Dokument & lagar (46 träffar)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:5

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:5 DATUM 20111027 TID 10.00 11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny extra föredragande Ordförande hälsade Kanja Berg, EU-handläggare vid kammarkansliet, välkommen som extra föredragande i miljö- och jordbruksutskottet under hösten 2011.

2011-10-27

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:4

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:4 DATUM 20111025 TID 11.00 11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet beslutade att Lisa Rydberg och Frida Backman, M-kansliet, samt Therese Quiding, FP-kansliet, får närvara under uppvaktningen av Skydda skogen.

2011-10-25

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:3

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:3 DATUM 20111013 TID 09.00 11.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny suppleant Ordförande hälsade Thomas Avenborg M välkommen som ny suppleant i utskottet. 2 Medgivande att närvara Utskottet beslutade att Lisa Rydberg och Frida Backman

2011-10-13

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:2

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:2 DATUM 20111006 TID 11.00 12.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Nya suppleanter Ordförande hälsade suppleanterna Olle Thorell S och Inger Fredriksson C välkomna till miljö- och jordbruksutskottet. 2 Miljöråd 10 oktober 2011 Utskottet

2011-10-06

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2011/12:1

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:1 DATUM 20110922 TID 09.00-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny ledamot Ordförande hälsade Helena Leander välkommen som ny ledamot i miljö- och jordbruksutskottet. 2 Justering av protokoll Protokoll 2010/11:45 justerades. 3 Nytt

2011-09-22

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:1 DATUM 2011-09-20 TID 10.4511.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2011-09-20