Dokument & lagar (4 781 träffar)

Yttrande 2015/16:SoU4y

Socialutskottets yttrande 2015/16:SoU4y Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen Till konstitutionsutskottet Den 5 april beslutade konstitutionsutskottet att uppmana övriga utskott att senast den 26 april 2016 yttra sig över regeringens skrivelse 2015/16:75 Redogörelse för behandlingen av

2017-03-31

Yttrande 2015/16:SoU4y (pdf, 125 kB)

Finansutskottets protokoll 2015/16:13

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:13 DATUM 2016-11-17 TID 13.1515.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Offentlig utfrågning Utskottet höll en offentlig utfrågning om Finsams fortsatta utveckling nästa steg. Program framgår av bilaga 2. Vid protokollet Justeras den 24 november 2016

2016-11-17

Riksdagens protokoll 2015/16:130

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelse hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Ann-Britt Åsebol M utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 sedan Ulf Berg

2016-09-08

Riksdagens protokoll 2015/16:130 (pdf, 652 kB)

Trafikutskottets protokoll 2015/16:43

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:43 DATUM 2016-09-06 TID Kl. 11.00 11.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kommissionens förslag om ändring av förordning 531/2012 vad gäller bestämmelser om grossistledet på roamingmarknader Utskottet inledde subsidiaritetsprövningen av KOM2016 399. Utskottet ansåg

2016-09-06

Riksdagens protokoll 2015/16:129

1  Anmälan om ny riksdagsledamot Följande berättelser hade kommit in från Valprövningsnämnden: Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden har från Valmyndigheten inkommit bevis om att Nina Lundström L utsetts till ny ledamot av riksdagen fr.o.m. den 25 augusti 2016 sedan Erik Ullenhag

2016-09-01

Riksdagens protokoll 2015/16:129 (pdf, 776 kB)

Konstitutionsutskottets protokoll 2015/16:58

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:58 DATUM 2016-08-30 TID 9.3011.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Extern utredning av Riksrevisionen Professor Hans-Gunnar Axberger, extern utredare, informerade utskottet om den pågående utredningen av Riksrevisionen. 2 Justering av protokoll

2016-08-30

Arbetsmarknadsutskottets protokoll 2015/16:31

RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:31 DATUM 2016-08-30 TID 11.0012.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Samråd om en europeisk pelare för sociala rättigheter Allan Larsson, särskild rådgivare till EU-kommissionens ordförande, informerade om Samråd om en europeisk pelare för sociala

2016-08-30

Riksdagens protokoll 2015/16:128

1  Avsägelser Andre vice talmannen meddelade att Erik Ullenhag L avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen meddelade att Håkan Juholt S avsagt sig uppdraget som ledamot av riksdagen från och med den 12 september. Kammaren biföll denna avsägelse. Andre vice talmannen

2016-08-25

Riksdagens protokoll 2015/16:128 (pdf, 461 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2015/16:42

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:42 DATUM 2016-08-24 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Säkerhetsgenomgång inför långresa Bitr. säkerhetschef Anna-Karin Johansson lämnade information. 2 Riksrevisionens rapport om ekonomiska risker för staten i fråga om gruvavfall

2016-08-24

Kulturutskottets protokoll 2015/16:32

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:32 DATUM Onsdagen den 24 augusti 2016 TID Kl. 12.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Protokoll för kännedom Protokoll 2015/16:31 av den 16 juni 2016 lades till handlingarna. 2 Kommissionens förslag om ändring av beslut om inrättande av en unionsinsats för evenemanget

2016-08-24

Konstitutionsutskottets protokoll 2015/16:57

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:57 DATUM 2016-08-05 TID 11.0011.20 11.3014.00 14.3015.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ledamot Ordföranden hälsade ledamot Tina Acketoft L välkommen som ny ledamot i utskottet. 2 Avsägelser och kompletteringsval Kanslichefen anmälde att Tina

2016-08-05

EU-nämndens dokument 2015/16:55

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2015/16:55 DATUM 2016-07-18 telefonsammanträde TID 07:15 07:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för

2016-07-18

EU-nämndens dokument 2015/16:54

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2015/16:54 DATUM 2016-07-15 TID 10:00 11:10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för regeringens redovisade

2016-07-15

EU-nämndens dokument 2015/16:53

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2015/16:53 DATUM 2016-07-08 TID 10:00 11:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för regeringens redovisade

2016-07-08

Näringsutskottets protokoll 2015/16:30

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:30 DATUM 20160702 TID 09.3010.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara vid sammanträdet Utskottet medgav att ledamöter från miljö- och jordbruksutskottet samt tjänstemän från miljö- och jordbruksutskottets kansli fick närvara vid sammanträdespunkten

2016-07-02

EU-nämndens dokument 2015/16:52

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2015/16:52 DATUM 2016-06-30 TID 16:3017:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för regeringens redovisade

2016-06-30

Riksdagens protokoll 2015/16:127

1  Avsägelser Förste vice talmannen meddelade att Emilia Töyrä S avsagt sig uppdraget som ledamot i konstitutionsutskottet, att Jörgen Hellman S avsagt sig uppdragen som ledamot i finansutskottet och som suppleant i skatteutskottet, att Niklas Karlsson S avsagt sig uppdraget som suppleant i finansutskottet, att Anders

2016-06-28

Riksdagens protokoll 2015/16:127 (pdf, 732 kB)

EU-nämndens dokument 2015/16:51

EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2015/16:51 DATUM 2016-06-28 TID 08:0009:40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Anm. Resultatet av samrådet i EU-nämnden framgår av de uppteckningarna från sammanträdet. I protokollet har detta vid resp. ämne anmärkts med I stöd för regeringens ståndpunkt eller II stöd för regeringens redovisade

2016-06-28

Riksdagens protokoll 2015/16:126

1  Anmälan om subsidiaritetsprövningar Tredje vice talmannen anmälde att utdrag ur följande protokoll i ärenden om subsidiaritetsprövning av EU-förslag hade kommit in: prot. 2015/16:42 för torsdagen den 16 juni från trafikutskottet och prot. 2015/16:51 för tisdagen den 21 juni från finansutskottet. 2  Ärende för hänvisning

2016-06-27

Riksdagens protokoll 2015/16:126 (pdf, 369 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2015/16:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2015/16:41 DATUM 2016-06-22 TID 08.30 09.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Jordbruks- och fiskeråd 27-28 juni 2016 Statssekreterare Elisabeth Backteman med medarbetare lämnade information inför Jordbruks- och fiskeråd 27-28 juni 2016. 2 Justering

2016-06-22