Dokument & lagar (84 träffar)

Trafikutskottets protokoll 2006/07:39

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:39 DATUM 2007-05-31 TID Kl. 09.30-10.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara vid sammanträdet Utskottet beslutar medge att föredragande Pia Törsleff Hertzberg från EU-nämnden får närvara under sammanträdespunkten 2 EU-information från Näringsdepartementet.

2007-05-31

Betänkande 2006/07:TU16

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om statens ansvar för vissa betaltjänster. Enligt förslaget ska den grundläggande kassaservice, som idag ges av Svensk Kassaservice, ersättas av ett statligt åtagande att tillhandahålla grundläggande betaltjänster. Med grundläggande betaltjänster menas betalningsförmedling, uttag av kontanter samt hantering av dagskassor för företagare och ideella föreningar. Marknaden ska tillhandahålla de grundläggande betaltjänsterna och staten övervaka att så sker. Statens ansvar gäller bara de orter och den landsbygd där behovet inte tillgodoses av marknaden. Lagen om grundläggande kassaservice upphör att gälla vid utgången av 2008.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 9
Beredning: 2007-05-08 Justering: 2007-05-29 Debatt: 2007-06-08 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:TU16 (pdf, 274 kB) Webb-tv debatt om förslag: Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m.

Trafikutskottets protokoll 2006/07:38

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:38 DATUM 2007-05-29 TID Kl. 11.00-11.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2006/07:37 från den 24 maj 2007. 2 Statens ansvar för vissa betaltjänster m.m. Utskottet upptar till fortsatt behandling betänkande 2006/07:TU16 Statens

2007-05-29

Betänkande 2006/07:TU13

Luftfartslagen och sekretesslagen ändras med anledning av ett EU-direktiv om rapportering av händelser i civil luftfart. Direktivet innehåller bestämmelser om informationsutbyte mellan EU-länderna och EU-kommissionen och om sekretess för de uppgifter som utbyts. Syftet är att hålla kolleger i Europa informerade om gjorda iakttagelser, att öka kunskapen om och förbättra grunderna för säkerhetsrekommendationer samt att i tid upptäcka svagheter av olika slag innan en allvarlig olycka inträffar.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-05-24 Debatt: 2007-06-07 Beslut: 2007-06-07

Betänkande 2006/07:TU13 (pdf, 2767 kB)

Trafikutskottets protokoll 2006/07:37

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:37 DATUM 2007-05-24 TID Kl. 09.30-10.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Näringsdepartementet Utredare Björn Hansson och rättschef Lennart Renbjer från Näringsdepartementet informerar om delbetänkande av 2007 års körkortsutredning Släpvagnskörning

2007-05-24

Trafikutskottets protokoll 2006/07:36

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:36 DATUM 2007-05-22 TID Kl. 11.00-11.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Näringsdepartementet Statssekreterare Leif Zetterberg, departementssekreterarna Pernilla Skantze och Marcus Nordmeyer, ämnesråd Per Björklund och kanslirådet Erik Kiesow

2007-05-22

Trafikutskottets protokoll 2006/07:35

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:35 DATUM 2007-05-15 TID Kl. 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2006/07:33 från den 8 maj och protokoll 2006/07:34 från den 10 maj 2007. 2 Nya hastighetsgränser Utskottet upptar till fortsatt behandling betänkande

2007-05-15

Betänkande 2006/07:TU15

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om nya hastighetsgränser. Förslaget innebär att beslutande myndigheter, som Vägverket och kommunerna, ska kunna använda sig av 10-steg i intervallet 30-120 km/timmen. De nya hastighetsgränserna är en del av långsiktig strategi för att nå nollvisionen och de övriga transportpolitiska delmålen. Riksdagen framhåller att regeringen bör återkomma till riksdagen med en uppföljning av de nya hastighetsgränserna.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2007-05-15 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:TU15 (pdf, 159 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nya hastighetsgränser

Utlåtande 2006/07:TU14

Trafikutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens grönbok EU:s framtida havspolitik: en europeisk vision för haven och oceanerna, KOM(2006)275. EU-kommissionen anser att det behövs en gemensam havspolitik eftersom de politikområden som påverkar EU:s havsområden har utvecklats oberoende av varandra utan hänsyn till hur helheten påverkas. Utskottet ser positivt på en gemensam havspolitik såsom en utgångspunkt för debatt för hållbar tillväxt och för att bevara och förbättra miljön i haven. Utskottet understryker dock att en sådan politik inte får leda till nya omfattande regelverk utan i stället bör redan existerande regler effektiviseras och förenklas. Med detta avslutade riksdagen ärendet.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Utlåtande 2006/07:TU14 (pdf, 174 kB)

Betänkande 2006/07:TU12

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om att införliva EU:s så kallade andra järnvägspaket i svensk lag. I järnvägspaketet ingår tre EU-direktiv som handlar om järnvägssäkerhet och olycksutredningar, driftskompatibilitet och utvecklingen av EU:s järnvägar. EU vill med paketet driva på arbetet med att utjämna de stora skillnader som finns mellan de europeiska järnvägssystemens tekniska utformning. När det gäller svensk järnvägspolitik vill riksdagen bland annat framhålla att det långsiktiga målet för persontrafiken bör vara en avreglerad marknad. Riksdagen ser därför positivt på den utveckling som skett de senaste åren med fler operatörer i den upphandlade trafiken.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Beredning: 2007-04-10 Justering: 2007-05-08 Debatt: 2007-05-24 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:TU12 (pdf, 2965 kB) Webb-tv debatt om förslag: Järnvägspolitik och andra järnvägspaketet

Trafikutskottets protokoll 2006/07:34

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:34 DATUM 2007-05-10 TID Kl. 09.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Offentlig utfrågning Utskottet inhämtar information om hur vi möter framtidens ökade energibehov med en hållbar utveckling inom transportpolitiken. Program med förteckning över inbjudna myndigheter,

2007-05-10

Trafikutskottets protokoll 2006/07:33

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:33 DATUM 2007-05-08 TID Kl. 11.00-11.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2006/07:32 från den 24 april 2007. 2 Järnvägspolitik och andra järnvägspaketet Utskottet upptar till fortsatt behandling av betänkande 2006/07:TU12

2007-05-08

Trafikutskottets protokoll 2006/07:32

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:32 DATUM 2007-04-24 TID Kl. 11.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Vägverket Generaldirektör Ingemar Skogö och projektledare Jan Moberg, Vägverket, informerar med anledning av proposition 2006/07:73 Nya hastighetsgränser. 2 Protokollsjustering

2007-04-24

Trafikutskottets protokoll 2006/07:31

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:31 DATUM 2007-04-19 TID Kl. 09.30-11.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från VTI Generaldirektör Urban Karlström, avdelningschef Pontus Matstom, avdelningschef Jan-Eric Nilsson och kommunikationschef Helena Sederström informerar om verksamheten vid

2007-04-19

Trafikutskottets protokoll 2006/07:30

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:30 DATUM 2007-04-17 TID Kl. 11.00-11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2006/07:29 från den 12 april 2007. 2 Utlåtande om grönboken om en framtida havspolitik för EU Utskottet behandlar utlåtande 2006/07:TU14 om grönboken

2007-04-17

Trafikutskottets protokoll 2006/07:29

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:29 DATUM 2007-04-12 TID Kl. 09.30-10.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Riksrevisionen Riksrevisor Lennart Grufberg, granskningschef Anette Wik, biträdande granskningschef Inge Danielsson och biträdande granskningsenhetschef Rutger Banefelt informerar

2007-04-12

Trafikutskottets protokoll 2006/07:28

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:28 DATUM 2007-04-10 TID Kl. 11.00-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Välkomsthälsning Ordförande hälsar forskningssekreteraren Helene Limén från RUT välkommen att närvara under dagens utskottssammanträde. 2 Protokollsjustering Justeras protokoll 2006/07:27

2007-04-10

Betänkande 2006/07:TU9

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om sjöfart. Motionerna handlar främst om sjöfartens finansiering, strategiska hamnar, säkerhets- och miljörelaterade sjöfartsfrågor samt frågor om fritidsbåtar.

Förslagspunkter: 17 Reservationer: 7
Beredning: 2007-03-13 Justering: 2007-03-29 Debatt: 2007-04-12 Beslut: 2007-04-12

Betänkande 2006/07:TU9 (pdf, 438 kB)

Betänkande 2006/07:TU8

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2006 om bland annat transportpolitiska frågor. Motionerna handlar om infrastrukturplanering, finansiering av transportinfrastruktur, luftfart, kombinerade transporter, Öresundsbron och sommartiden.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 8
Beredning: 2007-02-27 Justering: 2007-03-29 Debatt: 2007-04-12 Beslut: 2007-04-12

Betänkande 2006/07:TU8 (pdf, 299 kB)

Trafikutskottets protokoll 2006/07:27

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:27 DATUM 2007-03-29 TID Kl. 09.30-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Välkomsthälsning Ordförande hälsar utredare Lena Sandström från riksdagens utredningstjänst och AMS-praktikanten Maria Vladimirova välkomna att tjänstgöra i utskottet under våren 2007. 2

2007-03-29