Dokument & lagar (17 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:11

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:11 DATUM 2016-05-19 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:10. 2 Samförståndsavtal om värdlandsstöd UFöU4 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2015/16:152 och

2016-05-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:10

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:10 DATUM 2016-05-12 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:9. 2 Samförståndsavtal om värdlandsstöd UFöU4 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2015/16:152 och

2016-05-12

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:9

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:9 DATUM 2016-04-28 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:8. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet fortsatte behandlingen

2016-04-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:8

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:8 DATUM 2016-04-21 TID 09.1009.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:7. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet fortsatte behandlingen

2016-04-21

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:7

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:7 DATUM 2016-04-14 TID 09.0009.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:6. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU3 Utskottet behandlade proposition

2016-04-14

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:6

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:6 DATUM 2016-04-12 TID 11.3012.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Sammanträdets öppnande Krister Örnfjäder Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Ledamöter

2016-04-12

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:5

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:5 DATUM 2015-12-08 TID 11.3011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:4. 2 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats RSM i Afghanistan UFöU1 Utskottet

2015-12-08

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:4

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:4 DATUM 2015-12-03 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:3. 2 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats RSM i Afghanistan UFöU1 Utskottet

2015-12-03

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:3

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:3 DATUM 2015-11-26 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2015/16:1 och 2. 2 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats RSM i Afghanistan UFöU1 Utskottet

2015-11-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:2

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:2 DATUM 2015-11-19 TID 11.3012.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information om det internationella samarbetet mot Isil Islamiska staten i Irak och Levanten Utrikesminister Margot Wallström, kabinettssekreterare Annika Söder, ambassadör

2015-11-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2015/16:1

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:1 DATUM 2015-11-17 TID 11.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Krister Örnfjäder Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop Upprop

2015-11-17

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:6

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:6 DATUM 2014-05-28 TID 08.30- 08.34 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU2 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:189 och motion. Utskottet

2014-05-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:5

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:5 DATUM 2014-05-06 TID 12.00 12.03 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:4. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Utskottet fortsatte

2014-05-06

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:4 DATUM 2014-04-15 TID 12.00 12.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2014-04-15

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:3 DATUM 2013-12-05 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:1 och 2 med korrigering. 2 Kanslimeddelanden Kanslichefen meddelade att debattlista för kammardebatten

2013-12-05

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:2 DATUM 2013-11-28 TID 09.0009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:1. 2 Mottagande av motion Kanslichefen anmälde att motion 2013/14:Fö257 av Mikael Jansson SD yrkande

2013-11-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:1 DATUM 2013-11-26 TID 12:0012.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2013-11-26