Dokument & lagar (620 träffar)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:35

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:35 DATUM 2014-09-18 TID 13.0013.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att Christina Fredin, kanslichef socialutskottet, fick närvara vid sammanträdet. 2 Kommissionens förslag om ändring i Dublinförordningen

2014-09-18

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2013/14:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:40 DATUM 2014-08-26 TID 11.00 11.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Extra jordbruksråd den 5 september 2014 Statssekreterare Magnus Kindbom med medarbetare lämnade information inför det extra jordbruksrådet den 5 september 2014. 2 Kommissionens

2014-08-26

Utbildningsutskottets protokoll 2013/14:34

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:34 DATUM 2014-08-25 TID 09.3009.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inkomna EU-dokument Anmäldes inkomna EU-dokument enligt bilaga 2. 2 EU-förslag om spridning av jordobservationsdata från satelliter för kommersiella ändamål Utskottet subsidiaritetsprövade KOM2014

2014-08-25

Omröstning 2013/14:KrU8p8 Utvidgad översyn av kontakttolkutbildningen

Votering: betänkande 2013/14:KrU8 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 8 Utvidgad översyn av kontakttolkutbildningen Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Kr10 av Margareta Larsson SD yrkande 5 och 2013/14:Kr11 av Tina Ehn MP yrkande 3. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 SD

2014-06-25

Omröstning 2013/14:KrU8p6 Folkbildningens ansvar för jämställdhet

Votering: betänkande 2013/14:KrU8 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 6 Folkbildningens ansvar för jämställdhet Riksdagen avslår motion 2013/14:Kr10 av Margareta Larsson SD yrkande 3. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:KrU8p5 Mångfaldsarbete inom folkbildningen

Votering: betänkande 2013/14:KrU8 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 5 Mångfaldsarbete inom folkbildningen Riksdagen avslår motion 2013/14:Kr10 av Margareta Larsson SD yrkande 4. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0 9

2014-06-25

Omröstning 2013/14:KrU8p2 Syftena med statsbidraget till folkbildningen

Votering: betänkande 2013/14:KrU8 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 2 Syftena med statsbidraget till folkbildningen Riksdagen godkänner regeringens förslag om att det andra syftet med statsbidraget till folkbildningen ska ändras. Därmed bifaller riksdagen proposition 2013/14:172 punkt 3 och avslår motionerna 2013/14:Kr9

2014-06-25

Omröstning 2013/14:MJU29p5 Försörjningskrav för fiskelicens

Votering: betänkande 2013/14:MJU29 Ändringar i fiskelagen, förslagspunkt 5 Försörjningskrav för fiskelicens Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 100 0 12 M 102 0 0 5 MP 25 0 0 0 FP 22 0 0 2 C 21 0 0 2 SD

2014-06-24

Omröstning 2013/14:MJU29p4 Fiskelicens för juridiska personer

Votering: betänkande 2013/14:MJU29 Ändringar i fiskelagen, förslagspunkt 4 Fiskelicens för juridiska personer Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 1 99 12 M 102 0 0 5 MP 0 25 0 0 FP 22 0 0 2 C 21 0 0 2

2014-06-24

Omröstning 2013/14:MJU29p2 Redskapsbegränsningar

Votering: betänkande 2013/14:MJU29 Ändringar i fiskelagen, förslagspunkt 2 Redskapsbegränsningar Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 0 100 12 M 101 0 0 6 MP 25 0 0 0 FP 22 0 0 2 C 21 0 0 2 SD 18 0 0 2

2014-06-24

Omröstning 2013/14:MJU29p13 Överlåtbara fiskerättigheter

Votering: betänkande 2013/14:MJU29 Ändringar i fiskelagen, förslagspunkt 13 Överlåtbara fiskerättigheter Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 100 0 12 M 102 0 0 5 MP 0 0 25 0 FP 22 0 0 2 C 20 0 0 3 SD 18

2014-06-24

Omröstning 2013/14:MJU28p3 Elcertifikat

Votering: betänkande 2013/14:MJU28 Svenska miljömål, förslagspunkt 3 Elcertifikat Riksdagen avslår motion 2013/14:MJ19 av Josef Fransson SDDatum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 100 0 0 12 M 102 0 0 5 MP 25 0 0 0 FP

2014-06-24

Omröstning 2013/14:MJU28p1 Miljömålssystemet

Votering: betänkande 2013/14:MJU28 Svenska miljömål, förslagspunkt 1 Miljömålssystemet Riksdagen avslår motionerna 2013/14:MJ17 av Helena Leander MP yrkandena 1 och 2 samt 2013/14:MJ18 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 2. Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti

2014-06-24

Omröstning 2013/14:MJU27p6 Betesmarker och lantraser

Votering: betänkande 2013/14:MJU27 En svensk strategi för biologisk mångfald och ekosystemtjänster, förslagspunkt 6 Betesmarker och lantraser Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 100 0 0 12 M 102 0 0 5 MP 24 0 0 1 FP

2014-06-24

Omröstning 2013/14:MJU27p1 Ändring i miljöbalken

Votering: betänkande 2013/14:MJU27 En svensk strategi för biologisk mångfald och ekosystemtjänster, förslagspunkt 1 Ändring i miljöbalken Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i miljöbalken. Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 MP, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-24

Omröstning 2013/14:MJU27p9 Utvecklingen för skogsbrukets miljöhänsyn

Votering: betänkande 2013/14:MJU27 En svensk strategi för biologisk mångfald och ekosystemtjänster, förslagspunkt 9 Utvecklingen för skogsbrukets miljöhänsyn Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 100 0 12 M 102 0 0 5 MP

2014-06-24

Omröstning 2013/14:UbU22p6 Skolinspektionens befogenheter vid tillsyn

Votering: betänkande 2013/14:UbU22 Fristående skolor samt tillsyn och information om skolan, förslagspunkt 6 Skolinspektionens befogenheter vid tillsyn Riksdagen avslår motion 2013/14:Ub16 av Rossana Dinamarca m.fl. V yrkande 3. Datum: 2014-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 SD, V Parti

2014-06-18

Omröstning 2013/14:UbU22p5 Vinster från skolverksamhet

Votering: betänkande 2013/14:UbU22 Fristående skolor samt tillsyn och information om skolan, förslagspunkt 5 Vinster från skolverksamhet Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ub16 av Rossana Dinamarca m.fl. V yrkande 2, 2013/14:Ub18 av Björn Söder SD yrkande 4 och 2013/14:Ub19 av Jabar Amin och Mats Pertoft båda MPDatum:

2014-06-18

Omröstning 2013/14:UbU22p4 Vetorätt vid etableringen av en fristående skola

Votering: betänkande 2013/14:UbU22 Fristående skolor samt tillsyn och information om skolan, förslagspunkt 4 Vetorätt vid etableringen av en fristående skola Riksdagen avslår motion 2013/14:Ub16 av Rossana Dinamarca m.fl. V yrkande 1. Datum: 2014-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD,

2014-06-18

Omröstning 2013/14:UbU22p3 Etablering av fristående skolor

Votering: betänkande 2013/14:UbU22 Fristående skolor samt tillsyn och information om skolan, förslagspunkt 3 Etablering av fristående skolor Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ub17 av Ibrahim Baylan m.fl. S och 2013/14:Ub18 av Björn Söder SD yrkandena 1-3. Datum: 2014-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2014-06-18