Dokument & lagar (140 träffar)

Finansutskottets protokoll 2009/10:17

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:17 DATUM 2009-12-03 TID 11:00-12:25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information om aktuella EU-frågor Statsråd Mats Odell, departementsråd Sonja Daltung, departementssekreterare Raana Faroogi Lind, kansliråd Jianying Liu-Wijkander, Ämnesråd Eva-Lena Norgren, och politiskt sakkunnig

2010-12-03

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:8

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:8 DATUM 2009-11-26 TID 11.0011.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande öppnade sammanträdet samt gratulerade statsrådet Cecilia Malmström till utnämningen som kommissionär. 2 Föredragning Statsrådet Cecilia Malmström, politisk sakkunnig Oscar

2010-11-26

Finansutskottets protokoll 2009/10:3

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:3 DATUM 2009-10-13 TID 12:45-13:50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Personal Kanslichefen presenterade Peter Andersson och Ann-Charlott Tunved, som är föredragande vid finansutskottets kansli under

2010-10-13

utskottsdokument 2009/10:247107

Finansutskottets verksamhet 2009/10 Finansutskottets verksamhetsområde Finansutskottet FiU bereder ärenden om riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetregleringen samt ärenden som rör Riksbankens verksamhet. Till utskottets uppgifter hör också att sammanställa statsbudgeten och bereda ärenden om utgiftstak

2010-10-11

utskottsdokument 2009/10:24710F

Utrikesutskottets verksamhet riksmötet 2009/10 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet ska bereda ärenden om rikets förhållande till och överenskommelser med andra stater och mellanfolkliga organisationer, bistånd till annat lands utveckling samt utrikeshandel i övrigt och internationellt

2010-10-07

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:35

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:35 DATUM 2010-09-28 TID 11:0012:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Joakim Stymne, Tomas Danestad och Åsa Hjelt från UD, Eva Haghanipour, Line Vikström och Susanne Olsson från Finansdepartementet, Barbro Wickman-Parak, Cecilia Roos-Isaksson, Maria

2010-09-28

Finansutskottets protokoll 2009/10:47

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:47 DATUM 2010-09-28 TID 11:00-12:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning inför Världsbankens och IMF:s höstmöten gemensamt med utrikesutskottetVice riksbankschef Barbro Wickman-Parak, statssekreterare Joakim Stymne och enhetschef för internationella finansiella institutioner

2010-09-28

Finansutskottets protokoll 2009/10:46

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:46 DATUM 2010-08-24 TID 11:00-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Kanslichefen meddelade att: Finansministern, riksbankschefen och någon företrädare för UD kommer den 28 september kl. 11.00 att

2010-08-24

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:34

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:34 DATUM 2010-06-23 TID 08:3208:52 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Subsidiaritetsprövning av KOM2010 302 Utskottet fortsatte behandlingen av subsidiaritetsprövning av KOM2010 302 Förslag till Europaparlamentets och rådets beslut om makroekonomiskt stöd till Republiken

2010-06-23

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:33

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:33 DATUM 2010-06-17 TID 09:0009:55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Anthony Lake, chef för FN:s barnfond UNICEF tillsammans med Marie-Louise Wändel, Senior Adviser och Véronique Lönnerblad, generalsekreterare svenska UNICEF-kommittén lämnade information

2010-06-17

Finansutskottets protokoll 2009/10:45

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:45 DATUM 2010-06-17 TID 09:00-09:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Överläggningar med statssekreterare Hans Lindblad om EU-budgeten Överläggningar hölls med statssekreterare Hans Lindblad från Finansdepartementet om EU:s årsbudget för 2011. Hans Lindblad åtföljdes av departementsråd

2010-06-17

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:32

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:32 DATUM 2010-06-15 TID 10:0012:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 och 2 1 Närvaro vid föredragning Utskottet beslutade att kansliråd Mathias Otterstedt och ambassadsekreterare Anna Valve från UD och ledamöter, suppleanter och tjänstemän från försvarsutskottet

2010-06-15

Finansutskottets protokoll 2009/10:44

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:44 DATUM 2010-06-15 TID 11:00-12.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Föredrogs och behandlades förslag till betänkande FiU20. Utskottet beslutade att fortsätta behandlingen

2010-06-15

Finansutskottets protokoll 2009/10:43

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:43 DATUM 2010-06-08 TID 11:00-11:25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Kanslichefen anmälde att två nya ärenden, dels en s.k. grönbok om företagsstyrning i finansiella institut och om ersättningspolicy,

2010-06-08

Socialutskottets protokoll 2009/10:40

SOCIALUTSKOTTET  PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:40 DATUM 2010-06-03 TID 09:30-10:00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Utskottet godkände föredragningslistan. 2 Justering av protokoll Protokollet från sammanträdet den 27 maj 2010 justerades. 3 Fortsatt behandling av proposition

2010-06-03

Finansutskottets protokoll 2009/10:42

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:42 DATUM 2010-06-03 TID 09:00-10:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Intern utfrågning av Riksbanken om aktuella frågor Riksbankschef Stefan Ingves informerade utskottet om aktuella frågor. Medföljande från Riksbanken var Ylva Hedén Westerdahl, Britta von Schoultz och Kristina

2010-06-03

Yttrande 2009/10:UU3y

2009/10:UU3y Kommissionens handlingsplan för att genomföra Stockholmsprogrammet Utrikesutskottets yttrande 2009/10:UU3y Kommissionens handlingsplan för att genomföra Stockholmsprogrammet Till justitieutskottet Justitieutskottet beslutade vid sitt sammanträde den 18 maj 2010 prot. 2009/10:33 5 att bereda bl.a. utrikesutskottet

2010-06-01

Yttrande 2009/10:UU3y (pdf, 28 kB)

Finansutskottets protokoll 2009/10:41

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:41 DATUM 2010-06-01 TID 11:00-11:20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännade av föredragningslistan Föredragningslistan godkändes. 2 Anmälningar Intern utfrågning Kanslichefen föreslog att utskottet kallar riksbankschef Stefan Ingves till en intern utfrågning torsdagen den

2010-06-01

Utrikesutskottets protokoll 2009/10:31

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2009/10:31 DATUM 2010-05-27 TID 09:3011:07 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering Utskottet justerade utkast till betänkande 2009/10:UU18 Verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken och de regionala utvecklingsbankerna under 2008-2009. 2 Justering

2010-05-27

Socialutskottets protokoll 2009/10:39

SOCIALUTSKOTTET  PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/10:39 DATUM 2010-05-27 TID 09.30-10.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut enligt RO 4 kap. 13 andra stycket Utskottet medgav att EU-nämndens kanslichef Margareta Hjorth och utskottsassistent Karin Johansson fick närvara under 2 och 3 EU-information från Socialdepartementet.

2010-05-27