Dokument & lagar (3 402 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-19 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-19 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:1 2. Genomförande av EU:s direktiv om arbete ombord på fiskefartyg TU3 Justering Prop. 2018/19:137 Föredragande: AK 3. Information

2019-09-19 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-19 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-19 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Information från Riksrevisionen Riksrevisor Stefan Lundgren med medarbetare presenterar granskningsrapporterna RiR 2019:19 Jämställd sjukfrånvaro

2019-09-19 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-09-24 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-09-24 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. EU-frågor på det socialpolitiska området Återrapportering Statssekreterare Roger Mörtvik, Socialdepartementet 3. EU-frågor på det socialpolitiska

2019-09-24 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Tisdag 2019-09-24 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-24 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport om statens vägledning av kommunal tillsyn MJU3 Justering skr. 2018/19:87 och motion Föredragande: SE 3. Inkomna EU-dokument

2019-09-24 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Tisdag 2019-09-17 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-17 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Information från Socialdepartementet Tjänstemannainformation, allmänt om pensionssystemet m.m. Ämnesråd Stefan Oscarson m.fl. 2. En riktålder för höjda pensioner och följsamhet

2019-09-17 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Regeringens sammansättning och regeringsarbetets organisation Föredragande: SS 3. Extra ändringsbudget Föredragande: KD 4. Myndigheter med styrelser

2019-09-12 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. EU-bevakning 3. Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen KU5 Fråga om att ge övriga utskott tillfälle att yttra sig Beredning Föredragande:

2019-09-12 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Information inför TTE-rådet Statssekreterare Mattias Landgren med medarbetare från Infrastrukturdepartementet informerar inför TTE-rådet transport den 20 september 2019 2. Genomförande

2019-09-12 10:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringsprotokollen Föredragande: JJ och SS 4. En övergångsregerings befogenheter Föredragande ACB Bilagor 1. Protokoll 3-4.

2019-09-26 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. EU:s anslutning till Europakonventionen Skriftlig information Föredragande: KÖ 5. Rådsslutsatser om EU:s stadga

2019-09-26 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Tisdag 2019-10-01 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-01 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Information från Socialdepartementet Tjänstemannainformation om EU:s samordningsförordning 883/2004 Ämnesråd Peter Johansson m.fl. 3. Kanslimeddelanden

2019-10-01 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Miljöråd 4 oktober 2019 Information och ev. överläggning Statssekreterare Eva Svedling och Gunvor G. Ericson Miljödepartementet 2. Information om avslutat rumänskt

2019-09-26 08:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Extra ändringsbudget Beredning Föredragande: KD 4. Regeringsprotokollen Beredning Föredragande: JJ och SS 5. En övergångsregerings

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Utgiftsram för utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: LW 5.

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsramar för utgiftsområdena 20 och 2 3 MJU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: CN 3. Höständringsbudget för 2019

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-10-24 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-24 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Arbetet i frågor som rör Kina Fråga om yttrande till utrikesutskottet Skriv. 2019/20:18 och motioner Föredragande: KÖ 3. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1

2019-10-24 09:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:7 Torsdag 2019-10-24 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-24 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. En övergångsregerings befogenheter Beredning Föredragande: ACB Bilagor 1. Särskilt protokoll 2019/20:6 3.

2019-10-24 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsramar för utgiftsområdena 8, 1012 och beräkning av inkomsterna socialavgifter SfU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande:

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Torsdag 2019-10-03 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-03 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport Klimatklivet stöd till lokala klimatinvesteringar MJU4 Justering Skr. 2018/19:121 och motioner Föredragande: SM 3.

2019-10-03 10:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Vissa förvaltningsärenden Föredragande: JJ 4. Regeringens sammansättning och regeringsarbetets organisation Beredning Föredragande:

2019-10-08 11:00:00