Dokument & lagar (134 449 träffar)

Kallelse och föredragningslista 2019/20:13 EU-nämndens sammanträde 2019-11-15

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:13 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-15 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Allmänna frågor Statsrådet Hans Dahlgren Återrapport från möte i rådet den 15 oktober 2019 Information

2019-11-15

Utskottsmöte 2019/20:13 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-11-14 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning SfU10 Fortsatt beredning Prop. 2019/20:9 och motioner Föredragande:

2019-11-14 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om rymdlösningar för ett hållbart Arktis Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokol 2019/20:6 2. Information om projekt Förbifart Stockholm Statsrådet Tomas Eneroth från Infrastrukturdepartementet, generaldirektör Lena

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Skatteutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-09 1. Aktuella skattefrågor Information Statssekreterare Leif Jakobsson med medarbetare, Finansdepartementet 2. Pågående arbete på skatteområdet inom OECD, BEPS och digitalskatt Information

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för utrikes frågor handel den 21 november 2019 Information punkterna 35 kommenterad dagordning S tatssekreterare Krister Nilsson Utrikesdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Brott mot förtroendevalda JuU6 Justering Proposition 2018/19:154 och motioner Föredragande: SH 3. Ny lag om Säkerhetspolisens behandling av personuppgifter

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-11-14 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra sidan UU3 Justering Prop. 2018/19:156 och motioner

2019-11-14 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-14 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:9 av den 12 november 2019 2. Det kyrkliga kulturarvet KrU3 Justering Skrivningsförslag Föredragande: Maria Ljungkvist 3.

2019-11-14 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:30

Föredragningslista Finansutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-11-14 09:30 Plats: RÖ 5-10 1. Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting FiU18 Justering Prop. 2019/20:11 Tidigare behandlad 24/10 och 7/11 Föredragande: ACT 2. Förslaget till direktiv om

2019-11-14 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-14 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information Rådets ordförande Ingemar Nilsson 2. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om

2019-11-14 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Finansdepartementet Förslag till direktiv om grupptalan för att skydda konsumenters kollektiva intressen, COM2018 184 Statsrådet Lena Micko

2019-11-14 08:30:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jordbruks- och fiskeråd 19 november 2019 Information och ev. överläggning Landsbygdsminister Jennie Nilsson Näringsdepartementet 2. Justering av protokoll 3. Övriga

2019-11-14 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-11-14 kl. 07:45

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-11-14 07:45 Plats: RÖ5-30 1. 07:45 Sammanträdets öppnande 2. Upprop Upprop av ledamöter och suppleanter i utskottet 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Ordföranden tar

2019-11-14 07:45:00

Omröstning 2019/20:JuU5 Kamerabevakning i brottsbekämpningen - ett enklare förfarande

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU5 Kamerabevakning i brottsbekämpningen ett enklare förfarande, förslagspunkt 1 Kamerabevakning i brottsbekämpningen ett enklare förfarande Datum: 2019-11-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 93 0 0 7 M 65

2019-11-13

Omröstning 2019/20:JuU4 Straffet för mord

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU4 Straffet för mord, förslagspunkt 4 Straffet för mord Datum: 2019-11-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, V, MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 93 0 7 M 65 0 0 5 SD 57 0 0 5 C 28 0 0 3 V 0 24 0 3 KD 20 0 0 2 L

2019-11-13

Omröstning 2019/20:JuU4 Straffet för mord

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU4 Straffet för mord, förslagspunkt 2 Straffet för mord Datum: 2019-11-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 93 0 0 7 M 65 0 0 5 SD 0 57 0 5 C 28 0 0 3 V 6 0 18 3 KD 20 0 0 2 L 17 0

2019-11-13

Omröstning 2019/20:JuU4 Straffet för mord

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU4 Straffet för mord, förslagspunkt 1 Straffet för mord Datum: 2019-11-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 93 0 0 7 M 65 0 0 5 SD 57 0 0 5 C 28 0 0 3 V 0 24 0 3 KD 20 0 0 2 L 17 0

2019-11-13

Interpellation 2019/20:126 av Jonas Andersson i Linköping (SD)

Interpellation 2019/20:126 Statsbidrag till islamism via Folkbildningsrådet av Jonas Andersson i Linköping SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Det muslimska studieförbundet Ibn Rushd är ett av flera studieförbund som erhåller statsbidrag via Folkbildningsrådet. Ibn Rushd erhåller också bidrag via många kommuner

Inlämnad: 2019-11-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:126 av Jonas Andersson i Linköping (SD) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:125 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2019/20:125 Habiliteringsersättning i alla kommuner av Ulla Andersson V till Socialminister Lena Hallengren S I dag är det enbart fyra av landets kommuner som inte betalar ut så kallad habiliteringsersättning till intellektuellt funktionsnedsatta för deras arbete. Ludvika, Aneby, Ödeshög och Nordanstig

Inlämnad: 2019-11-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:125 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)