Dokument & lagar (520 träffar)

Omröstning 2013/14:TU20p7 Nationell plan för transportsystemet och länsplaner för regional transportinfrastruktur

Votering: betänkande 2013/14:TU20 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014-2025 m.m.förslagspunkt 7 Nationell plan för transportsystemet och länsplaner för regional transportinfrastruktur Riksdagen avslår motionerna 2013/14:T8 yrkande 4, 2013/14:T9 yrkande 6, 2013/14:T10 yrkande 6, 2013/14:T14 yrkandena 1 och 2, 2013/14:T15

2014-06-24

Omröstning 2013/14:TU20p10 Längre och tyngre godståg och lastbilar

Votering: betänkande 2013/14:TU20 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014-2025 m.m.förslagspunkt 10 Längre och tyngre godståg och lastbilar Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 100 0 12 M 102 0 0 5 MP 24 1 0

2014-06-24

Omröstning 2013/14:TU19p7 Resenärsfrågor

Votering: betänkande 2013/14:TU19 Järnvägspolitiska frågor, förslagspunkt 7 Resenärsfrågor Riksdagen avslår motionerna 2013/14:T10 av Stina Bergström m.fl. MP yrkande 5, 2013/14:T208 av Johan Andersson S2013/14:T218 av Jan Lindholm MP yrkandena 1-3, 2013/14:T240 av Stina Bergström m.fl. MP yrkande 8 och 2013/14:T481

2014-06-24

Omröstning 2013/14:TU19p4 Banavgifter

Votering: betänkande 2013/14:TU19 Järnvägspolitiska frågor, förslagspunkt 4 Banavgifter Riksdagen avslår motionerna 2013/14:T9 av Anders Ygeman m.fl. S yrkande 5, 2013/14:T10 av Stina Bergström m.fl. MP yrkande 4, 2013/14:T240 av Stina Bergström m.fl. MP yrkande 10 och 2013/14:T521 av Stina Bergström m.fl. MP yrkande

2014-06-24

Omröstning 2013/14:TU19p1 Järnvägssystemets reglering

Votering: betänkande 2013/14:TU19 Järnvägspolitiska frågor, förslagspunkt 1 Järnvägssystemets reglering Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Fi254 av Jonas Sjöstedt m.fl. V yrkande 9, 2013/14:T8 av Bengt Berg m.fl. V yrkande 5 och 2013/14:T496 av Adnan Dibrani m.fl. SDatum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2014-06-24

Omröstning 2013/14:TU18p6 Prisinformation och översyn av taxibranschen

Votering: betänkande 2013/14:TU18 Taxifrågor, förslagspunkt 6 Prisinformation och översyn av taxibranschen Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 100 0 12 M 102 0 0 5 MP 0 25 0 0 FP 22 0 0 2 C 21 0 0 2

2014-06-24

Omröstning 2013/14:TU18p4 Kontroller och indragning av taxiförarlegitimation

Votering: betänkande 2013/14:TU18 Taxifrågor, förslagspunkt 4 Kontroller och indragning av taxiförarlegitimation Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 100 0 0 12 M 101 0 0 6 MP 25 0 0 0 FP 22 0 0 2 C 21 0 0 2

2014-06-24

Omröstning 2013/14:TU18p3 Digitala förarkort och färdskrivare

Votering: betänkande 2013/14:TU18 Taxifrågor, förslagspunkt 3 Digitala förarkort och färdskrivare Datum: 2014-06-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 100 0 12 M 102 0 0 5 MP 0 25 0 0 FP 22 0 0 2 C 21 0 0 2 SD 18

2014-06-24

Konstitutionsutskottets protokoll 2013/14:52

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2013/14:52 DATUM 2014-06-24 TID 16.08-16.14 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Kompletteringsval Vikarierande kanslichefen anmälde att Agneta Börjesson MP har valts som ledamot i utskottet fr.o.m. den 24 juni 2014 efter ledamoten Peter Eriksson som avsagt

2014-06-24

Omröstning 2013/14:TU17p7 Alkoholtester av piloter

Votering: betänkande 2013/14:TU17 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 7 Alkoholtester av piloter Riksdagen avslår motion 2013/14:T440 av Thoralf Alfsson och Tony Wiklander båda SDDatum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 100 0 0 12 M

2014-06-17

Omröstning 2013/14:TU17p5 Avveckling av Bromma flygplats

Votering: betänkande 2013/14:TU17 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 5 Avveckling av Bromma flygplats Riksdagen avslår motionerna 2013/14:T433 av Teres Lindberg S och 2013/14:T435 av Teres Lindberg och Börje Vestlund båda SDatum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 MP, V Parti Ja Nej

2014-06-17

Omröstning 2013/14:TU17p3 Miljöfrågor

Votering: betänkande 2013/14:TU17 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 3 Miljöfrågor Riksdagen avslår motionerna 2013/14:T324 av Mats Pertoft och Bodil Ceballos båda MP och 2013/14:T517 av Anders Ygeman m.fl. S yrkande 48. Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, V Parti Ja Nej

2014-06-17

Omröstning 2013/14:TU17p4 Flygtrafikledningstjänsten

Votering: betänkande 2013/14:TU17 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 4 Flygtrafikledningstjänsten Riksdagen antar utskottets förslag till lag om ändring i luftfartslagen 2010:500 i bilaga 2. Därmed bifaller riksdagen delvis motion 2013/14:T517 av Anders Ygeman m.fl. S yrkande 47. Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan

2014-06-17

Omröstning 2013/14:TU17p2 Flygplatsfrågor och övriga infrastrukturfrågor

Votering: betänkande 2013/14:TU17 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 2 Flygplatsfrågor och övriga infrastrukturfrågor Riksdagen avslår motionerna 2013/14:So548 av Isak From m.fl. S yrkande 1, 2013/14:T205 av Jan Lindholm MP2013/14:T362 av Kurt Kvarnström m.fl. S2013/14:T378 av Katarina Brännström M2013/14:T438 av Krister

2014-06-17

Omröstning 2013/14:TU17p1 Luftfartens förutsättningar

Votering: betänkande 2013/14:TU17 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 1 Luftfartens förutsättningar Riksdagen avslår motion 2013/14:N424 av Jennie Nilsson m.fl. S yrkande 9. Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 100 0 12 M 97 1

2014-06-17

Omröstning 2013/14:KU46p3 Ändrad benämning av överskottsmålet

Votering: betänkande 2013/14:KU46 Översyn av riksdagsordningen och En utvecklad budgetprocess, förslagspunkt 3 Ändrad benämning av överskottsmålet Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 0 0 13 M 99 0 0 8 MP 23 0 0 2

2014-06-17

Omröstning 2013/14:KU46p1 En ny riksdagsordning

Votering: betänkande 2013/14:KU46 Översyn av riksdagsordningen och En utvecklad budgetprocess, förslagspunkt 1 En ny riksdagsordning Riksdagen antar i den ordning som anges i 8 kap. 17 första stycket andra meningen regeringsformen utskottets förslag i bilaga 4 till riksdagsordning. Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan

2014-06-17

Omröstning 2013/14:KU34p7 Värna demokratin mot våldsbejakande extremism

Votering: betänkande 2013/14:KU34 En politik för en levande demokrati, förslagspunkt 7 Värna demokratin mot våldsbejakande extremism Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 95 0 0 17 M 94 0 0 13 MP 17 0 0 8 FP 15 0 0

2014-06-12

Omröstning 2013/14:KU34p5 Universitetens och högskolornas ansvar för att främja unga människors engagemang för grundläggande demokratiska värderingar m.m.

Votering: betänkande 2013/14:KU34 En politik för en levande demokrati, förslagspunkt 5 Universitetens och högskolornas ansvar för att främja unga människors engagemang för grundläggande demokratiska värderingar m.m. Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-12

Omröstning 2013/14:KU34p3 Stimulera ökat valdeltagande genom stöd till fackliga organisationer m.fl.

Votering: betänkande 2013/14:KU34 En politik för en levande demokrati, förslagspunkt 3 Stimulera ökat valdeltagande genom stöd till fackliga organisationer m.fl. Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 95 0 17 M 94 0 0 13

2014-06-12