Dokument & lagar (321 träffar)

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:52

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:52 DATUM 2013-09-17 TID 09.0009.14 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:51. 2 Ny preliminär sammanträdesdag Utskottet beslutade preliminärt att hålla sammanträde torsdagen den 3 oktober

2013-09-17

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:51

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:51 DATUM 2013-09-12 TID 09.0509.52 10.0010.22 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inkomna skrivelser Inkomna skrivelser enligt bilaga 2 anmäldes. 2 Hänvisning av ärende Kanslichefen anmälde att till utskottet har hänvisats motioner med anledning

2013-09-12

Finansutskottets protokoll 2012/13:47

RIKSDAGEN FINANSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13: 47 DATUM 2013-09-10 TID Kl. 13.00-15.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppen utfrågning om makrotillsyn för bättre finansiell stabilitet  Peter Norman, finansmarknadsminister Martin Andersson, GD Finansinspektionen Stefan Ingves, riksbankschef Hans

2013-09-10

Finansutskottets protokoll 2012/13:46

RIKSDAGEN FINANSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13: 46 DATUM 2013-09-10 TID kl. 09.00-11.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Öppen utfrågning, att förebygga och hantera finansiella kriser Erkki Liikanen, chefdirektör Finlands bank Irma Rosenberg, f.d. vice riksbankschef, f.d. ordf i Finanskriskommittén

2013-09-10

Finansutskottets protokoll 2012/13:45

RIKSDAGEN FINANSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13: 45 DATUM 2013-08-29 TID 11:00 12:20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Aktuella EU-frågor Statsrådet Stefan Attefall informerade utskottet om LOU-frågor och svarade på frågor från ledamöterna. 2 Anmälningar Lista på inkomna skrivelser under sommaren

2013-08-29

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:50

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:50 DATUM 2013-06-20 TID 08.0009.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att kanslichefen Margareta Hjorth, föredragande Anders Dölling Pia Törsleff Hertzberg från EU-nämnden och föredragande Anna Rune från socialutskottet.

2013-06-20

Omröstning 2012/13:KU21p1 Regeringens redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser

Votering: betänkande 2012/13:KU21 Redogörelser för behandlingen av riksdagens skrivelser, förslagspunkt 1 Regeringens redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser Riksdagen lägger skrivelse 2012/13:75 till handlingarna. Datum: 2013-06-19 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V

2013-06-19

Omröstning 2012/13:FiU41p1 Medgivande för Riksbanken att delta i Internationella valutafondens (IMF:s) finansieringslösning till förmån för låginkomstländer

Votering: betänkande 2012/13:FiU41 Medgivande för Riksbanken att delta i Internationella valutafondens IMF finansieringslösning till förmån för låginkomstländer, förslagspunkt 1 Medgivande för Riksbanken att delta i Internationella valutafondens IMF:s finansieringslösning till förmån för låginkomstländer Riksdagen medger

2013-06-19

Omröstning 2012/13:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2012/13:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2012/13:100 punkt 1 och

2013-06-19

Omröstning 2012/13:UFöU4p1 Proposition 2012/13:173

Votering: betänkande 2012/13:UFöU4 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali, förslagspunkt 1 Proposition 2012/13:173 Riksdagen medger att regeringen fr.o.m. den 1 juli 2013 och under högst tolv månader fram t.o.m. den 30 juni 2014 ställer en svensk väpnad styrka bestående av högst 160 personer

2013-06-18

Omröstning 2012/13:FiU21p34 Godkännande av ändrade ramar för utgiftsområden och anslag

Votering: betänkande 2012/13:FiU21 Vårändringsbudget för 2013, förslagspunkt 34 Godkännande av ändrade ramar för utgiftsområden och anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt utskottets förslag i bilaga 2. Därmed bifaller riksdagen proposition 2012/13:99 punkt 34 och

2013-06-18

Omröstning 2012/13:FiU21p4 Användningen av anslaget 4:1 Personligt ombud

Votering: betänkande 2012/13:FiU21 Vårändringsbudget för 2013, förslagspunkt 4 Användningen av anslaget 4:1 Personligt ombud Riksdagen godkänner den föreslagna användningen av anslaget 4:1 Personligt ombud inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg. Därmed bifaller riksdagen proposition 2012/13:99 punkt

2013-06-18

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:49

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:49 DATUM 2013-06-18 TID 08.1508.59 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:48. 2 Inkomna skrivelser Inkomna skrivelser enligt bilaga 2 anmäldes. Kanslichefen anmälde särskilt skrivelsen från

2013-06-18

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:9

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:9 DATUM 2013-06-13 TID 14.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:8. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU4 Utskottet behandlade

2013-06-13

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:48

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:48 DATUM 2013-06-11 TID 11.0112.24 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:47. 2 Ändring av sammanträdestid Utskottet beslutade att sammanträdet tisdagen den 18 juni 2013 börjar kl. 08.15.

2013-06-11

Finansutskottets protokoll 2012/13:44

RIKSDAGEN FINANSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:44 DATUM 2013-06-11 TID 11.00-12.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Anmälningar Utskottet beslutade att bjuda in: Statsrådet Stefan Attefall till sammanträdet torsdagen 29/8 för information om aktuella EU- och LOU- frågor. Riksbankschef Finlands centralbank

2013-06-11

Omröstning 2012/13:UFöU3p2 Försvarssamarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 2 Försvarssamarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 3-5 och 2012/13:U22 yrkandena 1-5. Datum: 2013-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5

2013-06-05

Omröstning 2012/13:UFöU3p1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 1 och 2 samt 2012/13:U22 yrkande 6. Datum: 2013-06-05 Omröstning i motivfrågan Utskottets

2013-06-05

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:8

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:8 DATUM 2013-06-04 TID 12.0012.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information Kabinettssekreterare Frank Belfrage åtföljd av kansliråd Joakim Vaverka och departementssekreterare Maria Åkerlund de Francisco, samtliga från utrikesdepartementet,

2013-06-04

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:47

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:47 DATUM 2013-06-04 TID 10.3010.31 11.0611.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet beslutade att praoeleven J.N. till ledamoten Per Bill M fick närvara vid dagens sammanträde utom vid vissa delar av punkt 3 och hela

2013-06-04