Dokument & lagar (60 träffar)

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:31

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:31 DATUM 2007-06-14 TID 8.3010.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Närvaro vid föredragning Utskottet beslutar att Margareta Hjorth, EU-nämnden, och Charlotte Rydell, kammarkansliet, får närvara vid dagens föredragning. 2 Föredragning Kabinettssekreterare Frank

2007-06-14

Betänkande 2006/07:UU3

Regeringen har berättat för riksdagen om det nordiska samarbetet under 2006, med huvudsaklig inriktning på regeringssamarbetet inom Nordiska ministerrådet. Nordiska rådets svenska delegation har berättat för riksdagen om parlamentarikersamarbetet inom Nordiska rådet. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2007-05-29 Debatt: 2007-06-07 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:UU3 (pdf, 150 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:30

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:30 DATUM 2007-05-29 TID 11.0011.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av bet. UU3 Utskottet justerar utkast till betänkande 2006/07:UU3 Norden. 2 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:29. 3 Meddelanden och administrativa frågor Påminns om

2007-05-29

Betänkande 2006/07:UU8

Regeringen har för riksdagen redovisat genomförandet av Sveriges politik för global utveckling 2006. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg till regeringens redovisning. Riksdagen sade dessutom nej till ett antal motioner om politiken för global utveckling och om biståndsfrågor. Skälet är främst att det redan pågår arbete i flertalet av de frågor motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 10
Beredning: 2007-05-08 Justering: 2007-05-24 Debatt: 2007-06-01 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:UU8 (pdf, 288 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:29

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:29 DATUM 2007-05-24 TID 09.3010.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av UU8 Utskottet justerar utkast till betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor. 2 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:28. 3 Meddelanden

2007-05-24

Betänkande 2006/07:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat vad som hände inom EU under 2006. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men riksdagen har särskilt tagit upp följande ämnen: den övergripande utvecklingen i EU, EU:s förbindelser med omvärlden, ekonomiska och finansiella frågor, rättsliga och inrikes frågor, miljö, handel samt jordbruk och fiske, EU:s institutioner samt skrivelsens utformning. Frågan om EU:s konstitutionella fördrag behandlas i ett separat ärende av det sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet. Riksdagen godkände skrivelsen utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 17
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-06-01 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:UU10 (pdf, 2732 kB)

Betänkande 2006/07:UU12

Regeringen har lämnat en redogörelse för Sveriges exportkontrollpolitik 2006 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden och om internationellt samarbete när det gäller exportkontroll på de aktuella områdena. Regeringen har också redovisat den faktiska svenska exporten av krigsmateriel under år 2006. Riksdagen sade nej till motioner om exportkontrollfrågor och avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 12 Reservationer: 12
Justering: 2007-05-10 Debatt: 2007-05-23 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:UU12 (pdf, 252 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:28

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:28 DATUM 2007-05-10 TID 09.3011.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Utrikesrådet Olof Skoog och Europakorrespondent Magnus Schöldtz, båda UD, lämnar föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC2 Föredragning

2007-05-10

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:27

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:27 DATUM 2007-05-08 TID 11.0012.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Utrikesminister Carl Bildt, utrikesrådet Olof Skoog och politisk sakkunnig Martina Ränk, samtliga UD, lämnar föredragning. 2 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:26.

2007-05-08

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:26

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:26 DATUM 2007-04-26 TID 09:30-10.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av UU10 Utskottet justerar utkast till betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006. 2 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:25. 3

2007-04-26

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:25

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:25 DATUM 2007-04-24 TID 11.0012.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:24. 2 Meddelanden och administrativa frågor Meddelas att Maria Wetterstrand mp entledigats som suppleant i utrikesutskottet och att Karla López

2007-04-24

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:24

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:24 DATUM 2007-04-19 TID 09.4510.40 11.0011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Kabinettssekreterare Frank Belfrage, departementsrådet Anders Hagelberg, kanslirådet Julius Liljeström och Europakorrespondent Magnus Schöldtz, samtliga UD, lämnar föredragning

2007-04-19

Betänkande 2006/07:UU13

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2006. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2006. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-04-12 Debatt: 2007-04-25 Beslut: 2007-04-25

Betänkande 2006/07:UU13 (pdf, 93 kB)

Betänkande 2006/07:UU6

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté med mera under 2006. Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2006. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-04-12 Debatt: 2007-04-25 Beslut: 2007-04-25

Betänkande 2006/07:UU6 (pdf, 93 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:23

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:23 DATUM 2007-04-17 TID 11.0012.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Generaldirektör Andreas Ekman och juridisk sakkunnig Håkan Rooth, båda ISP, lämnar föredragning om ISP och strategisk exportkontroll. 2 Protokollsjustering Justeras protokoll nr

2007-04-17

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:22

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:22 DATUM 2007-04-12 TID 09.3010.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:21. 2 Meddelanden och administrativa frågor Meddelas att Gunilla Tjernberg kd är ny suppleant i utskottet fr.o.m. den 16 mars. Meddelas att Gunilla

2007-04-12

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:21

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:21 DATUM 2007-03-27 TID 11.0012.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:20. 2 Meddelanden och administrativa frågor Diskuteras frågor rörande utskottets resa till Bryssel söndagen den 20 maj till tisdagen den 22 maj.

2007-03-27

Utrikesutskottets protokoll 2006/07:20

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2006/07:20 DATUM 200703-22 TID 10.0010.15 10.2011.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2006/07:19. 2 Kompletterande val till UFöU Utskottet väljer Kerstin Lundgren c till deputerad och Bodil Ceballos mp till suppleant för att

2007-03-22

Betänkande 2006/07:UU7

Den svenska Kosovostyrkan, som är en del av den Nato-ledda styrkan i Kosovo (KFOR), ska vid behov få delta i den EU-ledda militära krishanteringsinsatsen i Bosnien och Hercegovina (EUFOR Althea). Riksdagen gav regeringen i uppdrag att återkomma med ett förslag om fortsatt svenskt deltagande i fredsstyrka i Kosovo. I propositionen bör det bland annat ingå förslag om tidsbegränsning av mandatet respektive antalet personer som omfattas av mandatet. Regeringen bör lämna propositionen under riksmötet 2007/08, dock senast innan propositionsfristen löpt ut i mars 2008.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-03-15 Debatt: 2007-03-28 Beslut: 2007-03-28

Betänkande 2006/07:UU7 (pdf, 151 kB) Webb-tv debatt om förslag: Den svenska Kosovostyrkans deltagande i den EU-ledda insatsen i Bosnien och Hercegovina
Paginering