Dokument & lagar (405 träffar)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:35

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:35 DATUM 2014-09-18 TID 13.0013.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att Christina Fredin, kanslichef socialutskottet, fick närvara vid sammanträdet. 2 Kommissionens förslag om ändring i Dublinförordningen

2014-09-18

Proposition 2013/14:248

Regeringens proposition 2013/14:248 Genomförande av det omarbetade Prop. skyddsgrundsdirektivet 2013/14:248 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 28 augusti 2014 Fredrik Reinfeldt Tobias Billström Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I denna proposition behandlas


Utskottsberedning: 2014/15:SfU5
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 1 bifall, 1 saknar beslutsinformation
Följdmotioner: 2

Proposition 2013/14:248 (pdf, 1330 kB)

Konstitutionsutskottets protokoll 2013/14:52

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:52 DATUM 2014-06-24 TID 16.08-16.14 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kompletteringsval Vikarierande kanslichefen anmälde att Agneta Börjesson MP har valts som ledamot i utskottet fr.o.m. den 24 juni 2014 efter ledamoten Peter Eriksson som avsagt

2014-06-24

Omröstning 2013/14:SfU22p1 Uppehållstillstånd för vissa vårdnadshavare m.m.

Votering: betänkande 2013/14:SfU22 Uppehållstillstånd för vissa vårdnadshavare som sammanbor med barn i Sverige, förslagspunkt 1 Uppehållstillstånd för vissa vårdnadshavare m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2014-06-17

Omröstning 2013/14:SfU20p1 Utlänningslagen och den omarbetade Dublinförordningen

Votering: betänkande 2013/14:SfU20 Ändringar i utlänningslagen med anledning av den omarbetade Dublinförordningens ikraftträdande, förslagspunkt 1 Utlänningslagen och den omarbetade Dublinförordningen Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan

2014-06-17

Omröstning 2013/14:SfU19p1 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2013/14:SfU19 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 1 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716Därmed bifaller riksdagen proposition 2013/14:227 och avslår motionerna

2014-06-17

Omröstning 2013/14:SfU13p2 Spårbyte

Votering: betänkande 2013/14:SfU13 Cirkulär migration och utveckling, förslagspunkt 2 Spårbyte Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716 i de delar det avser 5 kap. 15 a Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-17

Omröstning 2013/14:SfU13p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2013/14:SfU13 Cirkulär migration och utveckling, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 1 0 12 M 99 0 0 8 MP 23 0 0 2 FP 21 0 0 3 C 21 0 0 2 SD

2014-06-17

Omröstning 2013/14:KU46p3 Ändrad benämning av överskottsmålet

Votering: betänkande 2013/14:KU46 Översyn av riksdagsordningen och En utvecklad budgetprocess, förslagspunkt 3 Ändrad benämning av överskottsmålet Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 0 0 13 M 99 0 0 8 MP 23 0 0 2

2014-06-17

Omröstning 2013/14:KU46p1 En ny riksdagsordning

Votering: betänkande 2013/14:KU46 Översyn av riksdagsordningen och En utvecklad budgetprocess, förslagspunkt 1 En ny riksdagsordning Riksdagen antar i den ordning som anges i 8 kap. 17 första stycket andra meningen regeringsformen utskottets förslag i bilaga 4 till riksdagsordning. Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan

2014-06-17

Omröstning 2013/14:KU34p7 Värna demokratin mot våldsbejakande extremism

Votering: betänkande 2013/14:KU34 En politik för en levande demokrati, förslagspunkt 7 Värna demokratin mot våldsbejakande extremism Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 95 0 0 17 M 94 0 0 13 MP 17 0 0 8 FP 15 0 0

2014-06-12

Omröstning 2013/14:KU34p5 Universitetens och högskolornas ansvar för att främja unga människors engagemang för grundläggande demokratiska värderingar m.m.

Votering: betänkande 2013/14:KU34 En politik för en levande demokrati, förslagspunkt 5 Universitetens och högskolornas ansvar för att främja unga människors engagemang för grundläggande demokratiska värderingar m.m. Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-12

Omröstning 2013/14:KU34p3 Stimulera ökat valdeltagande genom stöd till fackliga organisationer m.fl.

Votering: betänkande 2013/14:KU34 En politik för en levande demokrati, förslagspunkt 3 Stimulera ökat valdeltagande genom stöd till fackliga organisationer m.fl. Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 95 0 17 M 94 0 0 13

2014-06-12

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:34

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:34 DATUM 2014-06-12 TID 08.0008.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ministerrådsmöte, sociala frågor EPSCO Statssekreteraren Anna Pettersson Westerberg, Socialdepartementet, rapporterade från möte i EPSCO-rådet den 10 mars 2014 och från det informella

2014-06-12

Konstitutionsutskottets protokoll 2013/14:51

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:51 DATUM 2014-06-05 TID 09.0009.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2013/14:50 och särskilt protokoll 2013/14:45. 2 Inkomna skrivelser Inkomna skrivelser enligt bilaga 2 anmäldes. 3 Verksamhetsredogörelser

2014-06-05

Omröstning 2013/14:SfU21p2 Utvärdering m.m.

Votering: betänkande 2013/14:SfU21 Särskilt ömmande omständigheter, förslagspunkt 2 Utvärdering m.m. Datum: 2014-06-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 95 0 17 M 91 0 0 16 MP 19 0 0 6 FP 20 0 0 4 C 19 0 0 4 SD 18 0

2014-06-04

Omröstning 2013/14:SfU21p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2013/14:SfU21 Särskilt ömmande omständigheter, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716Datum: 2014-06-04 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 95

2014-06-04

Omröstning 2013/14:SfU10p1 Konventionen

Votering: betänkande 2013/14:SfU10 Konvention om social trygghet mellan Sverige och Sydkorea, förslagspunkt 1 Konventionen Riksdagen godkänner konventionen om social trygghet av den 9 september 2013 mellan Sverige och Sydkorea samt antar regeringens förslag till lag om konvention om social trygghet mellan Sverige och

2014-06-04

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2013/14:33

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:33 DATUM 2014-06-03 TID 11.0012.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information av Inspektionen för socialförsäkringen Generaldirektör Per Molander, projektledare Niklas Österlund och projektledare Marcela Cohen Birman informerade om inspektionens

2014-06-03

Konstitutionsutskottets protokoll 2013/14:50

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:50 DATUM 2014-06-03 TID 11.0011.58 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att textgranskare från Enheten riksdagstryck fick närvara vid dagens sammanträde. 2 Presentation av vitboken om övergrepp och kränkningar

2014-06-03