Dokument & lagar (105 träffar)

utskottsdokument 2010/11:29EB1F

Skatteutskottets verksamhet riksmötet 2010/11 Skatteutskottets beredningsområde Skatteutskottet ska enligt riksdagsordningen bereda ärenden om statliga och kommunala skatter och ärenden om taxering, skattebetalning, folkbokföring samt exekutionsväsendet. Ärenden om anslag inom utgiftsområdet Skatt, tull och exekution

2011-11-08

Omröstning 2010/11:SkU35p2 Skattekontroll

Votering: betänkande 2010/11:SkU35 Skattekonsekvenser av fondverksamhet över gränserna, förslagspunkt 2 Skattekontroll Riksdagen avslår motion 2010/11:Sk4. Datum: 2011-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 1 13 M 97 0 0 10 MP 20

2011-06-22

Omröstning 2010/11:SkU34p1 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg

Votering: betänkande 2010/11:SkU34 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg, förslagspunkt 1 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2004:629 om trängselskatt. Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:133 och avslår motion 2010/11:Sk3.

2011-06-15

Skatteutskottets protokoll 2010/11:26

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:26 DATUM 201106-09 TID 10.0010.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ordföranden hälsade suppleanterna Patrik Björck SAnnika Lillemets MP och Anders Sellström KD välkomna till utskottet och dagens sammanträde. Utskottet medgav att Joakim Skotheim, utredare

2011-06-09

Skatteutskottets protokoll 2010/11:25

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:25 DATUM 2011-06-07 TID 11.0011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Aktuella frågor på skatte- och tullområdet inom EU Statssekreterare Hans Lindberg och finansråd Per Classon, Finansdepartementet, informerade och besvarade frågor om aktuella frågor

2011-06-07

Skatteutskottets protokoll 2010/11:24

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:24 DATUM 201105-31 TID 11.0011.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:23. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen påminde om mötet med kommissionären Šemetas den 16 juni 2011 kl. 9.30 ca 10.30 i Skandiasalen.

2011-05-31

Skatteutskottets protokoll 2010/11:23

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:23 DATUM 2011-05-19 TID 10.0010.30 10.4510.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:22. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen informerade om att utskottet sammanträder torsdagen den 9 juni kl. 10.00

2011-05-19

Skatteutskottets protokoll 2010/11:22

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:22 DATUM 201105-10 TID 11.0011.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:21. 2 Kanslimeddelanden Inkomna skrivelser enligt bilaga 2 anmäldes. Kanslichefen påminde om anmälan till besöket hos Riksrevisionen

2011-05-10

Skatteutskottets protokoll 2010/11:21

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:21 DATUM 2011-05-05 TID 10.0010.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:20. 2 Kanslimeddelanden Inkomna skrivelser enligt bilaga 2 anmäldes. Kanslichefen informerade om att det var många, både

2011-05-05

Omröstning 2010/11:SkU26p2 Sidoavtalet mellan Sverige och Danmark

Votering: betänkande 2010/11:SkU26 Riksrevisionens styrelses redogörelse om skatteavtal med andra länder, förslagspunkt 2 Sidoavtalet mellan Sverige och Danmark Riksdagen avslår motionerna 2010/11:Sk1 av Veronica Palm m.fl. S yrkande 6 och 2010/11:Sk2 av Leif Jakobsson S yrkandena 1 och 2. Datum: 2011-04-28 Omröstning

2011-04-28

Omröstning 2010/11:SkU26p1 Skatteavtal med andra länder

Votering: betänkande 2010/11:SkU26 Riksrevisionens styrelses redogörelse om skatteavtal med andra länder, förslagspunkt 1 Skatteavtal med andra länder Riksdagen avslår motion 2010/11:Sk1 av Veronica Palm m.fl. S yrkandena 1-5. Datum: 2011-04-28 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja

2011-04-28

Skatteutskottets protokoll 2010/11:20

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:20 DATUM 201104-28 TID 10.0010.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:19. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen påminde om veterandagen den 4 maj. Alla ledamöter är välkomna på kaffe och tårta

2011-04-28

Skatteutskottets protokoll 2010/11:19

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:19 DATUM 2011-04-14 TID 10.0010.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Val av vice ordförande Jennie Nilsson S valdes till ny vice ordförande efter Veronica Palm S som avsagt sig som ledamot i skatteutskottet fr.o.m. den 8 april 2011. Denna paragraf förklarades

2011-04-14

Skatteutskottets protokoll 2010/11:18

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:18 DATUM 201104-07 TID 10.0010.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att Henrik Paulander från EU-nämndens kansli fick närvara under sammanträdet vid punk 2 på föredragningslistan. 2 Information om aktuella frågor

2011-04-07

Skatteutskottets protokoll 2010/11:17

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:17 DATUM 2011-04-05 TID 11.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information om EU:s statsstödsregler och dess påverkan på utformningen av skatteregler Kanslirådet Björn Strenger, skatte- och tullavdelningen, Finansdepartementet, informerade och

2011-04-05

Skatteutskottets protokoll 2010/11:16

RIKSDAGEN SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:16 DATUM 201103-31 TID 09.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Offentlig utfrågning Utskottet inhämtande information med anledning av EU-kommissionens grönbok om mervärdesskattens framtid Ett enklare stabilare och mera effektivt system KOM 1020 695

2011-03-31

Omröstning 2010/11:SkU23p1 Skatteskala, grundavdrag m.m.

Votering: betänkande 2010/11:SkU23 Allmänna motioner om inkomstskatter, förslagspunkt 1 Skatteskala, grundavdrag m.m. Riksdagen avslår motionerna 2010/11:Sk210 av Kerstin Lundgren C2010/11:Sk216 av Ann-Christin Ahlberg S2010/11:Sk230 av Hans Backman m.fl. FP yrkande 2, 2010/11:Sk232 av Hans Backman m.fl. FP2010/11:Sk276

2011-03-30

Omröstning 2010/11:SkU23p11 Fackföreningsavgift och a-kasseavgift

Votering: betänkande 2010/11:SkU23 Allmänna motioner om inkomstskatter, förslagspunkt 11 Fackföreningsavgift och a-kasseavgift Riksdagen avslår motionerna 2010/11:Sk262, 2010/11:Sk315, 2010/11:Sk359 och 2010/11:Sk422. Datum: 2011-03-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 S, V Parti Ja Nej

2011-03-30

Omröstning 2010/11:SkU23p2 Pensionsförsäkringar

Votering: betänkande 2010/11:SkU23 Allmänna motioner om inkomstskatter, förslagspunkt 2 Pensionsförsäkringar Riksdagen avslår motion 2010/11:Sk269. Datum: 2011-03-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 15 M 97 0 0 10 MP 20 0 0

2011-03-30

Omröstning 2010/11:SkU22p4 Uttagsbeskattning

Votering: betänkande 2010/11:SkU22 Allmänna motioner om beskattning av företag, kapital och fastighet, förslagspunkt 4 Uttagsbeskattning Riksdagen avslår motionerna 2010/11:Sk266 av Penilla Gunther KD2010/11:Sk314 av Kurt Kvarnström och Carin Runeson båda S2010/11:Sk338 av Johan Löfstrand och Louise Malmström båda S2010/11:Sk395

2011-03-17