Dokument & lagar (73 träffar)

utskottsdokument 2014/15:verk

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet riksmötet 2014/15 1 Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 1.1 Utskottets beredningsområde Utrikes- och försvarsutskotten har under 2014/15 års riksmöte beslutat att bereda ärenden gemensamt genom deputerade i ett sammansatt utskott. Det sammansatta utrikes-

2015-10-01

utskottsdokument 2014/15:verk

Miljö- och jordbruksutskottets verksamhet riksmötet 2014/15 Beredningsområde Miljö- och jordbruksutskottet bereder ärenden som rör jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring samt jakt och fiske. Utskottet behandlar även ärenden om naturvård och ärenden om miljövård i övrigt som inte tillhör något annat utskotts beredningsområde.

2015-10-01

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:42

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:42 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Frida Änghede, M-kansliet, och Linn Norrbäck, C-kansliet, får närvara under punkten 2 och 3. 2 Extra miljöråd 18 september 2015

2015-09-08

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-08-24 TID 13.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Anders Grönvall, S-kansliet, och Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara under punkten 2. 2 Information om avslutat lettiskt och

2015-08-24

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:40 DATUM 2015-06-23 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Nya suppleanter Ordföranden hälsade Emma Wallrup V och Larry Söder KD välkomna till sitt första sammanträde som suppleanter i utskottet. 2 Överläggning Utskottet överlade

2015-06-23

Riksdagsskrivelse 2014/15:250

Riksdagsskrivelse 2014/15:250 Regeringen Försvarsdepartementet Med överlämnande av sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande 2014/15:UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 20162020 får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 16 juni 2015 Urban Ahlin Claes

2015-06-16

Riksdagsskrivelse 2014/15:250 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:250 (pdf, 52 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:39

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:39 DATUM 2015-06-11 TID 08.00 10.00 ajournering 09.40 09.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Miljöråd 15 juni 2015 Utskottet beslutade enligt RO 7:12 att överlägga med klimat- och miljöminister Åsa Romson, Miljö- och energidepartementet, om

2015-06-11

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:14

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:14 DATUM 2015-06-04 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:13. 2 Kanslimeddelanden 3 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 20162020 UFöU5 Utskottet

2015-06-04

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:38

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:38 DATUM 2015-06-04 TID 10.00 12.00 ajournering 11.20 11.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Peter Ekelund, V-kansliet, får närvara under punkt 2 och 4 och att Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara

2015-06-04

Riksdagsskrivelse 2014/15:216

Riksdagsskrivelse 2014/15:216 Regeringen Utrikesdepartementet Med överlämnande av sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 3 juni 2015 Esabelle Dingizian Claes

2015-06-03

Riksdagsskrivelse 2014/15:216 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:216 (pdf, 53 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:37

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:37 DATUM 2015-06-02 TID 11.00 11.08 11.15 12.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Val av vice ordförande Utskottet beslutade att till vice ordförande välja Kristina Yngwe C2 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:36.

2015-06-02

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:13

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:13 DATUM 2015-05-28 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:12. 2 Kanslimeddelanden 3 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 20162020 UFöU5 Utskottet

2015-05-28

Riksdagsskrivelse 2014/15:203

Riksdagsskrivelse 2014/15:203 Regeringen Miljö- och energidepartementet Med överlämnande av miljö- och jordbruksutskottets betänkande 2014/15:MJU14 Regler för rätt tilldelning av utsläppsrätter och om nya kontotyper får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 27 maj 2015 Urban Ahlin Claes

2015-05-27

Riksdagsskrivelse 2014/15:203 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:203 (pdf, 53 kB)

Riksdagsskrivelse 2014/15:202

Riksdagsskrivelse 2014/15:202 Regeringen Miljö- och energidepartementet Med överlämnande av miljö- och jordbruksutskottets betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m. får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 27 maj 2015 Urban Ahlin Claes

2015-05-27

Riksdagsskrivelse 2014/15:202 (doc, 25 kB) Riksdagsskrivelse 2014/15:202 (pdf, 53 kB)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:12

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:12 DATUM 2015-05-26 TID 12.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:11. 2 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 20162020 UFöU5 Utskottet behandlade proposition

2015-05-26

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:36

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:36 DATUM 2015-05-26 TID 11.00 11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:35. 2 Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning EG nr 1829/2003 vad gäller

2015-05-26

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:11

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:11 DATUM 2015-05-19 TID 12.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kanslimeddelanden Kanslichefen meddelade att Peter Jeppsson S avsagt sig uppdraget som deputerad i sammansatta utrikes- och försvarsutskottet UFöU och att försvarsutskottet

2015-05-19

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:35

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:35 DATUM 2015-05-19 TID 11.00 11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:34. 2 Klimatpolitik m.m. MJU13 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2014/15:81 och motioner. Utskottet

2015-05-19

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:10

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:10 DATUM 2015-05-07 TID 09.0009.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:9. 2 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak UFöU4 Utskottet fortsatte behandlingen

2015-05-07

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:34

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:34 DATUM 2015-05-07 TID 08.00 09.15 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny suppleant i utskottet Ordföranden hälsade Lars-Axell Nordell KD välkommen till sitt första sammanträde som suppleant i utskottet. 2 Jordbruks- och fiskeråd 11 maj 2015

2015-05-07

Paginering