Dokument & lagar (148 träffar)

utskottsdokument 2005/06:825

Vissa uppgifter om skatteutskottets verksamhet under riksmötet 2005/06 if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Skatteutskottets beredningsområde Skatteutskottet skall enligt riksdagsordningen bereda ärenden om statliga och kommunala skatter och ärenden om taxering, skattebetalning, folkbokföring samt

2006-09-13

utskottsdokument 2005/06:821

Lagutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Lagutskottets beredningsområde Lagutskottet bereder ärenden om äktenskapsbalken, föräldrabalken, ärvdabalken, handelsbalken, jordabalken, utsökningsbalken och lagar som ersätter eller anknyter till

2006-09-11

Omröstning 2005/06:LU33p11 Konsumenträtt inom offentlig verksamhet

Votering: betänkande 2005/06:LU33 Konsumentpolitikens mål och inriktning, förslagspunkt 11 Konsumenträtt inom offentlig verksamhet Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L21 yrkande 3, 2005/06:L22 yrkande 4, 2005/06:L310 yrkande 7 och 2005/06:L319 yrkande 5. Datum: 2006-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2006-06-15

Omröstning 2005/06:LU33p5 Konsumentverket

Votering: betänkande 2005/06:LU33 Konsumentpolitikens mål och inriktning, förslagspunkt 5 Konsumentverket Riksdagen avslår motion 2005/06:L319 yrkande 2. Datum: 2006-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 117 0 1 26 m 0 46 0 9

2006-06-15

Omröstning 2005/06:SkU35p1 En kronofogdemyndighet i tiden

Votering: betänkande 2005/06:SkU35 En kronofogdemyndighet i tiden prop. 2005/06:200 och prop. 2005/06:124 delvisförslagspunkt 1 En kronofogdemyndighet i tiden Riksdagen antar dels de i proposition 2005/06:200 framlagda förslagen till 1. lag med anledning av inrättande av Kronofogdemyndigheten, 2. lag om ändring i utsökningsbalken,

2006-06-02

Omröstning 2005/06:SkU34p1 Skatt på flygresor

Votering: betänkande 2005/06:SkU34 Skatt på flygresor prop. 2005/06:190förslagspunkt 1 Skatt på flygresor Riksdagen antar regeringens förslag till lag om skatt på flygresor med den ändringen att 10 erhåller den av utskottet i bilaga 3 föreslagna lydelsen och avslår förslaget till lag om ändring i skattebetalningslagen

2006-06-02

Omröstning 2005/06:SkU33p1 Beskattning av visst hushållsavfall som förbränns, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SkU33 Beskattning av visst hushållsavfall som förbränns, m.m. prop. 2005/06:125 delvisförslagspunkt 1 Beskattning av visst hushållsavfall som förbränns, m.m. Riksdagen antar regeringens i bilaga 2 till betänkandet återgivna förslag till 1. lag om ändring i lagen 1994:1776 om skatt på energi,

2006-06-02

Omröstning 2005/06:SkU31p1 Förenklade skatteregler med anledning av ny redovisningslagstiftning

Votering: betänkande 2005/06:SkU31 Förenklade skatteregler med anledning av ny redovisningslagstiftning prop. 2005/06:174förslagspunkt 1 Förenklade skatteregler med anledning av ny redovisningslagstiftning Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i mervärdesskattelagen 1994:2002. lag om ändring i inkomstskattelagen

2006-06-02

Omröstning 2005/06:SkU31p2 Ej kontantredovisande företags inbetalning av mervärdesskatt

Votering: betänkande 2005/06:SkU31 Förenklade skatteregler med anledning av ny redovisningslagstiftning prop. 2005/06:174förslagspunkt 2 Ej kontantredovisande företags inbetalning av mervärdesskatt Riksdagen avslår motion 2005/06:Sk10. Datum: 2006-06-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 kd

2006-06-02

Omröstning 2005/06:SkU29p1 Effektivare skattekontroll

Votering: betänkande 2005/06:SkU29 Effektivare skattekontroll m.m. prop. 2005/06:169förslagspunkt 1 Effektivare skattekontroll Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om särskild skattekontroll i vissa branscher, 2. lag om ändring i kupongskattelagen 1970:6243. lag om ändring i sekretesslagen 1980:1004. lag om

2006-06-02

Omröstning 2005/06:SkU29p2 Fortsatt samordning m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SkU29 Effektivare skattekontroll m.m. prop. 2005/06:169förslagspunkt 2 Fortsatt samordning m.m. Riksdagen avslår motion 2005/06:Sk14 yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-06-02 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 m, c, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 107 0

2006-06-02

Lagutskottets protokoll 2005/06:33

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:33 DATUM 2006-06-02 TID kl. 08.00-08.30 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras utskottets protokoll från den 30 maj 2006. 2 Konsumentpolitikens mål och inriktning Fortsatt behandling av proposition 2005/06:105 om konsumentpolitikens mål och inriktning

2006-06-02

Omröstning 2005/06:LU34p3 Barns skuldsättning

Votering: betänkande 2005/06:LU34 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.förslagspunkt 3 Barns skuldsättning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L273 yrkande 3, 2005/06:L323, 2005/06:L336, 2005/06:L339 yrkande 3 och 2005/06:L363. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU34p1 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:LU34 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.förslagspunkt 1 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till a lag om ändring i föräldrabalken, b lag om ändring i lagen 1972:435 om överlastavgift,

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU31p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:LU31 Ersättning till ledande befattningshavare i näringslivet, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L27 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:L28. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU28p4 Uppföljning

Votering: betänkande 2005/06:LU28 Förenklade redovisningsregler, m.m.förslagspunkt 4 Uppföljning Riksdagen avslår motion 2005/06:L11. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m 44 3 0 8 c 18 0 0 4 fp 37 0 0

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU28p2 Gränsvärden i årsredovisningslagen

Votering: betänkande 2005/06:LU28 Förenklade redovisningsregler, m.m.förslagspunkt 2 Gränsvärden i årsredovisningslagen Riksdagen avslår motion 2005/06:L10 yrkande 1. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m

2006-06-01

Skatteutskottets protokoll 2005/06:25

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:25 DATUM 2006-06-01 TID 08.15 08.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ordföranden hälsade Lennart Gustavsson v välkommen till sammanträdet. Bär-svamp- och kottplockning Departementsrådet Ulf Rehnberg och departementssekreterare Pia Gustafsson, Finansdepartementet,

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU27p3 Barnets rätt att komma till tals m.m.

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 3 Barnets rätt att komma till tals m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L292 yrkande 5 och 2005/06:So647 yrkande 5. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 c, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 129

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p1 Ett tydligare barnperspektiv

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 1 Ett tydligare barnperspektiv Riksdagen avslår motionerna 2004/05:Ju349, 2005/06:L340 yrkandena 3 och 5, 2005/06:L382 och 2005/06:L394 yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej

2006-05-30