Dokument & lagar (154 träffar)

Omröstning 2007/08:JuU31p2 Prövningstillstånd i familjemål

Votering: betänkande 2007/08:JuU31 En modernare rättegång några ytterligare frågor, förslagspunkt 2 Prövningstillstånd i familjemål Riksdagen antar regeringens förslag till a lag om ändring i äktenskapsbalken, b lag om ändring i föräldrabalken, c lag om ändring i lagen 2005:683 om ändring i rättegångsbalken, d lag om

2008-06-16

Omröstning 2007/08:JuU31p3 Utvärdering av vårdnadsreformen

Votering: betänkande 2007/08:JuU31 En modernare rättegång några ytterligare frågor, förslagspunkt 3 Utvärdering av vårdnadsreformen Riksdagen avslår motion 2007/08:Ju36 yrkande 2. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 102

2008-06-16

Omröstning 2007/08:JuU27p1 Godkännande av utkastet till rådsbeslut

Votering: betänkande 2007/08:JuU27 Godkännande av rådets beslut om åtkomst till VIS för brottsbekämpande ändamål, förslagspunkt 1 Godkännande av utkastet till rådsbeslut Riksdagen godkänner det inom Europeiska unionen upprättade utkastet till rådsbeslut om åtkomst till informationssystemet för viseringar VIS för sökningar

2008-06-16

Omröstning 2007/08:TU14p4 Alkohol i trafiken

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 4 Alkohol i trafiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T296 av Lena Asplund och Ulf Berg båda m yrkandena 1 och 2, 2007/08:T359 av Börje Vestlund och Sylvia Lindgren båda s yrkandena 1-3, 5 och 6,

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p9 Mobiltelefoni

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 9 Mobiltelefoni Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T241 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m2007/08:T259 av Staffan Danielsson och Erik A Eriksson båda c2007/08:T341 av Björn Hamilton m2007/08:T402 av

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p5 Barn i trafiken

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 5 Barn i trafiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T238 av Ulf Sjösten och Jan Ericson båda m2007/08:T277 av Thomas Strand och Göte Wahlström båda s2007/08:T368 av Catharina Bråkenhielm s2007/08:T391

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p11 Pricksystem i körkortslagstiftningen

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 11 Pricksystem i körkortslagstiftningen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T223 av Björn Hamilton m och 2007/08:T261 av Åke Sandström och Stefan Tornberg båda cDatum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p14 Reflexvästar

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 14 Reflexvästar Riksdagen avslår motion 2007/08:T375 av Agneta Gille sDatum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2008-06-11

Trafikutskottets protokoll 2007/08:35

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:35 DATUM 2008-06-10 TID Kl. 09.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Offentlig utfrågning Utskottet inhämtar information om godstransporter. Program med förteckning över inbjudna myndigheter, organisationer och företag redovisas i bilaga 2 Vid protokollet

2008-06-10

Omröstning 2007/08:TU13p1 Regeringens lagförslag

Votering: betänkande 2007/08:TU13 Funktionell separation för bättre bredbandskonkurrens och andra IT-politiska frågor, förslagspunkt 1 Regeringens lagförslag Riksdagen antar regeringens förslag till ändring i lagen 2003:389 om elektronisk kommunikation. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:73 och avslår motionerna

2008-06-05

Omröstning 2007/08:TU13p4 Öppen källkod och öppna standarder

Votering: betänkande 2007/08:TU13 Funktionell separation för bättre bredbandskonkurrens och andra IT-politiska frågor, förslagspunkt 4 Öppen källkod och öppna standarder Riksdagen avslår motion 2007/08:T548 av Peter Pedersen m.fl. v yrkandena 8-10. Datum: 2008-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-05

Justitieutskottets protokoll 2007/08:32

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:32  DATUM Torsdagen den 5 juni 2008 TID kl. 10.00-10.15 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 22 och den 29 maj 2008. 2  Godkännande av rådets beslut om åtkomst till VIS för brottsbekämpande ändamål Utskottet fortsätter behandlingen

2008-06-05

Omröstning 2007/08:JuU23p2 Dömda som riskerar förföljelse

Votering: betänkande 2007/08:JuU23 Rambeslut om överförande av frihetsberövande påföljder inom Europeiska Unionen, förslagspunkt 2 Dömda som riskerar förföljelse Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Ju23 yrkande 1 och 2007/08:Ju24. Datum: 2008-06-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp

2008-06-04

Omröstning 2007/08:JuU22p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2007/08:JuU22 Sveriges antagande av rambeslut om en europeisk bevisinhämtningsorder, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2007/08:Ju34. Datum: 2008-06-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 114 1

2008-06-04

Trafikutskottets protokoll 2007/08:34

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:34 DATUM 2008-06-03 TID Kl. 11.00-12.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information Infrastrukturminister Åsa Torstensson med medarbetare från Näringsdepartementet avrapporterar från telerådsmötet den 29 november 2007, från transportrådsmötet den 7-8 april

2008-06-03

Justitieutskottets protokoll 2007/08:31

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:31  DATUM Tisdagen den 29 maj 2008 TID kl. 10.00-10.30 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Information från Justitiedepartementet inför RIF-rådsmöte Statssekreteraren Magnus G Graner, stabschefen Anders Hall, internationelle chefsförhandlaren Lars Werkström, departementsrådet Mikael

2008-05-29

Yttrande 2007/08:TU3y

2007/08:TU3 Tilläggsbudget 1 för 2008 Trafikutskottets yttrande 2007/08:TU3 Tilläggsbudget 1 för 2008 Till finansutskottet Finansutskottet beslutade den 8 april 2008 att bereda övriga berörda utskott tillfälle att senast den 20 maj 2008 yttra sig över Tilläggsbudget 1 till statsbudgeten för 2008 prop. 2007/08:99 och

2008-05-23

Yttrande 2007/08:TU3y (pdf, 132 kB)

Yttrande 2007/08:TU4y

2007/08:TU4 Samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S Trafikutskottets yttrande 2007/08:TU4 Samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S Till näringsutskottet Näringsutskottet har den 6 maj 2008 berett trafikutskottet tillfälle att yttra sig över proposition 2007/08:143 Samgående mellan Posten AB

2008-05-22

Yttrande 2007/08:TU4y (pdf, 167 kB)

Trafikutskottets protokoll 2007/08:33

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:33 DATUM 2008-05-22 TID Kl. 09.30-10.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justering av protokoll 2007/08:32 från den 20 maj 2008. 2 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor Utskottet upptar till fortsatt behandling

2008-05-22

Justitieutskottets protokoll 2007/08:30

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2007/08:30  DATUM Tisdagen den 22 maj 2008 TID kl. 10.00-11.10 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Protokollsjustering Utskottets protokoll för den 15 maj 2008. 2  Sveriges antagande av rambeslut om en europeisk bevisinhämtningsorder Utskottet fortsätter behandlingen av regeringens proposition

2008-05-22