Dokument & lagar (149 träffar)

Finansutskottets protokoll 2009/10:17

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:17 DATUM 2009-12-03 TID 11:00-12:25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information om aktuella EU-frågor Statsråd Mats Odell, departementsråd Sonja Daltung, departementssekreterare Raana Faroogi Lind, kansliråd Jianying Liu-Wijkander, Ämnesråd Eva-Lena Norgren, och politiskt sakkunnig

2010-12-03

Finansutskottets protokoll 2009/10:3

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:3 DATUM 2009-10-13 TID 12:45-13:50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Personal Kanslichefen presenterade Peter Andersson och Ann-Charlott Tunved, som är föredragande vid finansutskottets kansli under

2010-10-13

utskottsdokument 2009/10:24710C

Civilutskottets verksamhet vid riksmötet 2009/10 Civilutskottets beredningsområde Enligt 4 kap. 6 riksdagsordningen tilläggsbestämmelse 4.6.5 ska civilutskottet bereda ärenden om 1 äktenskaps-föräldra-handels-jorda- och utsökningsbalkarna och lagar som ersätter eller anknyter till föreskrifter i dessa balkar, i den

2010-10-13

utskottsdokument 2009/10:247107

Finansutskottets verksamhet 2009/10 Finansutskottets verksamhetsområde Finansutskottet FiU bereder ärenden om riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetregleringen samt ärenden som rör Riksbankens verksamhet. Till utskottets uppgifter hör också att sammanställa statsbudgeten och bereda ärenden om utgiftstak

2010-10-11

Finansutskottets protokoll 2009/10:47

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:47 DATUM 2010-09-28 TID 11:00-12:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning inför Världsbankens och IMF:s höstmöten gemensamt med utrikesutskottetVice riksbankschef Barbro Wickman-Parak, statssekreterare Joakim Stymne och enhetschef för internationella finansiella institutioner

2010-09-28

Finansutskottets protokoll 2009/10:46

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:46 DATUM 2010-08-24 TID 11:00-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Kanslichefen meddelade att: Finansministern, riksbankschefen och någon företrädare för UD kommer den 28 september kl. 11.00 att

2010-08-24

Finansutskottets protokoll 2009/10:45

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:45 DATUM 2010-06-17 TID 09:00-09:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Överläggningar med statssekreterare Hans Lindblad om EU-budgeten Överläggningar hölls med statssekreterare Hans Lindblad från Finansdepartementet om EU:s årsbudget för 2011. Hans Lindblad åtföljdes av departementsråd

2010-06-17

Finansutskottets protokoll 2009/10:44

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:44 DATUM 2010-06-15 TID 11:00-12.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Föredrogs och behandlades förslag till betänkande FiU20. Utskottet beslutade att fortsätta behandlingen

2010-06-15

Civilutskottets protokoll 2009/10:34

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:34 DATUM 2010-06-15 TID kl. 11.00-11.30 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades utskottets protokoll från den 8 juni 2010. 2 Information från regeringen Politiskt sakkunniga Tanja Rasmusson, ämnesrådet Kristina Holmgren, kanslirådet Alexander Ramsay och

2010-06-15

Finansutskottets protokoll 2009/10:43

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:43 DATUM 2010-06-08 TID 11:00-11:25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Kanslichefen anmälde att två nya ärenden, dels en s.k. grönbok om företagsstyrning i finansiella institut och om ersättningspolicy,

2010-06-08

Civilutskottets protokoll 2009/10:33

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:33 DATUM 2010-06-08 TID kl. 11.00-11.20 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades utskottets protokoll från den 3 juni 2010. 2 Obehöriga transaktioner med betalningsinstrument Fortsattes behandlingen av proposition 2009/10:122 om obehöriga transaktioner

2010-06-08

Socialutskottets protokoll 2009/10:40

SOCIALUTSKOTTET  PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:40 DATUM 2010-06-03 TID 09:30-10:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Utskottet godkände föredragningslistan. 2 Justering av protokoll Protokollet från sammanträdet den 27 maj 2010 justerades. 3 Fortsatt behandling av proposition

2010-06-03

Finansutskottets protokoll 2009/10:42

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:42 DATUM 2010-06-03 TID 09:00-10:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Intern utfrågning av Riksbanken om aktuella frågor Riksbankschef Stefan Ingves informerade utskottet om aktuella frågor. Medföljande från Riksbanken var Ylva Hedén Westerdahl, Britta von Schoultz och Kristina

2010-06-03

Civilutskottets protokoll 2009/10:32

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:32 DATUM 2010-06-03 TID kl. 09.30-10.10 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades utskottets protokoll från den 27 maj 2010. 2 Uppföljningsprojekt Utvärderaren Gün Sahin från utredningstjänsten, utvärderings- och forskningsfunktionen, redovisade ett utkast

2010-06-03

Finansutskottets protokoll 2009/10:41

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:41 DATUM 2010-06-01 TID 11:00-11:20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännade av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Intern utfrågning Kanslichefen föreslog att utskottet kallar riksbankschef Stefan Ingves till en intern utfrågning torsdagen den

2010-06-01

Yttrande 2009/10:CU5y

2009/10:CU5y Mark- och miljödomstolar Civilutskottets yttrande 2009/10:CU5y Mark- och miljödomstolar Till justitieutskottet Justitieutskottet beslutade den 18 maj att bereda civilutskottet tillfälle att yttra sig över proposition 2009/10:215 Mark- och miljödomstolar samt motion 2009/10:Ju15 som väckts med anledning

2010-05-27

Yttrande 2009/10:CU5y (pdf, 29 kB)

Socialutskottets protokoll 2009/10:39

SOCIALUTSKOTTET  PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/10:39 DATUM 2010-05-27 TID 09.30-10.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut enligt RO 4 kap. 13 andra stycket Utskottet medgav att EU-nämndens kanslichef Margareta Hjorth och utskottsassistent Karin Johansson fick närvara under 2 och 3 EU-information från Socialdepartementet.

2010-05-27

Finansutskottets protokoll 2009/10:40

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:40 DATUM 2010-05-27 TID 09:00-09:20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännade av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Reserapport Kanslichefen anmälde en reserapport från finansutskottet och skatteutskottets studieresa till OECD i Paris den 9-10

2010-05-27

Civilutskottets protokoll 2009/10:31

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:31 DATUM 2010-05-27 TID kl. 09.30-09.40 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades utskottets protokoll från den 25 maj 2010. 2 Yttrande till JuU Fortsattes behandlingen av yttrande till justitieutskottet över proposition 2009/10:215 om mark- och miljödomstolar

2010-05-27

Yttrande 2009/10:SoU5y

2009/10:SoU5y 2010 års ekonomiska vårproposition Socialutskottets yttrande 2009/10:SoU5y 2010 års ekonomiska vårproposition Till finansutskottet Finansutskottet beslutade den 4 maj 2010 att bereda övriga utskott tillfälle att yttra sig över 2010 års ekonomiska vårproposition prop. 2009/10:100 och motion Fi15 av Mona

2010-05-26

Yttrande 2009/10:SoU5y (pdf, 39 kB)