Dokument & lagar (96 träffar)

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:35

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:35 DATUM 20120619 TID 08:0008:55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kanslimeddelanden Beslutades att: ta emot Senatens utrikesutskott från Ungern onsdagen den 26 september 2012 kl. 13:00. Anmälningsblankett delades på bordet. ta emot ordföranden i Dumans

2012-06-19

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:34

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:34 DATUM 20120612 TID 11:0013:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Närvaro vid föredragning Utskottet beslutade att föredragande Pia Törsleff Hertzberg vid EU-nämndens kansli medges att närvara vid utskottets sammanträde i samband med föredragning om

2012-06-12

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:33

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:33 DATUM 20120529 TID 11:0011:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Norden UU9 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2011/12:90 och motioner samt redogörelse 2011/12NR1 och motioner. Utskottet justerade förslag till betänkande 2011/12:UU9. S-MP-SD-

2012-05-29

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:31

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:31 DATUM 20120508 TID 11:0011:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade sammanträdesprotokoll 2011/12:30. 2 Kanslimeddelande Påmindes om att: utskottet tar emot tidigare utrikesutskottsledamöter i Templum, onsdagen

2012-05-28

Betänkande 2011/12:UU17

Regeringen beskriver i en skrivelse arbetet i Europarådets ministerkommitté under andra halvåret 2010 och under 2011. Regeringen tar bland annat upp den förändringsprocess som pågår inom Europarådet. Europadomstolen ska förändras, EU:s anslutning till Europakonventionen för de mänskliga rättigheterna förberedas och samarbetet mellan ministerkommittén och den parlamentariska församlingen förbättras. Europadomstolens dömande verksamhet och ministerkommitténs övervakning av medlemsländerna är andra områden som redovisas.

Riksdagens delegation vid Europarådets parlamentariska församling, PACE, beskriver i en redogörelse verksamheten i Europarådets parlamentariska församling under 2011. PACE har bland annat debatterat frågor som den arabiska våren, förändringarna inom Europarådet, Europadomstolens arbete för de mänskliga rättigheterna, EU:s anslutning till Europakonventionen samt utvecklingen i Europarådets medlems- och grannländer. PACE antog under året 72 resolutioner, 39 rekommendationer och två yttranden.

Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutar ärendet.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 12
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-07 Beslut: 2012-06-13

Betänkande 2011/12:UU17 (pdf, 168 kB) Webb-tv debatt om förslag: Europarådet

Betänkande 2011/12:UU16

Regeringen har lämnat en skrivelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, OSSE, under andra halvåret 2010 och helåret 2011. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2011. Riksdagen lade redogörelsen och skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendena.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-05-30 Beslut: 2012-05-31

Betänkande 2011/12:UU16 (pdf, 48 kB) Webb-tv debatt om förslag: OSSE

Betänkande 2011/12:UU9

Regeringen har lämnat en redogörelse för samarbetet under 2011 mellan de nordiska ländernas regeringar, i första hand verksamheten i Nordiska ministerrådet. Nordiska rådets svenska delegation har lämnat en redogörelse för det parlamentariska samarbetet inom Nordiska rådet. Riksdagen lade skrivelsen och redogörelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 4
Beredning: 2012-04-26 Justering: 2012-05-22 Debatt: 2012-06-14 Beslut: 2012-06-19

Betänkande 2011/12:UU9 (pdf, 110 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Betänkande 2011/12:UU15

Riksdagen godkände ett nytt värdlandsavtal mellan Sveriges regering och Internationella institutet för demokrati och fria val, International IDEA. Det nya avtalet ersätter ett värdlandsavtal från 1995.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU15 (pdf, 63 kB)

Betänkande 2011/12:UU14

Riksdagen godkände ett nytt värdlandsavtal mellan Sveriges regering och Organisationen för det globala nätverket för vattenfrågor. Det nya avtalet ersätter ett värdlandsavtal från 2002.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU14 (pdf, 67 kB)

Betänkande 2011/12:UU11

Regeringen har lämnat en skrivelse om Sveriges exportkontrollpolitik under 2011 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden. Det senare innebär att produkterna kan användas för civila ändamål men också vid framställning av bland annat vapen. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 12
Beredning: 2012-04-19 Justering: 2012-05-10 Debatt: 2012-05-23 Beslut: 2012-05-24

Betänkande 2011/12:UU11 (pdf, 184 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategisk exportkontroll

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:32

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:32 DATUM 20120510 TID 09:3011:50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Strategisk exportkontroll UU11 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2011/12:114 och motioner. Utskottet justerade förslag till betänkande 2011/12:UU11. S-MP-SD- och V-ledamöterna

2012-05-10

Betänkande 2011/12:UU10

Utrikesutskottet har granskat regeringens skrivelse om EU:s verksamhet under 2011. Skrivelsen tar upp EU:s utveckling och förbindelser med omvärlden, det ekonomiska och sociala samarbetet, det rättsliga och inrikes samarbetet samt EU:s institutioner. Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Riksdagen sa samtidigt nej till de motioner som lämnats med anledning av skrivelsen samt motioner från allmänna motionstiden 2011 om samarbetet inom EU.

Förslagspunkter: 27 Reservationer: 44
Beredning: 2012-03-29 Justering: 2012-04-26 Debatt: 2012-05-09 Beslut: 2012-05-09

Betänkande 2011/12:UU10 (pdf, 1796 kB) Webb-tv debatt om förslag: Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2011

Betänkande 2011/12:UU18

Riksdagen godkände regeringens beslut från den 15 mars 2012 om att tillämpa sanktionslagen i fråga om Libyen. Regeringens beslut innebär att Sverige ska genomföra de sanktioner mot Libyen som FN och EU har antagit. För att regeringens beslut ska träda i kraft krävdes riksdagens godkännande.

Sanktionerna innebär förbud mot att köpa, importera eller transportera krigsmateriel från Libyen. Det ska även vara förbjudet att leverera, sälja eller överföra vapen och annan militär utrustning till Libyen eller att transportera sådan utrustning genom Sverige till Libyen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2012-04-26 Debatt: 2012-05-09 Beslut: 2012-05-09

Betänkande 2011/12:UU18 (pdf, 37 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:29

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:29 DATUM 20120424 TID 11:0012:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande Departementsrådet Per-Arne Hjelmbom och kanslirådet Torsten Ericsson från utrikesdepartementet lämnade information om gemensam

2012-04-24

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:28

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:28 DATUM 20120419 TID 09:3011:30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Utvidgningen av verksamhetsområdet för Europeiska utvecklingsbanken UU2y Utskottet fortsatte behandlingen av yttrande till finansutskottet över proposition 2011/12:64 och motioner. Utskottet

2012-04-19

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:27

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:27 DATUM 20120412 TID 08:3010:20 10:3011:35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade sammanträdesprotokoll nr 2011/12:26. 2 Kanslimeddelande Informerades om att: handläggare Sara Sjölén har återkommit i tjänst från

2012-04-12

Betänkande 2011/12:UU12

Riksdagen sa på utrikesutskottets förslag nej till motioner om internationella klimatfrågor och biologisk mångfald från de allmänna motionstiderna 2010 och 2011.

I sitt beslutsunderlag har utskottet gjort ett antal överväganden inför FN:s konferens om hållbar utveckling i Rio de Janeiro den 20-22 juni 2012, även kallad Rio+20. Konferensen har två teman, grön ekonomi inom ramen för fattigdomsbekämpning och hållbar utveckling samt det internationella ramverket för hållbar utveckling.

När det gäller det första temat understryker utskottet att mötet bör fokusera på konkreta åtaganden som omfattar samtliga länder, snarare än på ett omfattande slutdokument utan tydliga mål. I fråga om det andra temat betonar utskottet att FN:s sätt att arbeta måste reformeras kontinuerligt och anpassas till förändringar i omvärlden för att organisationen ska kunna behålla sin trovärdighet och fungera som en pådrivande kraft. Det är viktigt att mötet når resultat på detta område. Utskottet välkomnar också regeringens ambition att Riomötet ska besluta om att inleda en process för att lägga fast principerna för utformningen av globala hållbarhetsmål som världen kan enas om senast 2015.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Beredning: 2011-12-15 Justering: 2012-03-29 Debatt: 2012-04-18 Beslut: 2012-04-18

Betänkande 2011/12:UU12 (pdf, 93 kB) Webb-tv debatt om förslag: Internationell hållbar utveckling

Betänkande 2011/12:UU8

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2010 och 2011 om mänskliga rättigheter (MR) i svensk utrikespolitik. Motionerna handlar framför allt om MR-frågor i vissa regioner och länder i världen. Utrikesutskottet framhåller i sitt beslutsunderlag till riksdagen att omsorgen om och försvaret av de mänskliga rättigheterna är en integrerad och central del av den svenska utrikespolitiken.

Utskottet har redovisat sina överväganden med anledning av EU-kommissionens och EU:s utrikestjänsts gemensamma meddelande Mänskliga rättigheter och demokrati i centrum för EU:s yttre åtgärder - Effektivare metoder. Meddelandet innehåller olika förslag på hur EU bättre ska kunna främja mänskliga rättigheter inom utrikespolitiken. Utskottet understryker bland annat att EU överlag bör ta större hänsyn till mänskliga rättigheter, demokrati och god samhällsstyrning vid tilldelningen av externt bistånd till partnerländerna.

Förslagspunkter: 19 Reservationer: 8
Beredning: 2011-12-15 Justering: 2012-03-29 Debatt: 2012-04-18 Beslut: 2012-04-18

Betänkande 2011/12:UU8 (pdf, 453 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:26

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:26 DATUM 20120329 TID 09:3009:50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik UU8 Utskottet fortsatte behandlingen av motioner, faktapromemoria 2011/12:FPM83 och kommissionsmeddelande KOM2011 886. Utskottet justerade

2012-03-29

Utrikesutskottets protokoll 2011/12:25

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:25 DATUM 20120327 TID 11:0012:50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Hållbar utveckling RIO +20 Biståndsminister Gunilla Carlsson, departementsrådet Erik Korsgren, kanslirådet Anna Holmryd, departementssekreterare Martin Mossberg och politiskt sakkunnige

2012-03-27