Dokument & lagar (58 träffar)

Trafikutskottets protokoll 2008/09:29

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:29 DATUM 2009-09-15 TID Kl. 09.45-10.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justering av protokoll 2008/09:28 från den 6 juni 2009. 2 Moderniserad IKT-standardisering Vägen framåt Utskottet behandlar utlåtande 2009/10:TU2 Moderniserad IKT-standardisering

2009-09-15

Omröstning 2008/09:TU18p1 Marknadsöppning m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 1 Marknadsöppning m.m. Riksdagen dels godkänner regeringens förslag om att upphäva SJ AB:s ensamrätt att utföra persontrafik på kommersiell grund på järnvägsnät som förvaltas av staten, dels antar regeringens förslag till a lag om ändring i järnvägslagen

2009-06-16

Omröstning 2008/09:TU18p3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:T16 av Peter Pedersen m.fl. v, s, mp yrkandena 2-4. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-06-16

Trafikutskottets protokoll 2008/09:28

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:28 DATUM 2009-06-09 TID Kl. 11.00-11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justering av protokoll 2008/09:27 från den 19 maj 2009. 2 EU-information om däckregleringen från Näringsdepartementet Departementssekreterare Erik Thornström från Näringsdepartementet

2009-06-09

Omröstning 2008/09:TU14p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:TU14 Mål för framtidens resor och transporter, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2008/09:T15 av Karin Svensson Smith m.fl. mp, s, v yrkande 1. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2009-05-20

Trafikutskottets protokoll 2008/09:27

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:27 DATUM 2009-05-19 TID Kl. 11.00-12.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Näringsdepartementet Infrastrukturminister Åsa Torstensson från Näringsdepartementet lämnar en återrapport från rådsmötet TTE-rådet den 30 och 31 mars 2009 samt informerar

2009-05-19

Yttrande 2008/09:TU2y

2008/09:TU2 En sammanhållen klimat- och energipolitik Klimat Trafikutskottets yttrande 2008/09:TU2 En sammanhållen klimat- och energipolitik Klimat Till miljö- och jordbruksutskottet Miljö- och jordbruksutskottet har den 2 april 2009 berett trafikutskottet tillfälle att yttra sig över propositionen 2008/09:162 En sammanhållen

2009-05-14

Yttrande 2008/09:TU2y (pdf, 169 kB)

Trafikutskottets protokoll 2008/09:26

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:26 DATUM 2009-05-12 TID Kl. 11.00-11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information om utbyggd utskottsinformation via LotusNotes Suzanne Primér från utbildningsenheten informerar utskottet om möjligheterna till en utbyggd utskottsinformation via LotusNotes. 2

2009-05-12

Trafikutskottets protokoll 2008/09:25

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:25 DATUM 2009-05-07 TID Kl. 10.00-10.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information om ITS-världskongressen 2009 Koordinator Alf Pettersson informerar utskottet om ITS-världskongressen den 21-25 september 2009 i Stockholm. 2 Protokollsjustering Justering av

2009-05-07

Trafikutskottets protokoll 2008/09:24

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:24 DATUM 2009-05-05 TID Kl. 10.30-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information om konkurrens på spåret Jan Brandborn, Järnvägsutredningen, direktör Jan Forsberg och styrelseordförande Ulf Adelsohn, SJ AB, samt direktör Bengt Erik Johansson, Tågkompaniet AB,

2009-05-05

Omröstning 2008/09:TU13p17 Felparkeringsfrågor

Votering: betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor, förslagspunkt 17 Felparkeringsfrågor Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T206 av Karin Svensson Smith m.fl. mp yrkandena 28 och 29 samt 2008/09:T543 av Marie Granlund m.fl. sDatum: 2009-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-04-24

Omröstning 2008/09:TU13p6 Distribution av förnybara drivmedel

Votering: betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor, förslagspunkt 6 Distribution av förnybara drivmedel Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sk352 av Magdalena Streijffert och Maryam Yazdanfar båda s yrkande 6, 2008/09:T235 av Jan Lindholm mp2008/09:T255 av Jan Ericson m2008/09:T266 av Sten Bergheden

2009-04-24

Omröstning 2008/09:TU13p1 Taxifrågor

Votering: betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor, förslagspunkt 1 Taxifrågor Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T204, 2008/09:T317, 2008/09:T444 och 2008/09:T468. Datum: 2009-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-04-24

Yttrande 2008/09:TU1y

2008/09:TU1 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen Trafikutskottets yttrande 2008/09:TU1 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen Till konstitutionsutskottet Konstitutionsutskottet har den 26 mars 2009 anmodat övriga utskott att yttra sig över regeringens

2009-04-23

Yttrande 2008/09:TU1y (pdf, 23 kB)

Trafikutskottets protokoll 2008/09:23

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:23 DATUM 2009-04-23 TID Kl. 10.00-10.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information Departementssekreterarna Sofia Björnsson från Jordbruksdepartementet och Nils Hertzberg från Näringsdepartementet informerar utskottet om kommissionsmeddelandet om Bättre tillgång

2009-04-23

Trafikutskottets protokoll 2008/09:22

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:22 DATUM 2009-04-16 TID Kl. 10.00-10.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor Utskottet upptar till fortsatt behandling betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor. Utskottet fattar beslut i ärendet. Förslag till betänkande

2009-04-16

Omröstning 2008/09:TU12p2 Sjöfart i Östersjöområdet

Votering: betänkande 2008/09:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 2 Sjöfart i Östersjöområdet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T532 av Sinikka Bohlin m.fl. s och 2008/09:MJ493 av Anders Ygeman m.fl. s yrkande 8. Datum: 2009-04-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej

2009-04-15

Omröstning 2008/09:TU12p10 Register för fritidsbåtar

Votering: betänkande 2008/09:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 10 Register för fritidsbåtar Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T239 av Agneta Lundberg och Susanne Eberstein båda s2008/09:T246 av Anneli Särnblad och Kurt Kvarnström båda s och 2008/09:T301 av Peter Jeppsson m.fl. sDatum: 2009-04-15 Omröstning i sakfrågan

2009-04-15

Trafikutskottets protokoll 2008/09:21

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:21 DATUM 2009-04-14 TID Kl. 11.00-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justering av protokoll 2008/09:20 från den 2 april 2009. 2 Översyn av politiken för transeuropeiska transportnät TEN-T Utskottet upptar till fortsatt behandling utlåtande

2009-04-14

Trafikutskottets protokoll 2008/09:20

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:20 DATUM 2009-04-02 TID Kl. 10.00-10.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Val av ordförande Lena Hallengren s väljs med acklamation till ordförande i trafikutskottet fr.o.m. den 2 april 2009. Denna paragraf förklaras omedelbart justerad. 2 Protokollsjustering Justering

2009-04-02

Paginering