Dokument & lagar (2 856 träffar)

utskottsdokument 2005/06:829

Utrikesutskottets verksamhet under riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet skall bereda ärenden om rikets förhållanden till och överenskommelser med andra stater och mellanfolkliga organisationer,

2006-10-27

utskottsdokument 2005/06:820

Konstitutionsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Konstitutionsutskottets beredningsområde Konstitutionsutskottet KU bereder ärenden som rör våra grundlagar, dvs. regeringsformen, tryckfrihetsförordningen, yttrandefrihetsgrundlagen

2006-10-04

utskottsdokument 2005/06:81E

Justitieutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a. myndigheter inom domstolsväsendet, åklagarväsendet,

2006-10-04

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:50

1 Rättsliga och inrikes frågor rättsliga frågor Statssekreterare Dan Eliasson Återrapport från ministerrådsmöte den 24 juli 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 20-22 september 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 5 och 6 oktober 2006 Anf. 1  VICE ORDFÖRANDEN: Välkomna Vi börjar med föredragningslistans

2006-10-02

EU-nämndens dokument 2005/06:49

RIKSDAGENS PROTOKOLL 2005/06:49 EU-NÄMND Sammanträdesdag:2006-10-02 Sammanträdestid: 09.00-10.05 Närvarande: se bilaga 1 49.1 Det antecknas att ordförande under sammanträdet är vice ordföranden Carl B. Hamilton. Nämnden godkänner att Russel James, Närvaro översättare från enheten Språk och form, och föredraganden

2006-10-02

EU-nämndens dokument 2005/06:49 (pdf, 361 kB)

utskottsdokument 2005/06:824

Socialförsäkringsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 Beredningsområde Socialförsäkringsutskottet har berett ärenden om socialförsäkring med anslutande bidragssystem inklusive stöd åt barnfamiljer. Utskottet har även berett ärenden om svenskt medborgarskap, asyl- och migrationsfrågor samt integrationsfrågor.

2006-09-29

utskottsdokument 2005/06:81C

Finansutskottets verksamhet riksdagsåret 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Finansutskottets beredningsområde Finansutskottet FiU bereder ärenden om riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetregleringen samt ärenden som rör Riksbankens verksamhet. Till utskottets

2006-09-29

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:34

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:34 DATUM 2006-09-28 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information Statssekreterare Charlotte Svensson m.fl.Utrikesdepartementet, återrapporterar från RIF-möten den 1-2 juni, 24 juli och från det informella mötet den 21-22

2006-09-28

utskottsdokument 2005/06:818

Arbetsmarknadsutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Beredningsområde m.m. Arbetsmarknadsutskottets beredningsområde omfattar ärenden om 1. arbetsmarknadspolitik, 2. arbetslivspolitik med arbetsrätt samt 3. jämställdhet

2006-09-27

utskottsdokument 2005/06:81D

Försvarsutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Försvarsutskottets arbetsområde Försvarsutskottet bereder ärenden som skall beslutas av riksdagen om det militära och i den mån sådana ärenden inte tillhör något annat

2006-09-26

Skriftlig fråga 2005/06:2144 av Larsson, Kalle (v)

den 26 september Fråga 2005/06:2144 av Kalle Larsson v till utrikesminister Jan Eliasson s Militärkuppen i Thailand Den 19 september inleddes en statskupp i Thailand. Militär omringade regeringsbyggnader och tog över styret av landet. Allt tyder på att landets monark befinner sig i kulisserna bakom kuppen. Thailand

Inlämnad: 2006-09-26 Besvarare: Jan Eliasson (S)

EU-nämndens uppteckningar 2005/06:49

1 Konkurrenskraft inre marknad Statssekreterare Sven-Eric Söder Återrapport från ministerrådsmöte den 29 och 30 maj 2006 Återrapport från informellt ministermöte den 10 och 11 juli 2006 Information och samråd inför ministerrådsmöte den 25 september 2006 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Godmorgon Mötet är härmed öppnat.Sven-Eric

2006-09-22

EU-nämndens dokument 2005/06:48

RIKSDAGENS PROTOKOLL 2005/06:48 EU-NÄMND Sammanträdesdag:2006-09-22 Sammanträdestid: 10.00-11.05 Närvarande: se bilaga 1 48.1 Nämnden godkänner att Russel James, Närvaro översättare från enheten Språk och form, närvarar vid sammanträdet. Nämnden hälsar ny föredragande Katja Anell välkommen till EU-nämnden. Hon

2006-09-22

EU-nämndens dokument 2005/06:48 (pdf, 466 kB)

utskottsdokument 2005/06:82A

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet Utrikes- och försvarsutskotten har vid två tillfällen under 2005/06 års riksmöte beslutat att bereda ärenden

2006-09-20

Skriftlig fråga 2005/06:2143 av Svensson Smith, Karin (-)

den 20 september Fråga 2005/06:2143 av Karin Svensson Smith till statsrådet Lena Sommestad s Cancerframkallande ämnen i fossila bränslen Våren 2001 biföll riksdagen en proposition om en kemikaliestrategi för en god miljö. Många har inspirerats av de stora grepp som tas för att minska spridningen av hälsofarliga kemikalier.

Inlämnad: 2006-09-20 Besvarare: Lena Sommestad (S)

utskottsdokument 2005/06:826

Socialutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Beredningsområde Socialutskottet bereder ärenden som rör omsorger om barn och ungdom, utom förskoleverksamhet och skolbarnsomsorg, omsorger om äldre och handikappade, åtgärder mot missbruk

2006-09-15

utskottsdokument 2005/06:82B

Sammansatta justitie- och socialutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY Status if Nej Ja PRINTDATE yyyy-MM-dd HH.mm 2000-08-11 16.42 Det sammansatta justitie- och socialutskottets arbetsområde Justitieutskottet och socialutskottet har under 2005/06 års riksmöte berett ett ärende gemensamt genom deputerade

2006-09-15

Skriftlig fråga 2005/06:2142 av Hoffmann, Ulla (v)

den 15 september Fråga 2005/06:2142 av Ulla Hoffmann v till statsrådet Carin Jämtin s Stöd till återuppbyggnaden av Halabja Den 16 mars 1988 bombade Saddam Husseins mördartrupper den kurdiska staden Halabja. Minst 5 000 människor dödades och 7 000 skadades. Än i dag ser vi skadeverkningarna från gasattacken. Vi

Inlämnad: 2006-09-15 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:2141 av Åström, Alice (v)

den 15 september Fråga 2005/06:2141 av Alice Åström v till utrikesminister Jan Eliasson s Kobra Rahmanpour och kvinnors rättigheter i Iran Den 22-åriga kvinnan Kobra Rahmanpour har i Iran väntat i fem år på att bli avrättad, anklagad för att ha mördat sin svärmor. Som ung drömde hon om att studera men tvingades

Inlämnad: 2006-09-15 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Skriftlig fråga 2005/06:2140 av Lindgren, Ulrik (kd)

den 15 september Fråga 2005/06:2140 av Ulrik Lindgren kd till justitieminister Thomas Bodström s Självrisk för brottsoffer Den som grips och döms för ett brott är skyldig att ersätta offret för de skador som brottet orsakar. Men ibland är gärningsmannen okänd eller kan inte betala offret. Då finns två möjligheter

Inlämnad: 2006-09-15 Besvarare: Thomas Bodström (S)