Dokument & lagar (138 träffar)

Omröstning 2008/09:JuU31p1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst

Votering: betänkande 2008/09:JuU31 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst, förslagspunkt 1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2009-09-16 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s Parti

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU30p1 Förtursförklaring i domstol

Votering: betänkande 2008/09:JuU30 Förtursförklaring i domstol, förslagspunkt 1 Förtursförklaring i domstol Riksdagen antar regeringens förslag till lag om förtursförklaring i domstol. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:213 och avslår motion 2008/09:Ju27. Datum: 2009-09-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU29p1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

Votering: betänkande 2008/09:JuU29 Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta, förslagspunkt 1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta Riksdagen godkänner det inom Europeiska

2009-09-16

Trafikutskottets protokoll 2008/09:29

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:29 DATUM 2009-09-15 TID Kl. 09.45-10.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justering av protokoll 2008/09:28 från den 6 juni 2009. 2 Moderniserad IKT-standardisering Vägen framåt Utskottet behandlar utlåtande 2009/10:TU2 Moderniserad IKT-standardisering

2009-09-15

Justitieutskottets protokoll 2008/09:33

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:33  DATUM Torsdagen den 10 september 2009 TID kl. 11.0011.10 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 1 september 2009 justerades. 2  Yttrande till annat utskott Utskottet behandlade frågan om yttrande till försvarsutskottet över regeringens

2009-09-10

Justitieutskottets protokoll 2008/09:32

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:32  DATUM Tisdagen den 1 september 2009 TID kl. 11.00-11.15 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 20 augusti 2009 justerades. 2  Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

2009-09-01

Justitieutskottets protokoll 2008/09:31

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:31  DATUM Torsdagen den 20 augusti 2009 TID kl. 11.00-12.15 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Information från Justitiedepartementet Statssekreteraren Magnus G Graner, stabschefen Anders Hall, internationelle chefsförhandlaren Lars Werkström, ämnesrådet Anna-Carin Svensson, rättsrådet

2009-08-20

Omröstning 2008/09:TU18p1 Marknadsöppning m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 1 Marknadsöppning m.m. Riksdagen dels godkänner regeringens förslag om att upphäva SJ AB:s ensamrätt att utföra persontrafik på kommersiell grund på järnvägsnät som förvaltas av staten, dels antar regeringens förslag till a lag om ändring i järnvägslagen

2009-06-16

Omröstning 2008/09:TU18p3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:T16 av Peter Pedersen m.fl. v, s, mp yrkandena 2-4. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-06-16

Omröstning 2008/09:JuU23p3 Domkretsar för de allmänna förvaltningsdomstolarna

Votering: betänkande 2008/09:JuU23 En långsiktigt hållbar organisation för de allmänna förvaltningsdomstolarna i första instans, förslagspunkt 3 Domkretsar för de allmänna förvaltningsdomstolarna Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Ju21, 2008/09:Ju22 och 2008/09:Ju23. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-06-11

Omröstning 2008/09:JuU23p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:JuU23 En långsiktigt hållbar organisation för de allmänna förvaltningsdomstolarna i första instans, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2008/09:Ju24 yrkandena 1 och 2. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2009-06-11

Justitieutskottets protokoll 2008/09:30

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:30  DATUM Torsdagen den 11 jun 2009 TID kl. 08.30-10.55 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 19 maj 2009 justerades. 2  Yrkesmässiga gränsöverskridande vägtransporter av eurokontanter mellan medlemsstaterna i euroområdet Utskottet

2009-06-11

Trafikutskottets protokoll 2008/09:28

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:28 DATUM 2009-06-09 TID Kl. 11.00-11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justering av protokoll 2008/09:27 från den 19 maj 2009. 2 EU-information om däckregleringen från Näringsdepartementet Departementssekreterare Erik Thornström från Näringsdepartementet

2009-06-09

Justitieutskottets protokoll 2008/09:29

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:29  DATUM Tisdagen den 9 juni 2009 TID kl. 11.00-13.00 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Besök hos Rikskriminalpolisen Utskottet besökte Rikskriminalpolisen. Rikskriminalchefen Therese Mattsson med medarbetare informerade. 2  Nästa sammanträde Nästa sammanträde tisdagen den 11

2009-06-09

Omröstning 2008/09:TU14p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:TU14 Mål för framtidens resor och transporter, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2008/09:T15 av Karin Svensson Smith m.fl. mp, s, v yrkande 1. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2009-05-20

Yttrande 2008/09:JuU2y

2008/09:JuU2 Vårtilläggsbudget till statsbudgeten för 2009 utgiftsområde 4 Rättsväsendet Justitieutskottets yttrande 2008/09:JuU2 Vårtilläggsbudget till statsbudgeten för 2009 utgiftsområde 4 Rättsväsendet Till finansutskottet Inledning Finansutskottet har den 21 april 2009 beslutat bereda övriga utskott tillfälle

2009-05-19

Yttrande 2008/09:JuU2y (pdf, 22 kB)

Trafikutskottets protokoll 2008/09:27

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:27 DATUM 2009-05-19 TID Kl. 11.00-12.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Näringsdepartementet Infrastrukturminister Åsa Torstensson från Näringsdepartementet lämnar en återrapport från rådsmötet TTE-rådet den 30 och 31 mars 2009 samt informerar

2009-05-19

Justitieutskottets protokoll 2008/09:28

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:28  DATUM Tisdagen den 19 maj 2009 TID kl. 10.00-10.50 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Beslut om närvaro Utskottet beslutade enligt 4 kap. 13 andra stycket riksdagsordningen att medge Ida Wahlbom från Centralkansliet att närvara vid sammanträdet. 2  Information från Justitiedepartementet

2009-05-19

Yttrande 2008/09:TU2y

2008/09:TU2 En sammanhållen klimat- och energipolitik Klimat Trafikutskottets yttrande 2008/09:TU2 En sammanhållen klimat- och energipolitik Klimat Till miljö- och jordbruksutskottet Miljö- och jordbruksutskottet har den 2 april 2009 berett trafikutskottet tillfälle att yttra sig över propositionen 2008/09:162 En sammanhållen

2009-05-14

Yttrande 2008/09:TU2y (pdf, 169 kB)

Omröstning 2008/09:JuU17p5 Påföljdssystemet

Votering: betänkande 2008/09:JuU17 Straffet för mord m.m.förslagspunkt 5 Påföljdssystemet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Ju14 yrkande 2 och 2008/09:Ju16 yrkande 3. Datum: 2009-05-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 105 0 25 m

2009-05-14