Dokument & lagar (268 träffar)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:34

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:34 DATUM 2006-09-28 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information Statssekreterare Charlotte Svensson m.fl.Utrikesdepartementet, återrapporterar från RIF-möten den 1-2 juni, 24 juli och från det informella mötet den 21-22

2006-09-28

Trafikutskottets protokoll 2005/06:37

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:37 DATUM 2006-06-02 TID Kl. 08.30-08:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2005/06:36 från den 18 maj 2006. 2 Uppskov med behandlingen av vissa ärenden Utskottet behandlar betänkande 2005/06:TU15 Uppskov med behandlingen

2006-06-02

Omröstning 2005/06:TU16p1 Kommunalt inflytande

Votering: betänkande 2005/06:TU16 Ändring i lagen om elektronisk kommunikation, förslagspunkt 1 Kommunalt inflytande Riksdagen avslår motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. v yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 c, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-06-01

Plan för socialförsäkringsutskottets fortsatta arbete med uppföljning och utvärdering, beslutad den 30 maj 2006 Socialförsäkringsutskottet beslutar årligen en plan för sitt arbete med uppföljning och utvärdering. Eftersom riksdagen under hösten tillsätter utskott för en ny valperioden får denna plan ses som en rekommendation

2006-06-01

Omröstning 2005/06:JuU30p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:JuU30 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju15 yrkande 1, 2005/06:Ju47 yrkande 1, 2005/06:Ju49, 2005/06:Ju50 och 2005/06:Ju51. Datum: 2006-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2006-05-31

Omröstning 2005/06:JuU30p5 Parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel

Votering: betänkande 2005/06:JuU30 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott, förslagspunkt 5 Parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju47 yrkande 4 och 2005/06:Ju48. Datum: 2006-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 m Parti Ja

2006-05-31

Omröstning 2005/06:JuU26p6 Parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel

Votering: betänkande 2005/06:JuU26 Hemlig rumsavlyssning, förslagspunkt 6 Parlamentarisk kontroll av hemliga tvångsmedel Riksdagen avslår motion 2005/06:Ju53. Datum: 2006-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 m Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 121 0 1 22 m 0 45 0 10 c

2006-05-31

Omröstning 2005/06:JuU26p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:JuU26 Hemlig rumsavlyssning, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju15 yrkande 2, 2005/06:Ju52, 2005/06:Ju54, 2005/06:Ju55, 2005/06:Ju56 och 2005/06:Ju57 yrkande 1. Datum: 2006-05-31 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 c, kd

2006-05-31

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:33

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:33 DATUM 2006-05-31 TID 08.45-08.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2005/06:32. 2 Rättelse i utlänningslagen Behandlas fråga om utskottsinitiativ om rättelse i utlänningslagen. Utskottet beslutar

2006-05-31

Omröstning 2005/06:TU5p1 Transportpolitikens mål

Votering: betänkande 2005/06:TU5 Moderna transporter, förslagspunkt 1 Transportpolitikens mål Riksdagen godkänner vad regeringen föreslår om ändring av delmålen för god miljö och hållbar regional utveckling. Därmed bifaller riksdagen proposition 2005/06:160 punkt 4 och avslår motion 2004/05:N11 av Åsa Torstensson m.fl.

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU36p4 Skyddad identitet i folkbokföringen

Votering: betänkande 2005/06:JuU36 Personsäkerhet, förslagspunkt 4 Skyddad identitet i folkbokföringen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju380 yrkande 20 och 2005/06:Ju381 yrkande 14 i denna del. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 m, c, fp, kd Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU36p1 Personsäkerhetsarbete beträffande hotade kvinnor och barn

Votering: betänkande 2005/06:JuU36 Personsäkerhet, förslagspunkt 1 Personsäkerhetsarbete beträffande hotade kvinnor och barn Riksdagen avslår motion 2005/06:Ju34. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 c Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m 43 1 0 11

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU34p3 Brott av unga - allmänna utgångspunkter

Votering: betänkande 2005/06:JuU34 Ingripanden mot unga lagöverträdare, förslagspunkt 3 Brott av unga allmänna utgångspunkter Riksdagen avslår motionerna 2004/05:Ju352 yrkande 6, 2004/05:Ju449, 2004/05:Ju483 yrkandena 1 och 4, 2004/05:Ju489 yrkande 1, 2004/05:Ju500 yrkande 9, 2004/05:So358 yrkande 6, 2004/05:N403 yrkande

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU34p48 Drogtester på barn under 15 år

Votering: betänkande 2005/06:JuU34 Ingripanden mot unga lagöverträdare, förslagspunkt 48 Drogtester på barn under 15 år Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju39 yrkande 5, 2005/06:Ju40 yrkande 11 och 2005/06:Ju42 yrkande 4. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 45 m, c, fp, kd Parti

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU31p4 Lagreglering vid användande av kvalificerade skyddsidentiteter

Votering: betänkande 2005/06:JuU31 Kvalificerad skyddsidentitet, förslagspunkt 4 Lagreglering vid användande av kvalificerade skyddsidentiteter Riksdagen avslår motion 2005/06:Ju45. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 c Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20

2006-05-30

Omröstning 2005/06:JuU31p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:JuU31 Kvalificerad skyddsidentitet, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Ju43 och 2005/06:Ju44 yrkande 1. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m

2006-05-30

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:32

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:32 DATUM 2006-05-30 TID 08.00-08.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Socialdepartementet Statssekreterare Staffan Bengtsson m.fl.Socialdepartementet, informerar inför EPSCO-rådets möte den 1-2 juni 2006. 2 Protokollsjustering

2006-05-30

Omröstning 2005/06:SfU10p43 Ersättning till kommunerna m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 43 Ersättning till kommunerna m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf218 av Torsten Lindström kd yrkandena 1 och 2, 2005/06:Sf267 av Solveig Hellquist fp yrkandena 2 och 3, 2005/06:Sf282 av Annika Qarlsson och Kerstin Lundgren båda c yrkande

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p11 Dublinärenden m.m.

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 11 Dublinärenden m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf251 av Lars Ohly m.fl. v yrkande 10, 2005/06:Sf364 av Lars Leijonborg m.fl. fp yrkande 16 och 2005/06:Sf373 av Sven Brus m.fl. kd yrkandena 4 och 6. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan

2006-05-19

Omröstning 2005/06:SfU10p14 Synnerligen ömmande omständigheter

Votering: betänkande 2005/06:SfU10 Migration och asylpolitik, förslagspunkt 14 Synnerligen ömmande omständigheter Riksdagen avslår motionerna 2005/06:Sf334 av Birgitta Carlsson m.fl. c yrkande 22 och 2005/06:Sf388 av Sven Brus m.fl. kd yrkande 5. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2006-05-19