Dokument & lagar (36 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:6

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:6 DATUM 2014-05-28 TID 08.30- 08.34 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU2 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:189 och motion. Utskottet

2014-05-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:5

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:5 DATUM 2014-05-06 TID 12.00 12.03 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:4. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Utskottet fortsatte

2014-05-06

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:4 DATUM 2014-04-15 TID 12.00 12.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2014-04-15

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:3 DATUM 2013-12-05 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:1 och 2 med korrigering. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen meddelade att debattlista för kammardebatten

2013-12-05

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:2 DATUM 2013-11-28 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:1. 2 Mottagande av motion Kanslichefen anmälde att motion 2013/14:Fö257 av Mikael Jansson SD yrkande

2013-11-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:1 DATUM 2013-11-26 TID 12:0012.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2013-11-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:4 DATUM 2011-12-01 TID 09.009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:3. 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU2

2011-12-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:3 DATUM 2011-11-29 TID 10.3010.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:2. 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU2

2011-11-29

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:2 DATUM 2011-11-24 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2011-11-24

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:1 DATUM 2011-09-20 TID 10.4511.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2011-09-20

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:9

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:9 Datum 2009-02-26 Tid 09.3009.40 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:8 3 Justering Fortsattes granskningen av förslag

2009-02-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:8

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:8 Datum 2009-02-19 Tid 10.3010.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Urban Ahlin s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:7 3 Granskning Granskning av utkast till betänkande

2009-02-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:7

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:7 Datum 2009-02-17 Tid 12.3012.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Rolf Gunnarsson m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:6 3 Överläggning Behandlades underlag till betänkande

2009-02-17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:6

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:6 Konstituerande sammanträde Datum 2009-02-12 Tid 10.3011.50 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Holger Gustavsson kdsom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop

2009-02-12

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:5

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:5 Datum 2008-12-11 Tid 09.0009.15 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande O rdförande Göran Lennmarker m öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:4. 3 Mottagande av motion Utrikesutskottet har

2008-12-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:4

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:4 Datum 2008-12-09 Tid 11.0012.30 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande O rdförande Göran Lennmarker m öppnade sammanträdet. 2 Föredragning Generalmajor Stefan Kristiansson och överstelöjtnant Lena Persson Herlitz från Must Militära

2008-12-09

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:3

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:3 Datum 2008-12-04 Tid 11.0011.35 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2008/09:1 och 2 3 Kanslianmälningar Anmäldes tre inkomna

2008-12-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:2

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:2 Datum 2008-12-02 Tid 13.2514.45 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. Utskottet beslutade enhälligt med stöd av RO 4.12.2. att fortsätta sammanträdet. 2 Föredragning Bo Asplund,

2008-12-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2008/09:1

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2008/09:1 Konstituerande sammanträde Datum 2008-11-20 Tid 09.3011.25 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Göran Lennmarker msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, öppnade sammanträdet. 2 Upprop

2008-11-20

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2007/08:0

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet vid riksmötet 2007/08 Det sammansatta utrikes- och försvars-utskottets verksamhet Utrikes- och försvarsutskotten har under 2007/08 års riksmöte beslutat att bereda ärenden gemensamt genom deputerade i sammansatt utskott. Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

2008-09-05

Paginering