Dokument & lagar (108 träffar)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:6

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:6 DATUM 2013-05-14 TID 11.3011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:5. 2 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap UFöU3

2013-05-14

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:5

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:5 DATUM 2013-04-23 TID 11.3011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2013-04-23

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:4 DATUM 2013-02-21 TID 09:0009:05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2013-02-21

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:3 DATUM 2012-12-04 TID 11:0011:15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU1 Utskottet behandlade proposition 2012/13:41 och motioner. Utskottet

2012-12-04

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:2 DATUM 2012-11-29 TID 09:0009:40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 ISAF, transitionen, bortom 2014, internationella samfundets roll etc Förste forskare John Rydqvist och forskare Helene Lackenbauer, båda FOI, lämnade information

2012-11-29

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:1 DATUM 2012-11-27 TID 11:0011:55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2012-11-27

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:4 DATUM 2011-12-01 TID 09.009.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:3. 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU2

2011-12-01

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:3 DATUM 2011-11-29 TID 10.3010.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2011/12:2. 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU2

2011-11-29

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:2 DATUM 2011-11-24 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Carina Hägg Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2011-11-24

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2011/12:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2011/12:1 DATUM 2011-09-20 TID 10.4511.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2011-09-20

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:6

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:6 DATUM 2011-06-16 TID 08.0008.05 08.1009.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat.

2011-06-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:5

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:5 DATUM 2011-03-31 TID 09.4511.05 11.1011.30 11.5512.00 15.3015.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Urban Ahlin Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade

2011-03-31

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:4

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:4 DATUM 2010-12-02 TID 10.00-10.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:3. 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF UFöU1

2010-12-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:3

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:3 DATUM 2010-11-30 TID 12.00-12.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:2. Utskottet beslutade enhälligt att sammanträdet vid behov fortgå då interpellationsdebatter

2010-11-30

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:2

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:2 DATUM 2010-11-25 TID 10.00-11.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Utrikesdepartementet, Försvarsdepartementet och Försvarsmakten Kabinettssekreterare Frank Belfrage åtföljd av departementsråd Peter Ericson,

2010-11-25

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2010/11:1

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:1 DATUM 2010-11-23 TID 12.00-13.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Sammanträdets öppnande Håkan Juholt Ssom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst, förklarade sammanträdet öppnat. 2 Upprop

2010-11-23

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:6

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:6 Datum 2010-02-18 Tid 09.0009.05 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2009/10:5 3 Justering Fortsattes granskningen av förslag

2010-02-18

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:5

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:5 Datum 2010-02-16 Tid 11.00-11.10 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Justering av protokoll Justerades protokoll 2009/10:4. 3 Granskning av UFöU3 Granskades utkast till betänkande

2010-02-16

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:4

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:4 Datum 2010-02-11 Tid 09.00-09.30 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Ordförande Anders Karlsson s öppnade sammanträdet. 2 Föredragning Kabinettssekreterare Frank Belfrage, departementssekreterare Pernilla Nilsson och departementssekreterare

2010-02-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2009/10:3

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet PROTOKOLL Utskottssammanträde 2009/10:3 Konstituerande sammanträde Datum 2010-02-04 Tid 09.30-10.35 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Göran Lennmarker msom var den av de närvarande ledamöterna som varit ledamot av riksdagen längst och äldst till levnadsålder, öppnade

2010-02-04