Dokument & lagar (54 367 träffar)

KU-anmälan 2019/20:22 (994-2019/20) av Håkan Svenneling (V)

Håkan Svenneling Riksdagsledamot V 2020-01-09 Dnr 994-2019/20 Begäran om granskning av statsråden Morgan Johansson, Mikael Damberg och Ann Lindes uttalanden om export av krigsmateriel I samband med Turkiets invasion av nordöstra Syrien i oktober 2019 uppstod en debatt om Sveriges och EU:s roll i konflikten genom exporten

2020-01-09

KU-anmälan 2019/20:22 (994-2019/20) av Håkan Svenneling (V) (pdf, 67 kB)

KU-anmälan 2019/20:20 (868-2019/20) av MATTIAS KARLSSON I LULEÅ (M)

MATTIAS KARLSSON I LULEÅ Riksdagsledamot M 2019-12-12 Dnr 868-2019/20 Hemställan om granskning av finansmarknads- och bostadsminister Per Bolunds offentliga spekulationer om sanktioner mot Swedbank från amerikanska myndigheter Uppdrag Granskning och SVT Nyheter avslöjade i slutet av februari 2019 att Swedbank misstänktes

2019-12-12

KU-anmälan 2019/20:20 (868-2019/20) av MATTIAS KARLSSON I LULEÅ (M) (pdf, 86 kB)

KU-anmälan 2019/20:21 (910-2019/20) av Adam Marttinen (SD)

Adam Marttinen Riksdagsledamot SD 2019-12-17 Dnr 910-2019/20 Hemställan om granskning av regeringens hantering och styrning av Brottsförebyggande rådet. Brottsförebyggande rådet har enligt Förordning 2016:1201 med instruktion för Brottsförebyggande rådet till uppgift att bidra till kunskapsutvecklingen inom rättsväsendet

2019-12-17

KU-anmälan 2019/20:21 (910-2019/20) av Adam Marttinen (SD) (pdf, 74 kB)

KU-anmälan 2019/20:16 (517-2019/20) av ALI ESBATI (V)

ALI ESBATI Riksdagsledamot V 2019-11-06 Dnr 517-2019/20 Begäran om granskning av regeringens och speciellt den tidigare arbetsmarknadsministern Ylva Johanssons och nuvarande arbetsmarknadsminister Eva Nordmarks styrning av Arbetsförmedlingen Staten har genom Arbetsförmedlingen myndighetsansvaret för arbetsmarknadspolitiken.

2019-11-06

KU-anmälan 2019/20:16 (517-2019/20) av ALI ESBATI (V) (pdf, 489 kB)

KU-anmälan 2019/20:19 (849-2019/20) av HÅKAN SVENNELING (V)

HÅKAN SVENNELING Riksdagsledamot V 2019-12-11 Dnr 849-2019/20 Begäran om granskning av den tidigare utrikesministern Margot Wallströms kännedom om mötet mellan kinesiska affärsmän, Anna Lindstedt och Angela Gui m.fl. I mitten av januari 2019 kontaktade den dåvarande svenska ambassadören i Kina, Anna Lindstedt, den fängslade

2019-12-11

KU-anmälan 2019/20:19 (849-2019/20) av HÅKAN SVENNELING (V) (pdf, 50 kB)

KU-anmälan 2019/20:15 (421-2019/20) av CHRISTINA HÖJ LARSEN (V)

CHRISTINA HÖJ LARSEN Riksdagsledamot V 2019-10-25 Dnr 421-2019/20 Begäran om granskning av justitie- och migrationsminister Morgan Johanssons svar på skriftliga frågor om medicinska åldersbedömningar I april 2019 meddelade regeringen att den skulle tillsätta en oberoende utredning av medicinska åldersbedömningar i asylprocessen.

2019-10-25

KU-anmälan 2019/20:15 (421-2019/20) av CHRISTINA HÖJ LARSEN (V) (pdf, 477 kB)

KU-anmälan 2019/20:17 (692-2019/20) av MARIA MALMER STENERGARD (M)

MARIA MALMER STENERGARD Riksdagsledamot M 2019-11-26 Dnr 692-2019/20 Granskning av migrationsminister Morgan Johanssons S underlåtande att hörsamma riksdagens tillkännagivande. Riksdagen beslutade den 27 april 2017 i betänkande 2016/17:SfU17 att tillkännage för regeringen att den bör återkomma till riksdagen med ett

2019-11-26

KU-anmälan 2019/20:17 (692-2019/20) av MARIA MALMER STENERGARD (M) (pdf, 589 kB)

KU-anmälan 2019/20:14 (343-2019/20) av LUDVIG ASPLING (SD)

LUDVIG ASPLING Riksdagsledamot SD 2019-10-15 Dnr 343-2019/20 Hemställan till Konstitutionsutskottet granska Statsministerns uttalande i en direktsänd Tv-debatt på Sveriges Television I partiledardebatten som direktsändes på Sveriges television den 13 oktober 2019 uttalande statsministern att inga pengar gått till statskassan

2019-10-15

KU-anmälan 2019/20:14 (343-2019/20) av LUDVIG ASPLING (SD) (pdf, 81 kB)

KU-anmälan 2019/20:12 (285-2019/20) av JOHAN FORSSELL (M)

JOHAN FORSSELL Riksdagsledamot M 2019-10-09 Dnr 285-2019/20 Granskning av finansministerns och inrikesministerns uttalanden om fler poliser Det råder polisbrist i Sverige. Trots att befolkningen växer i snabb takt så ligger antalet poliser kvar på samma nivå som när regeringen tillträdde för fem år sedan. I det läget

2019-10-09

KU-anmälan 2019/20:12 (285-2019/20) av JOHAN FORSSELL (M) (pdf, 161 kB)

KU-anmälan 2019/20:11 (269-2019/20) av MATTIAS KARLSSON I LULEÅ (M)

MATTIAS KARLSSON I LULEÅ Riksdagsledamot M 2019-10-08 Dnr 269-2019/20 Till Konstitutionsutskottet: Hemställan om granskning av regeringens senfärdighet att fatta beslut gällande bearbetningskoncession för Kallak K nr 1. Sverige har en gruvtradition som sträcker sig minst tusen år tillbaka. Tack vare vår mineralrika berggrund

2019-10-08

KU-anmälan 2019/20:11 (269-2019/20) av MATTIAS KARLSSON I LULEÅ (M) (pdf, 135 kB)

KU-anmälan 2019/20:27 (1125-2019/20) av Alexandra Anstrell (M)

Alexandra Anstrell Riksdagsledamot M 2020-01-24 Dnr 1125-2019/20 Regeringskansliets hantering av säkerhetskänslig information om en officer Regeringskansliet har fått information om att en officer har gjort karriär inom Försvarsmakten på falska meriter utan att föra informationen vidare till Försvarsmakten, än mindre

2020-01-24

KU-anmälan 2019/20:27 (1125-2019/20) av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 199 kB)

KU-anmälan 2019/20:25 (1060-2019/20) av Tobias Billström (M)

Tobias Billström Riksdagsledamot M 2020-01-17 Dnr 1060-2019/20 Statsministerns och vice statsministerns hantering av ett tillståndsärende S/MP-regeringen drar sig inte för att överpröva domslut på politiska grunder. Sommaren 2019 beslutade regeringen att ta över den rättsliga prövningen av drivmedelsbolaget Preems utbyggnad

2020-01-17

KU-anmälan 2019/20:25 (1060-2019/20) av Tobias Billström (M) (pdf, 77 kB)

KU-anmälan 2019/20:23 (1036-2019/20) av Maria Malmer Stenergard (M)

Maria Malmer Stenergard Riksdagsledamot M 2020-01-15 Dnr 1036-2019/20 Granskning av justitie- och migrationsminister Morgan Johanssons uttalande i sociala medier Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson har på Twitter den 9 januari 2020 presenterat statistiken för antalet beviljade uppehållstillstånd på grund

2020-01-15

KU-anmälan 2019/20:23 (1036-2019/20) av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 94 kB)

KU-anmälan 2019/20:24 (1051-2019/20) av Ludvig Aspling (SD)

Ludvig Aspling Riksdagsledamot SD 2020-01-16 Dnr 1051-2019/20 Hemställan till konstitutionsutskottet om att granska statsministerns uttalanden om invandringen till Sverige och dess sammansättning Enligt 13 kap. 1 Regeringsformen skall konstitutionsutskottet granska statsrådens tjänsteutövning och regeringsärendenas

2020-01-16

KU-anmälan 2019/20:24 (1051-2019/20) av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 35 kB)

KU-anmälan 2019/20:26 (1106-2019/20) av Johan Forsell (M)

Johan Forsell Riksdagsledamot M 2020-01-23 Dnr 1106-2019/20 Granskning av inrikesminister Mikael Dambergs uttalanden om ökningen av antalet poliser I svallvågorna av den ökande otryggheten och omfattande kriminaliteten har en debatt om fler poliser uppstått. I denna debatt har inrikesminister Mikael Damberg uttalat

2020-01-23

KU-anmälan 2019/20:26 (1106-2019/20) av Johan Forsell (M) (pdf, 494 kB)

KU-anmälan 2019/20:13 (330-2019/20) av MARIA MALMER STENERGARD (M)

MARIA MALMER STENERGARD Riksdagsledamot M 2019-10-14 Dnr 330-2019/20 Granskning av statsminister Stefan Löfvens S uttalanden rörande regeringens migrationspolitik Den 9 oktober 2019 intervjuades statminister Stefan Löfven i Sydsvenska Dagbladet. Han sade då bl.a. Vi ska inte ha fler flyktingar. Vi ska ha färreIntervjun gjordes

2019-10-14

KU-anmälan 2019/20:13 (330-2019/20) av MARIA MALMER STENERGARD (M) (pdf, 606 kB)

KU-anmälan 2019/20:28 (1142-2019/20) av Jan Ericson (M)

Jan Ericson Riksdagsledamot M 2020-01-28 Dnr 1142-2019/20 Statsrådet Anders Ygemans uttalanden om skador på Ringhals I två inlägg på twitter, den 17 december och 29 december 2019 påstår statsrådet Anders Ygeman att rost påträffats i reaktorinneslutningen vilket han menar motiverar avveckling av Ringhals 1 och 2. De

2020-01-28

KU-anmälan 2019/20:28 (1142-2019/20) av Jan Ericson (M) (pdf, 8113 kB)

KU-anmälan 2019/20:29 (1166-2019/20) av Arin Karapet (M)

Arin Karapet Riksdagsledamot M 2020-01-30 Dnr 1166-2019/20 Granskning av regeringens agerande angående den tidigare försvarsministern i Irak Den 28 november 2019 publicerade Aftonbladet en artikel angående att svensk polis informerat Utrikesdepartementet, UD, om att Iraks försvarsminister Najah al-Shammary utreddes

2020-01-30

KU-anmälan 2019/20:31 (1177-2019/20) av Johan Forssell (M)

Johan Forssell Riksdagsledamot M 2020-01-31 Dnr 1177-2019/20 Granskning av inrikesministerns uttalanden om allmän handling Vi har ett allvarligt läge i Sverige kopplat till gängbrottslighet, skjutningar och bombdåd. Det grova våldet har nått historiskt höga nivåer. Gängen beskrivs som aggressivare och mer våldsbenägna

2020-01-31

KU-anmälan 2019/20:30 (1175-2019/20) av JESSIKA ROSWALL (M)

JESSIKA ROSWALL Riksdagsledamot M 2020-01-31 Dnr 1175-2019/20 Granskning av regeringens agerande i EU:s ministerråd Den 6 november 2019 behandlade EU-nämnden frågan om EU:s årsbudget för år 2020, som EU:s ministerråd och Europaparlamentet i närtid skulle slutförhandla. Det fanns således inget slutgiltigt kompromissförslag

2020-01-31