Dokument & lagar (75 träffar)

Omröstning 2007/08:TU14p4 Alkohol i trafiken

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 4 Alkohol i trafiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T296 av Lena Asplund och Ulf Berg båda m yrkandena 1 och 2, 2007/08:T359 av Börje Vestlund och Sylvia Lindgren båda s yrkandena 1-3, 5 och 6,

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p9 Mobiltelefoni

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 9 Mobiltelefoni Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T241 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m2007/08:T259 av Staffan Danielsson och Erik A Eriksson båda c2007/08:T341 av Björn Hamilton m2007/08:T402 av

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p5 Barn i trafiken

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 5 Barn i trafiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T238 av Ulf Sjösten och Jan Ericson båda m2007/08:T277 av Thomas Strand och Göte Wahlström båda s2007/08:T368 av Catharina Bråkenhielm s2007/08:T391

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p11 Pricksystem i körkortslagstiftningen

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 11 Pricksystem i körkortslagstiftningen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T223 av Björn Hamilton m och 2007/08:T261 av Åke Sandström och Stefan Tornberg båda cDatum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p14 Reflexvästar

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 14 Reflexvästar Riksdagen avslår motion 2007/08:T375 av Agneta Gille sDatum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2008-06-11

Trafikutskottets protokoll 2007/08:35

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:35 DATUM 2008-06-10 TID Kl. 09.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Offentlig utfrågning Utskottet inhämtar information om godstransporter. Program med förteckning över inbjudna myndigheter, organisationer och företag redovisas i bilaga 2 Vid protokollet

2008-06-10

Omröstning 2007/08:TU13p1 Regeringens lagförslag

Votering: betänkande 2007/08:TU13 Funktionell separation för bättre bredbandskonkurrens och andra IT-politiska frågor, förslagspunkt 1 Regeringens lagförslag Riksdagen antar regeringens förslag till ändring i lagen 2003:389 om elektronisk kommunikation. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:73 och avslår motionerna

2008-06-05

Omröstning 2007/08:TU13p4 Öppen källkod och öppna standarder

Votering: betänkande 2007/08:TU13 Funktionell separation för bättre bredbandskonkurrens och andra IT-politiska frågor, förslagspunkt 4 Öppen källkod och öppna standarder Riksdagen avslår motion 2007/08:T548 av Peter Pedersen m.fl. v yrkandena 8-10. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-05

Trafikutskottets protokoll 2007/08:34

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:34 DATUM 2008-06-03 TID Kl. 11.00-12.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information Infrastrukturminister Åsa Torstensson med medarbetare från Näringsdepartementet avrapporterar från telerådsmötet den 29 november 2007, från transportrådsmötet den 7-8 april

2008-06-03

Yttrande 2007/08:TU3y

2007/08:TU3 Tilläggsbudget 1 för 2008 Trafikutskottets yttrande 2007/08:TU3 Tilläggsbudget 1 för 2008 Till finansutskottet Finansutskottet beslutade den 8 april 2008 att bereda övriga berörda utskott tillfälle att senast den 20 maj 2008 yttra sig över Tilläggsbudget 1 till statsbudgeten för 2008 prop. 2007/08:99 och

2008-05-23

Yttrande 2007/08:TU3y (pdf, 132 kB)

Yttrande 2007/08:TU4y

2007/08:TU4 Samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S Trafikutskottets yttrande 2007/08:TU4 Samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S Till näringsutskottet Näringsutskottet har den 6 maj 2008 berett trafikutskottet tillfälle att yttra sig över proposition 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB

2008-05-22

Yttrande 2007/08:TU4y (pdf, 167 kB)

Trafikutskottets protokoll 2007/08:33

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:33 DATUM 2008-05-22 TID Kl. 09.30-10.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justering av protokoll 2007/08:32 från den 20 maj 2008. 2 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor Utskottet upptar till fortsatt behandling

2008-05-22

Trafikutskottets protokoll 2007/08:32

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:32 DATUM 2008-05-20 TID Kl. 11.00-11.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande om närvarande Utskottet beslutar låta Sandra Oscarsson som deltagare i praktisk arbetslivsorientering Prao närvara vid dagens utskottssammanträde. 2 Välkomsthälsning Ordförande

2008-05-20

Trafikutskottets protokoll 2007/08:31

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:31 DATUM 2008-05-15 TID Kl. 09.30-10.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justering av protokoll 2007/08:30 från den 13 maj 2008. 2 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor Utskottet behandlar betänkande 2007/08:TU14

2008-05-15

Omröstning 2007/08:TU10p4 Fordonsutveckling

Votering: betänkande 2007/08:TU10 Vägtrafikens miljöanpassning, förslagspunkt 4 Fordonsutveckling Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ412 av Mona Sahlin m.fl. s yrkande 20. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 110 0 20 m 84

2008-05-14

Omröstning 2007/08:TU10p15 Förbud mot dubbdäck

Votering: betänkande 2007/08:TU10 Vägtrafikens miljöanpassning, förslagspunkt 15 Förbud mot dubbdäck Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ455 av Tina Ehn m.fl. mp yrkande 3. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 108 2 0 20 m 84

2008-05-14

Omröstning 2007/08:TU10p7 Utfasning av fossila bränslen

Votering: betänkande 2007/08:TU10 Vägtrafikens miljöanpassning, förslagspunkt 7 Utfasning av fossila bränslen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T456 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa s yrkande 1, 2007/08:T517 av Hans Hoff och Bo Bernhardsson båda s2007/08:T546 av Karin Svensson Smith m.fl. mp yrkande 1 i denna del

2008-05-14

Omröstning 2007/08:TU10p1 Energieffektivisering inom transportsektorn

Votering: betänkande 2007/08:TU10 Vägtrafikens miljöanpassning, förslagspunkt 1 Energieffektivisering inom transportsektorn Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T327 yrkande 8 och 2007/08:T546 yrkande 1. Datum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-05-14

Omröstning 2007/08:TU9p1 Lag om kör- och vilotid vid internationell järnvägstrafik

Votering: betänkande 2007/08:TU9 Kör- och vilotid vid internationell järnvägstrafik, förslagspunkt 1 Lag om kör- och vilotid vid internationell järnvägstrafik Riksdagen antar regeringens förslag till lag om kör- och vilotid vid internationell järnvägstrafik. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:76 punkt 1 och

2008-05-14

Omröstning 2007/08:TU9p2 Omförhandling av regleringen av dygnsvila

Votering: betänkande 2007/08:TU9 Kör- och vilotid vid internationell järnvägstrafik, förslagspunkt 2 Omförhandling av regleringen av dygnsvila Riksdagen avslår motion 2007/08:T7 av Karin Svensson Smith m.fl. mpDatum: 2008-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående

2008-05-14

Paginering