Dokument & lagar (1 448 träffar)

Betänkande 2013/14:KU25

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011, 2012 och 2013 som rör frågor om integritet och sekretess. Motionerna handlar bland annat om en ny myndighet för integritetsskydd, skyddet för den personliga integriteten inom EU, tystnadsplikt för tolkar och insyn i apoteksverksamhet.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 5
Beredning: 2014-03-27 Justering: 2014-04-10 Debatt: 2014-05-05 Beslut: 2014-05-07

Betänkande 2013/14:KU25 (pdf, 318 kB) Webb-tv debatt om förslag: Integritets- och sekretessfrågor

EU-nämndens dokument 2013/14:verk

EU-nämndens verksamhet vid riksmötet 2013/14 EU-nämndens arbetsområde Regeringens informations- och samrådsskyldighet gentemot riksdagen i EU-frågor är sedan den 1 januari 2003 reglerad i regeringsformen. Regeringen ska fortlöpande informera riksdagen och samråda med organ som utses av riksdagen om vad som sker inom ramen

2014-10-01

Kallelse och föredragningslista 2013/14:56 EU-nämndens sammanträde 2014-09-26

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2013/14:56 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2014-09-26 kl. 09:00 Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Allmänna frågor Statsrådet Birgitta Ohlsson Återrapport från möte i rådet den 23 juli återrapport delas i postfacken Återrapport från informellt ministermöte

2014-09-26

EU-nämndens uppteckningar 2013/14:56

1  Allmänna frågor Statsrådet Birgitta Ohlsson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 23 juli 2014 Återrapport från informellt ministermöte den 2829 augusti 2014 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 29 september 2014 Anf. 1  ORDFÖRANDEN:

2014-09-26

Betänkande 2013/14:KU33

Riksdagsförvaltningen upphör att ge ut tidningen Riksdag & Departement. Tidningen skildrar den politiska processen och beslutsfattandet i riksdagen, regeringen och EU.

Riksdagsstyrelsen har lämnat ett förslag som konstitutionsutskottet har behandlat. I förslaget framhåller styrelsen att medievanorna och medielandskapet har förändrats sedan tidningen Riksdag & Departement grundades 1975 och att det i dag finns fler vägar att hitta information. Den tekniska utvecklingen har också påverkat tidningens ekonomiska förutsättningar genom att antalet prenumeranter och annonsförsäljningen har minskat. Riksdagsstyrelsen anser också att granskningen och analysen av riksdagens beslut i första hand bör göras av medier som är oberoende från riksdagen. Därför föreslår riksdagsstyrelsen att Riksdagsförvaltningen ska upphöra att ge ut tidningen Riksdag & Departement. Riksdagen sa ja till riksdagsstyrelsens förslag.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 3
Beredning: 2014-03-25 Justering: 2014-04-29 Debatt: 2014-05-07 Beslut: 2014-05-07

Betänkande 2013/14:KU33 (pdf, 300 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tidningen Riksdag & Departement

Kallelse och föredragningslista 2013/14:55 EU-nämndens sammanträde 2014-09-19

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2013/14:55 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2014-09-19 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista Konkurrenskraft Utbildningsminister Jan Björklund Återrapport från möte i rådet den 26 maj Information och samråd inför möte i rådet den 25-26 september ca

2014-09-19

EU-nämndens uppteckningar 2013/14:55

1  Konkurrenskraft Utbildningsminister Jan Björklund Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för konkurrenskraft den 26 maj 2014 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för konkurrenskraft den 2526 september 2014 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi befinner oss i ett interregnum, vilket innebär att inte

2014-09-19

Svar på skriftlig fråga 2013/14:779 besvarad av Elisabeth Svantesson (M), arbetsmarknadsminister

Dnr A2014/3132/A Arbetsmarknadsdepartementet Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:779 av Anders Karlsson S Flykten från A-kassan Anders Karlsson har frågat mig vilka initiativ jag vill ta utifrån de uppgifter A-kassornas samorganisation och inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen lämnat. Som Anders Karlsson säkert

Svarsdatum: 2014-09-16 Frågeställare: Anders Karlsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:779 besvarad av Elisabeth Svantesson (M), arbetsmarknadsminister (docx, 40 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:778 besvarad av Annie Lööf (C), näringsminister

Svarsdatum: 2014-09-16 Frågeställare: Per-Johan Emtell (MP)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:778 besvarad av Annie Lööf (C), näringsminister (pdf, 52 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:777 besvarad av Lena Ek (C), miljöminister

Svarsdatum: 2014-09-16 Frågeställare: Gustav Fridolin (MP)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:777 besvarad av Lena Ek (C), miljöminister (pdf, 76 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:780 besvarad av Anders Borg (M), finansminister

Dnr Fi2014/2959 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:780 av Peter Persson S Vinstgivande skattestöd Peter Persson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder med anledning av att företaget Hemfrid som säljer hushållsnäratjänster plockar ut vinst. Jag kan inte kommentera

Svarsdatum: 2014-09-12 Frågeställare: Peter Persson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:780 besvarad av Anders Borg (M), finansminister (docx, 39 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:776 besvarad av Eskil Erlandsson (C), landsbygdsminister

Dnr L2014/2195/POL Landsbygdsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:776 av Krister Örnfjäder S Ansvarig enhet eller myndighet för arbetsgrupper inom EU Krister Örnfjäder har frågat mig om jag tänker öka det svenska engagemanget genom att utse regeringsrepresentanter och ansvarig enhet

Svarsdatum: 2014-09-12 Frågeställare: Krister Örnfjäder (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:776 besvarad av Eskil Erlandsson (C), landsbygdsminister (docx, 37 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:775 besvarad av Ewa Björling (M), statsråd

Fi2014/2989 Finansdepartementet Finansmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:775 av Krister Örnfjäder S Biståndsbudgeten Krister Örnfjäder har frågat handelsministern vilka åtgärder hon och regeringen vidtagit eller tänker vidta för att få en bättre användning av ej utnyttjade medel. Arbetet inom regeringen

Svarsdatum: 2014-09-12 Frågeställare: Krister Örnfjäder (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:775 besvarad av Ewa Björling (M), statsråd (docx, 40 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:774 besvarad av Maria Larsson (KD), statsråd

Dnr S2014/6299/FST Socialdepartementet Barn- och äldreministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:774 av Johan Löfstrand S Riskkapitalbolag inom äldreomsorgen Johan Löfstrand har frågat mig om jag avser att vidta några generella åtgärder med anledning av beskrivna förhållanden gällande ett namngivet riskkaptialägt

Svarsdatum: 2014-09-10 Frågeställare: Johan Löfstrand (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:774 besvarad av Maria Larsson (KD), statsråd (docx, 39 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:773 besvarad av Lena Ek (C), miljöminister

Dnr M2014/1885/Nm Miljödepartementet Miljöministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:773 av Eva Sonidsson S Fiskodlingar i världsarvet Höga kusten Eva Sonidsson har frågat mig om jag avser att skärpa regelverket för fisk-odlingar i syfte att minska deras miljöpåverkan. Liknande frågor, även då i anslutning till

Svarsdatum: 2014-09-10 Frågeställare: Eva Sonidsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:773 besvarad av Lena Ek (C), miljöminister (doc, 53 kB) Svar på skriftlig fråga 2013/14:773 besvarad av Lena Ek (C), miljöminister (docx, 29 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:771 besvarad av Peter Norman (M), statsråd

Fi2014/2822 Finansdepartementet Finansmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:771 av Siv Holma V Ersättningsregler för kringboende vid Malmfältsgruvornas expansion Siv Holma har frågat mig om jag skyndsamt kommer att tillsätta en utredning om mer sociala och acceptabla ersättningsregler, nyckel-mot-nyckel-principen,

Svarsdatum: 2014-09-05 Frågeställare: Siv Holma (V)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:771 besvarad av Peter Norman (M), statsråd (docx, 40 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:770 besvarad av Anders Borg (M), finansminister

Dnr N2014/3537/TE Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:770 av Mattias Jonsson S Västsvenska paketet Mattias Jonsson har frågat finansministern om han och regeringen står fast vid det västsvenska paketet som är så viktigt för Västsverige för fler jobb, tillväxt, bättre infrastruktur

Svarsdatum: 2014-09-05 Frågeställare: Mattias Jonsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:770 besvarad av Anders Borg (M), finansminister (docx, 40 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:769 besvarad av Peter Norman (M), statsråd

Dnr Fi2014/2819 Finansdepartementet Finansmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:769 av Peter Persson S om småföretags finansieringsmöjligheter Peter Persson har frågat mig på vilket sätt jag har tagit upp frågan om bankernas lån och kreditgivning till små företag, med anledning av de nya regelverken

Svarsdatum: 2014-09-05 Frågeställare: Peter Persson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:769 besvarad av Peter Norman (M), statsråd (docx, 40 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:768 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister

Dnr U2014/4926/UH Utbildningsdepartementet Utbildningsministern och vice statsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:768 av Gunilla Svantorp S Universitetens demokratiska roll Gunilla Svantorp har frågat mig med anledning av Karlstads universitets beslut om begränsning av den politiska debatten, om jag gjort

Svarsdatum: 2014-09-05 Frågeställare: Gunilla Svantorp (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:768 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister (docx, 40 kB)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:766 besvarad av Eskil Erlandsson (C), landsbygdsminister

Dnr L2014/2149 Landsbygdsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:766 av Jens Holm V Djurskyddskontroller Jens Holm har frågat mig vad jag avser att göra för att antalet djurskyddskontroller ska bli fler och bättre. Jag fäster en mycket stor vikt vid att djurskyddskontrollen fungerar väl.

Svarsdatum: 2014-09-05 Frågeställare: Jens Holm (V)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:766 besvarad av Eskil Erlandsson (C), landsbygdsminister (docx, 39 kB)