråd den

2009-06-18 08:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:42

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:42 DATUM 2009-06-18 TID 08.00-09.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Miljödepartementet Miljöminister Andreas Carlgren lämnade information angående avslutat och nytt ordförandeskap i EU. 2 Information inför miljöråd Miljöministern

2009-06-18

Utskottsmöte 2008/09:41

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2008/09:41 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:41 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Överläggning enligt RO10:3 med jordbruksminister Eskil Erlandsson om KOM2009 224 Meddelande från kommissionen Samråd om fiskemöjligheter för 2010

2009-06-17 08:00:00

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2008/09:41

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:41 DATUM 2009-06-17 TID 08.00-08.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny suppleant och ny ersätttare Ordförande hälsade Roland Bäckman s välkommen som ny suppleant i miljö- och jordbruksutskottet samt Jan Erik Ågren kd som ersättare. 2 Överläggning

2009-06-17

Justitieutskottets protokoll 2008/09:30

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:30  DATUM Torsdagen den 11 jun 2009 TID kl. 08.30-10.55 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 19 maj 2009 justerades. 2  Yrkesmässiga gränsöverskridande vägtransporter av eurokontanter mellan medlemsstaterna i euroområdet Utskottet

2009-06-11

Utskottsmöte 2008/09:51

Föredragningslista Näringsutskottet 2008/09:51 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:51 Datum och tid: 13:00 Plats: RÖ 4-27 Föredragningslista 1. kl. 13.00-14.00 Näringsminister Maud Olofsson och statssekreterare Jöran Hägglund, Näringsdepartementet, lämnar information om statens insatser för fordonsindustrin.

2009-06-09 13:00:00

Utskottsmöte 2008/09:29

Föredragningslista Justitieutskottet 2008/09:29 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:29 Datum och tid: 11:00 Plats: Rikskriminalpolisen Föredragningslista 1. Besök hos Rikskriminalpolisen Utskottet besöker Rikskriminalpolisen. Vi träffas strax före klockan 11.00 i entrén på Polhemsgatan 30. Besöket beräknas

2009-06-09 11:00:00