Dokument & lagar (1 517 träffar)

Betänkande 2006/07:UFöU3

Riksdagen har bemyndigat regeringen att ställa en väpnad styrka om högst 600 personer till förfogande till och med den 20 december 2008 för deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF), under förutsättning att det finns ett giltigt mandat för styrkan enligt beslut av Förenta nationernas säkerhetsråd.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 6
Beredning: 2007-04-12 Justering: 2007-05-10 Debatt: 2007-05-30 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:UFöU3 (pdf, 209 kB)

Betänkande 2006/07:SfU10

Arbetsgivaravgifterna, med undantag för ålderspensionsavgiften, och den allmänna löneavgiften sänks för anställda som vid årets ingång fyllt 18 men inte 25 år. Syfte är att underlätta för yngre att komma in på arbetsmarknaden. Avgifterna sänks därmed från 32,42 till 21,31 procent. För andra halvåret 2007 blir det en något lägre nedsättning till 22,71 procent, för att inte påverka ålderspensionsavgiften. Det blir en motsvarande sänkning även för enskilda företagare i samma ålder som betalar egenavgifter. I deras fall sänks de totala avgifterna, om inte extra karenstid valts, från 30,71 till 20,45 procent. De avgifter som betalas får aldrig understiga ålderspensionsavgiften.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Justering: 2007-05-16 Debatt: 2007-05-23 Beslut: 2007-05-23

Betänkande 2006/07:SfU10 (pdf, 1483 kB)

Betänkande 2006/07:NU11

Riksdagen sade nej till motioner om energipolitik från den allmänna motionstiden 2006. Skälet är i huvudsak att det redan pågår arbete i flera frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om energieffektivisering, biodrivmedel, vind- och vattenkraft, solvärme, fjärrvärme, naturgas och biogas.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 15
Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-30

Betänkande 2006/07:NU11 (pdf, 400 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa energipolitiska frågor

Betänkande 2006/07:KU21

Riksdagen har sagt ja till riksdagsstyrelsens förslag om fastställande av löner för riksdagens ombudsmän. Beslutet innebär att riksdagsstyrelsens uppgift att bestämma lön, avgångsersättning och övriga anställningsförmåner för riksdagens ombudsmän förs över på Nämnden för lön till riksrevisorerna. Samtidigt byter nämnden namn till Nämnden för lön till riksdagens ombudsmän och riksrevisorerna. Ändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2007-04-12 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:KU21 (pdf, 163 kB)

Betänkande 2006/07:CU27

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om att det inte längre ska behövas tillstånd från länsstyrelsen för att ombilda allmännyttans hyreslägenheter till bostadsrätter. Bestämmelserna om tillståndsprövning har funnits sedan 2002. Riksdagens beslut innebär också att kommuner ska kunna lämna hyresgarantier för hushåll som har svårt att hyra bostad trots att de har pengar, exempelvis på grund av regler om krav på fast anställning. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Beredning: 2007-04-26 Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-31 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:CU27 (pdf, 4131 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa bostadspolitiska åtgärder

Utbildningsutskottets protokoll 2006/07:20

UTBILDNINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:20 DATUM 2007-05-15 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Protokollsjustering Protokoll nr 2006/07:19 justeras. 2 Justering av förslag till betänkande Utskottet behandlar slutligt proposition 2006/07:69 Förbättrad ordning, trygghet och studiero i skolan

2007-05-15

Trafikutskottets protokoll 2006/07:35

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:35 DATUM 2007-05-15 TID Kl. 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2006/07:33 från den 8 maj och protokoll 2006/07:34 från den 10 maj 2007. 2 Nya hastighetsgränser Utskottet upptar till fortsatt behandling betänkande

2007-05-15

Socialutskottets protokoll 2006/07:25

SOCIALUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:25 DATUM 2007-05-15 TID 11.00-11.46 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Utskottet godkänner föredragningslistan. 2 Justering av protokoll Protokollet från sammanträdet den 10 maj justeras. 3 Utredningar avseende barn Utskottet behandlar

2007-05-15

Skatteutskottets protokoll 2006/07:21

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:21 DATUM 2007-05-15 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades protokoll 2006/07:20. 2 Inkomna skrivelser, m.m. Anmäldes inkomna skrivelser, m.m.se bilaga 2. 3 Tillsättandet av ny kanslichef Ordföranden föredrog presidiets skrivelse

2007-05-15

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2006/07:28

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:28 DATUM 2007-05-15 TID 10.45-11.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justerades protokoll nr 2006/07:27. 2 Yttrande till skatteutskottet skatt på trafikförsäkringspremie Fortsattes behandlingen av yttrande till skatteutskottet

2007-05-15

Näringsutskottets protokoll 2006/07:30

NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:30 DATUM 2007-05-15 TID 11.00 13.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Utskottet justerade protokoll nr 29. 2 Harmoniserad patenträtt Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2006/07:56 om harmoniserad patenträtt. Utskottet fattade beslut

2007-05-15

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2006/07:33

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:33 DATUM 2007-05-15 TID 11.00-11.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny ledamot Ordförande hälsade Bo Bernhardsson s välkommen som ny ledamot i miljö- och jordbruksutskottet. 2 Justering av protokoll Protokollet från utskottets sammanträde den 8

2007-05-15

Kulturutskottets protokoll 2006/07:24

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:24 DATUM Tisdagen den 15 maj 2007 TID Kl. 11.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Uppvaktning Företrädare för Rockcity i Hultsfred, projektledare Putte Svensson och projektkoordinator Anders Sjöstedt, informerar om sitt FUNK-program, en modell för att främja

2007-05-15

Konstitutionsutskottets protokoll 2006/07:28

KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:28 DATUM Tisdagen den 15 maj 2007 TID 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokoll från sammanträdet den 8 maj 2007 justerades. 2 Hänvisning av proposition Kanslichefen anmälde att till utskottet har hänvisats proposition

2007-05-15

Justitieutskottets protokoll 2006/07:34

PROTOKOLL  UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:34  DATUM Tisdagen den 15 maj 2007 TID kl. 10.30-12.55 NÄRVARANDE se bilaga 1 1  Offentlig utfrågning Justitieutskottet höll en offentlig utfrågning om hur ekobrottsbekämpningen bör organiseras, se bilaga 2 och 3. VID PROTOKOLLET Virpi Torkkola JUSTERAT Den 29 maj 2007

2007-05-15

Försvarsutskottets protokoll 2006/07:34

FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL Utskottssammanträde 2006/07:34 Datum 2007-05-15 Tid 11.0011.15 Närvarande Se bilaga 1 1 Öppnande Vice ordföranden Rolf Gunnarsson m förklarar sammanträdet öppnat. 2 Justering av protokoll Justeras protokoll 2006/07:33. 3 Kanslianmälning Anmäls att generaldirektör Mats Sjöstrand

2007-05-15

Civilutskottets protokoll 2006/07:31

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:31 DATUM 2007-05-15 TID kl. 11.00-12.20 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Medgivande Beslutades att politiska sekreterare får närvara vid utfrågningen av professorn Maarit Janterä Jareborg. Beslutades vidare att politiska sekreterare i framtiden får närvara vid liknande utfrågningar.

2007-05-15

Betänkande 2006/07:TU15

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om nya hastighetsgränser. Förslaget innebär att beslutande myndigheter, som Vägverket och kommunerna, ska kunna använda sig av 10-steg i intervallet 30-120 km/timmen. De nya hastighetsgränserna är en del av långsiktig strategi för att nå nollvisionen och de övriga transportpolitiska delmålen. Riksdagen framhåller att regeringen bör återkomma till riksdagen med en uppföljning av de nya hastighetsgränserna.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:TU15 (pdf, 159 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nya hastighetsgränser

Utlåtande 2006/07:TU14

Trafikutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens grönbok EU:s framtida havspolitik: en europeisk vision för haven och oceanerna, KOM(2006)275. EU-kommissionen anser att det behövs en gemensam havspolitik eftersom de politikområden som påverkar EU:s havsområden har utvecklats oberoende av varandra utan hänsyn till hur helheten påverkas. Utskottet ser positivt på en gemensam havspolitik såsom en utgångspunkt för debatt för hållbar tillväxt och för att bevara och förbättra miljön i haven. Utskottet understryker dock att en sådan politik inte får leda till nya omfattande regelverk utan i stället bör redan existerande regler effektiviseras och förenklas. Med detta avslutade riksdagen ärendet.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Utlåtande 2006/07:TU14 (pdf, 174 kB)

Betänkande 2006/07:NU14

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om att införliva i svensk lag en ändring i EU:s så kallade transparensdirektiv. Transparensdirektivet syftar till att underlätta EU-kommissionens granskning av att företag inte får stöd från det allmänna eller andra fördelar av en medlemsstat som strider mot EU:s konkurrensregler. Lagändringen innebär i huvudsak att ett företag som tillhandahåller en allmännyttig tjänst och som samtidigt sysslar med annan ekonomisk verksamhet ska upprätta en separat redovisning enligt lag, även om ersättningen som företaget fått för den allmännyttiga tjänsten inte räknas som statligt stöd i EG-fördragets mening. Ändringen börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 2
Justering: 2007-05-10 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-30

Betänkande 2006/07:NU14 (pdf, 336 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa konkurrenspolitiska frågor