Dokument & lagar (150 träffar)

Justitieutskottets protokoll 2006/07:39

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:39  DATUM Torsdagen den 13 september 2007 TID Kl. 10.00 10.40 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Information från Justitiedepartementet inför RIF-rådsmöte Statssekreteraren Magnus G Graner, stabschefen Anders Hall, internationelle chefsförhandlaren Lars Werkström, departementsrådet

2007-09-13

Omröstning 2006/07:TU16p9 Konsekvenser för sysselsättningen

Votering: betänkande 2006/07:TU16 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m.förslagspunkt 9 Konsekvenser för sysselsättningen Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T11 av Monica Green s yrkande 2, 2006/07:T12 av Berit Andnor och Stefan Wikén båda s i denna del, 2006/07:T13 av Börje Vestlund m.fl. s yrkande 2, 2006/07:T14

2007-06-14

Omröstning 2006/07:TU16p8 Bankernas kostnadsansvar

Votering: betänkande 2006/07:TU16 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m.förslagspunkt 8 Bankernas kostnadsansvar Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T14 av Peter Pedersen m.fl. v yrkande 8 och 2006/07:T306 av Peter Pedersen m.fl. v yrkande 2. Datum: 2007-06-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2007-06-14

Omröstning 2006/07:TU16p1 Statens ansvar för grundläggande betaltjänster

Votering: betänkande 2006/07:TU16 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m.förslagspunkt 1 Statens ansvar för grundläggande betaltjänster Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T12 av Berit Andnor och Stefan Wikén båda s i denna del, 2006/07:T14 av Peter Pedersen m.fl. v yrkande 1, 2006/07:T15 av Kristina Zakrisson m.fl.

2007-06-14

Yttrande 2006/07:TU5y

Trafikutskottets yttrande 2006/07:TU5 2007 års ekonomiska vårproposition Till finansutskottet Finansutskottet har den 8 maj 2007 berett trafikutskottet tillfälle att yttra sig över 2007 års ekonomiska vårproposition prop. 2006/07:100 om riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken punkt 1 och de motioner

2007-06-07

Yttrande 2006/07:TU5y (pdf, 145 kB)

Omröstning 2006/07:TU13p2 Utskottets lagförslag

Votering: betänkande 2006/07:TU13 Rapportering av händelser inom civil luftfart m.m.förslagspunkt 2 Utskottets lagförslag Riksdagen antar utskottets förslag i bilaga 3 till lag om ändring i lagen 1990:712 om undersökning av olyckor. Därmed bifaller riksdagen propositionerna 2006/07:45 punkt 1 i denna del och 2006/07:110

2007-06-07

Justitieutskottets protokoll 2006/07:38

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:38  DATUM Tisdagen den 7 juni 2007 TID kl. 10.00-11.05 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Närvaro Utskottet beslutade i enlighet med 4 kap. 13 andra stycke riksdagsordningen att Pia Törsleff Hertzberg, föredragande vid EU-nämnden, får närvara vid utskottets informationstillfällen

2007-06-07

Trafikutskottets protokoll 2006/07:39

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:39 DATUM 2007-05-31 TID Kl. 09.30-10.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara vid sammanträdet Utskottet beslutar medge att föredragande Pia Törsleff Hertzberg från EU-nämnden får närvara under sammanträdespunkten 2 EU-information från Näringsdepartementet.

2007-05-31

Justitieutskottets protokoll 2006/07:37

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:37  DATUM Torsdagen den 31 maj 2007 TID kl. 11.00-11.55 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Information från Åklagarmyndigheten Riksåklagare Fredrik Wersäll och överåklagare Lisbeth Johansson informerade. 2  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 29 maj 2007. 3  EU-frågor

2007-05-31

Yttrande 2006/07:JuU1y

Justitieutskottets yttrande 2006/07:JuU1 En anpassad försvarsunderrättelseverksamhet Till försvarsutskottet Proposition 2006/07:63 En anpassad försvarsunderrättelseverksamhet har hänvisats till försvarsutskottet. Den 13 mars 2007 beslutade försvarsutskottet att bereda bl.a. justitieutskottet tillfälle att avge yttrande

2007-05-29

Yttrande 2006/07:JuU1y (pdf, 115 kB)

Trafikutskottets protokoll 2006/07:38

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:38 DATUM 2007-05-29 TID Kl. 11.00-11.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2006/07:37 från den 24 maj 2007. 2 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m. Utskottet upptar till fortsatt behandling betänkande 2006/07:TU16 Statens

2007-05-29

Justitieutskottets protokoll 2006/07:36

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:36  DATUM Tisdagen den 29 maj 2007 TID kl. 11.00-11.05 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 15 och den 22 maj 2007. 2  En anpassad försvarsunderrättelseverksamhet Utskottet fortsätter behandlingen av yttrandet till försvarsutskottet

2007-05-29

Omröstning 2006/07:TU15p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2006/07:TU15 Nya hastighetsgränser, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T8 yrkande 1, 2006/07:T9 och 2006/07:T10. Datum: 2007-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 100 0 30

2007-05-24

Omröstning 2006/07:TU15p2 Nya hastighetsgränser

Votering: betänkande 2006/07:TU15 Nya hastighetsgränser, förslagspunkt 2 Nya hastighetsgränser Riksdagen godkänner regeringens förslag om att nya hastighetsgränser får införas, så att det blir möjligt för beslutande myndigheter att använda sig av 10-steg i intervallet 30-120 kilometer i timmen. Därmed bifaller riksdagen

2007-05-24

Omröstning 2006/07:TU12p6 Trafikeringsrätt och tillhandahållande av tjänster

Votering: betänkande 2006/07:TU12 Järnvägspolitik och andra järnvägspaketet, förslagspunkt 6 Trafikeringsrätt och tillhandahållande av tjänster Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T6 av Peter Pedersen m.fl. v yrkande 2 och 2006/07:T7 av Ronny Olander och Maryam Yazdanfar båda s i denna del. Datum: 2007-05-24 Omröstning

2007-05-24

Omröstning 2006/07:TU12p4 Banunderhåll

Votering: betänkande 2006/07:TU12 Järnvägspolitik och andra järnvägspaketet, förslagspunkt 4 Banunderhåll Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T359 av Karin Svensson Smith m.fl. mp yrkande 6 och 2006/07:MJ391 av Peter Eriksson m.fl. mp yrkande 22. Datum: 2007-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2007-05-24

Omröstning 2006/07:TU12p1 Konkurrens- och marknadsfrågor

Votering: betänkande 2006/07:TU12 Järnvägspolitik och andra järnvägspaketet, förslagspunkt 1 Konkurrens- och marknadsfrågor Riksdagen avslår motionerna 2006/07:T211 av Cecilia Wikström i Uppsala fp yrkande 2, 2006/07:T220 av Kenneth Johansson och Jörgen Johansson båda c yrkande 2, 2006/07:T291 av Hans Backman och Cecilia

2007-05-24

Trafikutskottets protokoll 2006/07:37

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:37 DATUM 2007-05-24 TID Kl. 09.30-10.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Näringsdepartementet Utredare Björn Hansson och rättschef Lennart Renbjer från Näringsdepartementet informerar om delbetänkande av 2007 års körkortsutredning Släpvagnskörning

2007-05-24

Yttrande 2006/07:JuU3y

Justitieutskottets yttrande 2006/07:JuU3 Tilläggsbudget för år 2007–utgiftsområde 4 Rättsväsendet Till finansutskottet Inledning Finansutskottet har den 17 april 2007 beslutat att bereda övriga berörda utskott tillfälle att yttra sig över 2007 års ekonomiska vårproposition prop. 2006/07:100 om tilläggsbudget till stadsbudgeten

2007-05-22

Yttrande 2006/07:JuU3y (pdf, 88 kB)

Trafikutskottets protokoll 2006/07:36

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:36 DATUM 2007-05-22 TID Kl. 11.00-11.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Näringsdepartementet Statssekreterare Leif Zetterberg, departementssekreterarna Pernilla Skantze och Marcus Nordmeyer, ämnesråd Per Björklund och kanslirådet Erik Kiesow

2007-05-22