Dokument & lagar (365 träffar)

utskottsdokument 2013/14:verk

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet riksmötet 2013/14 1 Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 1.1 Utskottets beredningsområde Utrikes- och försvarsutskotten har under 2013/14 års riksmöte beslutat att bereda ärenden gemensamt genom deputerade i ett sammansatt utskott. Det sammansatta utrikes-

2014-10-01

utskottsdokument 2013/14:verk

Socialförsäkringsutskottets verksamhet riksmötet 2013/14 Beredningsområde Socialförsäkringsutskottet bereder ärenden om socialförsäkring med anslutande bidragssystem inklusive ekonomiskt stöd åt barnfamiljer. Utskottet bereder också ärenden om svenskt medborgarskap samt asyl- och migrationsfrågor. Till utskottets beredningsområde

2014-10-01

utskottsdokument 2013/14:verk

Miljö- och jordbruksutskottets verksamhet riksmötet 2013/14 Beredningsområde Miljö- och jordbruksutskottet bereder ärenden som rör jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring samt jakt och fiske. Utskottet behandlar även ärenden om naturvård och ärenden om miljövård i övrigt som inte tillhör något annat utskotts beredningsområde.

2014-10-01

utskottsdokument 2013/14:verk

Justitieutskottets verksamhet vid riksmötet 2013/14 Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a. myndigheter inom Sveriges Domstolar åklagarväsendet polisväsendet kriminalvården samt Brottsförebyggande rådet, Rättsmedicinalverket,

2014-10-01

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:35

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:35 DATUM 2014-09-18 TID 13.0013.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att Christina Fredin, kanslichef socialutskottet, fick närvara vid sammanträdet. 2 Kommissionens förslag om ändring i Dublinförordningen

2014-09-18

Justitieutskottets protokoll 2013/14:33

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:33 DATUM 2014-08-28 TID 11.00-11.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:32. 2 Förslag om ändring av förordning om utredningar som utförs av Olaf Utskottet subsidiaritetsprövade kommissionens

2014-08-28

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2013/14:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:40 DATUM 2014-08-26 TID 11.00 11.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Extra jordbruksråd den 5 september 2014 Statssekreterare Magnus Kindbom med medarbetare lämnade information inför det extra jordbruksrådet den 5 september 2014. 2 Kommissionens

2014-08-26

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:34

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:34 DATUM 2014-06-12 TID 08.0008.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ministerrådsmöte, sociala frågor EPSCO Statssekreteraren Anna Pettersson Westerberg, Socialdepartementet, rapporterade från möte i EPSCO-rådet den 10 mars 2014 och från det informella

2014-06-12

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2013/14:39

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:39 DATUM 2014-06-12 TID 08.00 09.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kommissionens förslag om den ekologiska produktionen Utskottet överlade med landsbygdsminister Eskil Erlandsson, Landsbygdsdepartementet, om KOM2014 179 Meddelande från

2014-06-12

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2013/14:38

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:38 DATUM 2014-06-10 TID 08.00 09.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Lag om handel med timmer och trävaror MJU25 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:183 och motioner. Utskottet justerade betänkande 2013/14:MJU25. Följande

2014-06-10

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2013/14:37

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:37 DATUM 2014-06-04 TID 08.00 09.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Miljöråd 12 juni 2014 Miljöminister Lena Ek med medarbetare lämnade information inför Miljörådet den 12 juni 2014. 2 Information om avgående grekiskt ordförandeskap Miljöminister

2014-06-04

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:33

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:33 DATUM 2014-06-03 TID 11.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information av Inspektionen för socialförsäkringen Generaldirektör Per Molander, projektledare Niklas Österlund och projektledare Marcela Cohen Birman informerade om inspektionens

2014-06-03

Justitieutskottets protokoll 2013/14:31

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:31 DATUM 2014-06-03 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:30. 2 Nämndemannauppdraget stärkt förtroende och högre krav JuU32 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:169

2014-06-03

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2013/14:6

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:6 DATUM 2014-05-28 TID 08.30- 08.34 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU2 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2013/14:189 och motion. Utskottet

2014-05-28

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:32

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:32 DATUM 2014-05-27 TID 09.0009.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:31. 2 Ministerrådsmöte, rättsliga och inrikes frågor RIF Statssekreterare Minna Ljunggren, Justitiedepartementet,

2014-05-27

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2013/14:36

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:36 DATUM 2014-05-27 TID 09.00 10.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:34 och 2013/14:35. 2 Klimatpolitik MJU20 Utskottet fortsatte behandlingen av skrivelse 2013/14:209 och motioner.

2014-05-27

Justitieutskottets protokoll 2013/14:30

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:30 DATUM 2014-05-27 TID 11.00-11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information inför RIF-rådsmöte Statssekreteraren Martin Valfridsson, internationella chefsförhandlaren Anna-Carin Svensson, departementsrådet Mikael Tollerz, ämnesråden Kristina Holmgren

2014-05-27

Justitieutskottets protokoll 2013/14:29

RIKSDAGEN JUSTITIEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:29 DATUM 2014-05-13 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Anneli Hagman och Lena Pålsson från Enheten riksdagstryck fick närvara vid sammanträdet. 2 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll

2014-05-13

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:31

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:31 DATUM 2014-05-08 TID 10.3010.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:30. 2 Konvention om social trygghet mellan Sverige och Sydkorea SfU10 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition

2014-05-08

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2013/14:35

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:35 DATUM 2014-05-08 TID 09.1510.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:33. 2 Ändring i lagen om kvotplikt för biodrivmedel MJU11 Utskottet fortsatte behandlingen av prop. 2013/14:207.

2014-05-08