Dokument & lagar (258 träffar)

Konstitutionsutskottets protokoll 2010/11:44

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:44 DATUM 2011-09-15 TID 09.3410.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny kanslichef Ordföranden hälsade Kristina Svartz välkommen till utskottet som kanslichef. 2 Ny föredragande Ordföranden hälsade Ann-Charlotte Bragsjö välkommen till utskottet

2011-09-15

Betänkande 2010/11:KU29 Finns inget dokument med beteckning KU29


Betänkande 2010/11:KU29 Finns inget dokument med beteckning KU29 (pdf, 9 kB)

Näringsutskottets protokoll 2010/11:40

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:40 DATUM 20110616 TID 10.0011.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:39. 2 Information från Justitiedepartementet a Politiskt sakkunnige Gustav Gellerbrant och rättssakkunnige Rickard Sobocki,

2011-06-16

Konstitutionsutskottets protokoll 2010/11:43

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:43 DATUM 2011-06-16 TID 08.5909.07 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:42. 2 Justering av dagens protokoll Utskottet uppdrog åt ordföranden att justera dagens protokoll. 3 Fråga om yttrande

2011-06-16

Betänkande 2010/11:NU26

Riksdagen sa nej till ett motionsförslag som Miljöpartiet hade lämnat in med anledning av naturkatastrofen i Fukushima i Japan. Miljöpartiet föreslår bland annat att de fyra äldsta kärnkraftsreaktorerna i Sverige ska stoppas omedelbart för säkerhetsundersökningar och att två reaktorer tas ur drift denna mandatperiod. Partiet begär också ett förbud mot att uppföra nya reaktorer i Sverige, att ansvarsreglerna vid en olycka ändras och att Statens energimyndighet tar fram en plan för 100 % förnybar energi i Sverige. Riksdagen hänvisar i sitt beslut bland annat till riksdagens kärnkraftspolitiska beslut i juni 2010 och regeringens tidigare beslut om åtgärder som rör säkerheten vid svenska kärnkraftsreaktorer. Vidare påpekar riksdagen att olyckan i Japan inte bör tas till intäkt för ett närmast panikartat beslut om en radikal förändring av energipolitikens inriktning.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Justering: 2011-06-07 Debatt: 2011-06-21 Beslut: 2011-06-21

Betänkande 2010/11:NU26 (pdf, 135 kB) Webb-tv debatt om förslag: Säkerheten i svenska kärnkraftsreaktorer

Betänkande 2010/11:NU23

Riksdagen gav regeringen i uppdrag att utvärdera de om- och avregleringar som har genomförts på olika marknader de senaste åren ur ett konsumentperspektiv. Exempel på sådana marknader är inrikesflyg, taxi, el, telefoni, post, apotek, järnvägar och bilprovning. Utvärderingen ska fokusera på vilka effekter om- och avregleringarna har haft på priser, utbud, service, kvalitet och tillgänglighet i hela landet. Riksdagen har identifierat två områden som behöver utvärderas omgående, elmarknaden och persontrafiken på järnvägen. I och med beslutet sa riksdagen ja till två motioner från Socialdemokraterna. Reglerna för bedömning av konkurrensbegränsande specialiseringsavtal och avtal om forskning och utveckling anpassas till EU-rätten. Anpassningen innebär att samma regler kommer att gälla oavsett om Sveriges eller EU:s konkurrensrätt tillämpas i enskilda fall. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 1
Justering: 2011-06-07 Debatt: 2011-06-16 Beslut: 2011-06-17

Betänkande 2010/11:NU23 (pdf, 444 kB) Webb-tv debatt om förslag: Horisontella konkurrensbegränsningar m.m.

Betänkande 2010/11:NU18

Det blir lättare för den som har fjärrvärme att få information om förbrukning för att på så sätt kunna styra sin energianvändning. Fjärrvärmeföretagen blir skyldiga att en gång i månaden mäta kundens värmeförbrukning och meddela kunden mätresultatet. Fjärrvärmeföretag får endast fakturera kunden baserat på mätresultaten, och faktureringen ska ske minst fyra gånger per år. Därmed får inte fjärrvärmeföretagen fortsätta med dagens praxis, där kunderna faktureras enligt en preliminär beräkning och beloppet justeras i efterhand genom årliga avstämningsfakturor. Motsvarande regler har tidigare införts för mätning av el. Bestämmelserna gäller från den 1 januari 2015. I avtalet mellan fjärrvärmeföretaget och kunden ska det finnas uppgifter om vilka regler som gäller för mätning, rapportering och fakturering. Den bestämmelsen gäller från den 1 januari 2012. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2011-06-07 Debatt: 2011-06-16 Beslut: 2011-06-17

Betänkande 2010/11:NU18 (pdf, 161 kB)

Näringsutskottets protokoll 2010/11:39

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:39 DATUM 20110607 TID 11.0012.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Närings- och Miljödepartementen a Statssekreterare Daniel Johansson, ämnesrådet Anna Carlsson och departementssekreterare Fredrik von Malmborg, Näringsdepartementet, samt

2011-06-07

Konstitutionsutskottets protokoll 2010/11:42

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:42 DATUM 2011-06-07 TID 12.0712.26 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:41. 2 Justering av dagens protokoll Utskottet uppdrog åt ordföranden att justera dagens protokoll. 3 Inställda

2011-06-07

Betänkande 2010/11:KU32

Riksdagen godkände regeringens förslag på ändringar i statsbudgeten för ett antal utgiftsområden. Ändringarna rör bland annat administration vid utlandsmyndigheter, vissa jämställdhetsåtgärder och verksamheter för Östersjösamarbete. De börjar att gälla 2012. Riksdagen sa också ja till några språkändringar i lagen om stöd till riksdagsledamöternas och partigruppernas arbete i riksdagen samt till en lagteknisk ändring i lagen med instruktion för Valprövningsnämnden. Ändringarna börja att gälla den 1 augusti 2011.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Beredning: 2011-05-10 Justering: 2011-05-31 Debatt: 2011-06-13 Beslut: 2011-06-15

Betänkande 2010/11:KU32 (pdf, 134 kB) Webb-tv debatt om förslag: Indelning i utgiftsområden m.m.

Betänkande 2010/11:KU20

Konstitutionsutskottet, KU, är klar med sin årliga granskning om hur regeringen skött sitt arbete. I år har KU behandlat 26 anmälningar från riksdagens ledamöter. En anmälan handlar om jordbruksminister Eskil Erlandssons styrning av Jordbruksverket. KU anser att tydliga fel har begåtts. De uppgifter som förekommit om att jordbruksministern lämnat ett uppdrag till Jordbruksverket stämmer inte. Verket hade redan påbörjat sitt arbete i frågan. Felaktiga uppgifter har därmed kommunicerats på regeringens webbplats och av jordbruksministern, bland annat i frågesvar till riksdagen. Utskottet förutsätter att det inträffade inte kommer att upprepas. En annan anmälan tar upp förhandsprövning av nya programtjänster inom public service. Regeringens beslut om förhandsprövning av nya programtjänster hos public service-företagen strider inte mot yttrandefrihetsgrundlagens censurförbud, menar KU. Det ekonomiska stödet som public service-företagen får kan förenas med vissa villkor, så kallade anslagsvillkor, som regeringen beslutar om. Men villkoren måste samtidigt ha stöd i de allmänna riktlinjer som har beslutats av riksdagen. KU ifrågasätter om så har varit fallet när det gäller förhandsprövningen. Det faktum att förhandsprövningen ska innehålla en bedömning av tjänstens påverkan på marknaden nämndes inte i regeringens proposition eller i den bakomliggande utredningen. Utskottet anser även att det kan ifrågasättas om det villkoret går att kombinera med public service-företagens oberoende ställning


Beredning: 2010-11-02 Justering: 2011-05-31 Debatt: 2011-06-13 Beslut: 2011-06-15

Betänkande 2010/11:KU20 (pdf, 1495 kB) Webb-tv debatt om förslag: Granskningsbetänkande

Konstitutionsutskottets protokoll 2010/11:41

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:41 DATUM 2011-05-31 TID 11.0811.24 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Indelning i utgiftsområden m.m. KU32 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2010/11:100 förslagspunkterna 211 och motioner. Utskottet justerade förslag till betänkande

2011-05-31

Betänkande 2010/11:KU28

Regeringen ska se över vallagen. Mot bakgrund av erfarenheterna av höstens riksdagsval uppmanar riksdagen regeringen att lyfta in ett antal frågor i utredningen. Det handlar bland annat om röstlokaler för förtidsröstning, budröstning. partisymboler på valsedlar, möjligheter för personer med funktionsnedsättning att rösta och utbildning av röstmottagare. Riksdagen menar också att det vore bra om regeringen i lämpligt sammanhang utreder möjligheten att införa ett elektroniskt röstningssystem i val- och röstningslokaler Riksdagen sa vidare nej till en rad motionsförslag, bland annat till förslaget om röstning via internet.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2011-04-14 Justering: 2011-05-17 Debatt: 2011-06-13 Beslut: 2011-06-15

Betänkande 2010/11:KU28 (pdf, 740 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vallagsfrågor

Betänkande 2010/11:NU21

EU arbetar med att skapa en inre marknad för el och naturgas. Därför har EU tagit fram ett tredje inremarknadspaket för el och naturgas. Där finns nya och mer detaljerade åtgärder som ska underlätta för gemensamma lagar och standarder. För att anpassa den svenska lagstiftningen till paketet har riksdagen beslutat om ändringar i ellagen och naturgaslagen. Av samma skäl har riksdagen sagt ja till två nya lagar som gäller certifiering av stamnätsföretag för el respektive vissa naturgasföretag. Lagändringarna börjar i huvudsak gälla den 1 augusti 2011. Riksdagen har samtidigt sagt nej till motioner från allmänna motionstiden 2010 om elmarknadspolitik. Motionerna handlar bland annat om smarta elnät, elmätning och elmarknadens funktion.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 3
Justering: 2011-05-17 Debatt: 2011-06-01 Beslut: 2011-06-01

Betänkande 2010/11:NU21 (pdf, 2829 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tredje inre marknadspaketet för el och naturgas m.m.

Näringsutskottets protokoll 2010/11:38

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:38 DATUM 20110519 TID 10.0011.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Näringsdepartementet Statssekreterare Catharina Håkansson Boman och departementssekreterare Christina Sand, Näringsdepartementet, lämnade information om aktuella frågor

2011-05-19

Konstitutionsutskottets protokoll 2010/11:40

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:40 DATUM 2011-05-19 TID 09.0209.07 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:39. 2 Reseberättelse Kanslichefen anmälde utsänd reseberättelse från utskottets studieresa till Luxemburg den 2123

2011-05-19

Näringsutskottets protokoll 2010/11:37

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:37 DATUM 20110517 TID 11.0011.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Justitiedepartementet Statssekreterare Magnus Graner, ämnesrådet Carl Josefsson och kanslirådet Alexander Ramsay, Justitiedepartementet, lämnade information om genomförande

2011-05-17

Konstitutionsutskottets protokoll 2010/11:39

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:39 DATUM 2011-05-17 TID 10.3010.39 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:37 och 2010/11:38. 2 Hänvisning av ärende Kanslichefen anmälde att till utskottet har hänvisats faktapromemoria

2011-05-17

Näringsutskottets protokoll 2010/11:36

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:36 DATUM 20110512 TID 10.0011.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:35. 2 Information om Eureka Nationella projektkoordinatorn Tomas Aronsson, Verket för innovationssystem Vinnovalämnade information

2011-05-12

Betänkande 2010/11:NU19

Bestämmelserna för utländsk näringsverksamhet i Sverige ändras. Syftet är att göra det tydligt att de svenska bestämmelserna stämmer överens med EU-rätten. Genom ändringarna görs det bland annat tydligare att vissa krav inte gäller företag och näringsidkare från EU- eller EES-länder. Regeringen har också redovisat sin bedömning när det gäller att införa krav på anmälningsskyldighet och på att utländska företag och näringsidkare som bedriver verksamhet i Sverige ska ha en representant i landet. Regeringen har påbörjat en utredning i frågan. Men riksdagen anser det är viktigt att det införs krav på att företag och näringsidkare som är etablerade utomlands och har utstationerade arbetstagare i Sverige har en representant i landet som har hand om kontakter med myndigheter och förhandlingar med arbetstagarorganisationerna. Det här är enligt riksdagen nödvändigt för att den svenska arbetsmarknadsmodellen ska fungera. Därför uppmanade man regeringen att så snart som möjligt återkomma med ett förslag på hur sådana bestämmelser ska utformas. Riksdagen sa därmed ja till en motion från Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet. Man sa också delvis ja till ytterligare tre motioner, två från Socialdemokraterna och en från Vänsterpartiet.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2011-05-10 Debatt: 2011-05-19 Beslut: 2011-06-01

Betänkande 2010/11:NU19 (pdf, 609 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utländsk näringsverksamhet i Sverige