Dokument & lagar (230 träffar)

Konstitutionsutskottets protokoll 2010/11:44

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:44 DATUM 2011-09-15 TID 09.3410.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ny kanslichef Ordföranden hälsade Kristina Svartz välkommen till utskottet som kanslichef. 2 Ny föredragande Ordföranden hälsade Ann-Charlotte Bragsjö välkommen till utskottet

2011-09-15

Utrikesutskottets protokoll 2010/11:36

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:36 DATUM 20110913 TID 15:0016:25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inför IMF:s och Världsbankens årsmöten i Washington Finansminister Anders Borg tillsammans med Gabriel Samuelsson, Lars Östling, Erik Eldhagen, Johan Berggren och Markus Sjöqvist från

2011-09-13

Omröstning 2010/11:NU26p2 Förbud mot att uppföra nya reaktorer, ändring i ansvarsreglerna vid en olycka och uppdrag till Energimyndigheten

Votering: betänkande 2010/11:NU26 Säkerheten i svenska kärnkraftsreaktorer, förslagspunkt 2 Förbud mot att uppföra nya reaktorer, ändring i ansvarsreglerna vid en olycka och uppdrag till Energimyndigheten Riksdagen avslår motion 2010/11:N5 yrkandena 5-7. Datum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2011-06-21

Omröstning 2010/11:NU26p1 Säkerheten i de svenska kärnkraftsreaktorerna

Votering: betänkande 2010/11:NU26 Säkerheten i svenska kärnkraftsreaktorer, förslagspunkt 1 Säkerheten i de svenska kärnkraftsreaktorerna Riksdagen avslår motion 2010/11:N5 yrkandena 1-4. Datum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 38

2011-06-21

Utrikesutskottets protokoll 2010/11:35

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:35 DATUM 20110616 TID 09:4011:30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Inför allmänna rådet GAC respektive utrikesrådet FAC Kabinettssekreterare Frank Belfrage, utrikesrådet Björn Lyrvall, kanslirådet Andrés Jato och kanslirådet Martin Rahm, samtliga UD,

2011-06-16

Näringsutskottets protokoll 2010/11:40

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:40 DATUM 20110616 TID 10.0011.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:39. 2 Information från Justitiedepartementet a Politiskt sakkunnige Gustav Gellerbrant och rättssakkunnige Rickard Sobocki,

2011-06-16

Konstitutionsutskottets protokoll 2010/11:43

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:43 DATUM 2011-06-16 TID 08.5909.07 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:42. 2 Justering av dagens protokoll Utskottet uppdrog åt ordföranden att justera dagens protokoll. 3 Fråga om yttrande

2011-06-16

Omröstning 2010/11:UU15p1 Grundläggande mänskliga rättigheter

Votering: betänkande 2010/11:UU15 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 1 Grundläggande mänskliga rättigheter Riksdagen avslår motion 2010/11:U306 yrkandena 22 och 23. Datum: 2011-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-15

Omröstning 2010/11:UU15p7 SRHR, kvinnors rättigheter

Votering: betänkande 2010/11:UU15 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 7 SRHR, kvinnors rättigheter Riksdagen avslår motionerna 2010/11:U296 yrkandena 1, 7, 8, 10 och 11, 2010/11:U298 yrkande 14 och 2010/11:U306 yrkandena 26 och 27. Datum: 2011-06-15 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag

2011-06-15

Omröstning 2010/11:UU15p5 Dialog om tortyrkonventionen

Votering: betänkande 2010/11:UU15 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 5 Dialog om tortyrkonventionen Riksdagen avslår motion 2010/11:U312 yrkande 2. Datum: 2011-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 0 0 13 M

2011-06-15

Omröstning 2010/11:UU15p11 MR i arbetslivet

Votering: betänkande 2010/11:UU15 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 11 MR i arbetslivet Riksdagen avslår motion 2010/11:U306 yrkande 25. Datum: 2011-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 99 0 13 M 100 0

2011-06-15

Omröstning 2010/11:KU32p1 Viss verksamhet vid utlandsmyndigheterna

Votering: betänkande 2010/11:KU32 Indelning i utgiftsområden m.m.förslagspunkt 1 Viss verksamhet vid utlandsmyndigheterna Riksdagen godkänner regeringens förslag till ändring av ändamål och verksamheter som ska innefattas i utgiftsområde 7 Internationellt bistånd respektive utgiftsområde 1 Rikets styrelse avsnitt 14.1.2

2011-06-15

Utrikesutskottets protokoll 2010/11:34

RIKSDAGEN UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:34 DATUM 20110609 TID 09:3011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Fråga om sammansatt utrikes- och försvarsutskott UFöU Regeringen har aviserat en proposition om fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen. Propositionen

2011-06-09

Näringsutskottets protokoll 2010/11:39

RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:39 DATUM 20110607 TID 11.0012.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Närings- och Miljödepartementen a Statssekreterare Daniel Johansson, ämnesrådet Anna Carlsson och departementssekreterare Fredrik von Malmborg, Näringsdepartementet, samt

2011-06-07

Konstitutionsutskottets protokoll 2010/11:42

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2010/11:42 DATUM 2011-06-07 TID 12.0712.26 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2010/11:41. 2 Justering av dagens protokoll Utskottet uppdrog åt ordföranden att justera dagens protokoll. 3 Inställda

2011-06-07

Omröstning 2010/11:UU10p8 EU:s stöd till demokrati i omvärlden

Votering: betänkande 2010/11:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2010, förslagspunkt 8 EU:s stöd till demokrati i omvärlden Riksdagen avslår motion 2010/11:U8 yrkande 1. Datum: 2011-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 18 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-01

Omröstning 2010/11:UU10p7 EU:s internationella roll

Votering: betänkande 2010/11:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2010, förslagspunkt 7 EU:s internationella roll Riksdagen avslår motion 2010/11:U306 yrkande 58. Datum: 2011-06-01 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 16 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 0

2011-06-01

Omröstning 2010/11:UU10p21 Aktivt miljö- och klimatarbete

Votering: betänkande 2010/11:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2010, förslagspunkt 21 Aktivt miljö- och klimatarbete Riksdagen avslår motion 2010/11:U8 yrkande 10. Datum: 2011-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 40 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-01

Omröstning 2010/11:UU10p14 Gemensamt europeiskt asylsystem

Votering: betänkande 2010/11:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2010, förslagspunkt 14 Gemensamt europeiskt asylsystem Riksdagen avslår motion 2010/11:U8 yrkande 7. Datum: 2011-06-01 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 26 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0

2011-06-01

Omröstning 2010/11:UU10p10 Utredning av transaktionsskatt

Votering: betänkande 2010/11:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2010, förslagspunkt 10 Utredning av transaktionsskatt Riksdagen avslår motion 2010/11:U8 yrkande 3. Datum: 2011-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2011-06-01