Dokument & lagar (267 träffar)

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 9 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 105 0 0 8 M 0 74 0 10 SD 0 0 45 4 MP 20 0 0 5 C 0 19 0 3

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 6 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 105 0 0 8 M 75 0 0 9 SD 44 0 0 5 MP 20 0 0 5 C 19 0 0 3 V 0 20

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 5 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 105 0 0 8 M 75 0 0 9 SD 0 44 0 5 MP 20 0 0 5 C 19 0 0 3 V 0 0

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 3 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 105 0 0 8 M 0 75 0 9 SD 44 0 0 5 MP 20 0 0 5 C 0 19 0 3

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 27 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 26 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 105 0 0 8 M 74 1 0 9 SD 45 0 0 4 MP 20 0 0 5 C 0 19 0 3 V 19 0

2015-05-27

Omröstning 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.

Votering: betänkande 2014/15:MJU13 Klimatpolitik m.m.förslagspunkt 14 Klimatpolitik m.m. Datum: 2015-05-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 16 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 105 0 0 8 M 75 0 0 9 SD 0 45 0 4 MP 20 0 0 5 C 19 0 0 3 V 19

2015-05-27

Betänkande 2014/15:MJU14

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att ändra reglerna för handel med utsläppsrätter. Ändringarna är bland annat en anpassning till nya EU-regler.

Systemet med handel av utsläppsrätter innebär att företag och andra verksamheter som omfattas av systemet inte får släppa ut växthusgaser utan särskilt tillstånd. De måste ha så kallade utsläppsrätter. Företag kan också sälja sina utsläppsrätter och köpa andras. För att de ska kunna göra det behöver de ett konto som de anmäler till ett särskilt register för utsläppsrätter. De nya reglerna innebär bland annat att nya typer av konton införs för handeln med utsläppsrätter. Dessutom införs avgifter för öppnande av nya konton.

Ändringarna börjar gälla den 1 juli 2015.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2015-05-19 Debatt: 2015-05-27 Beslut: 2015-05-27

Betänkande 2014/15:MJU14 (pdf, 1925 kB)

Betänkande 2014/15:MJU13

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att godkänna att Kyotoprotokollet förlängts med en andra period, den så kallade Dohaändringen. Den andra perioden inleddes den 1 januari 2013 och avslutas den 31 december 2020. Under den åtar sig Sverige, som medlem i EU, att tillsammans med övriga medlemsstater och Island minska utsläppen av växthusgaser med 20 procent till 2020 jämfört med 1990.

Riksdagen sa även ja till regeringens förslag om att godkänna ett separat avtal mellan EU och Island som reglerar det gemensamma åtagandet om minskning av utsläppen. Syftet med riksdagens godkännande är att Sverige ska kunna ratificera Dohaändringen och Islandsavtalet.

Förslagspunkter: 31 Reservationer: 30
Justering: 2015-05-19 Debatt: 2015-05-27 Beslut: 2015-05-27

Betänkande 2014/15:MJU13 (pdf, 648 kB) Webb-tv debatt om förslag: Klimatpolitik m.m.

Omröstning 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald, förslagspunkt 3 Naturvård och biologisk mångfald Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 96 0 0 17 M 73 0 0 11 SD 40 0 0 9 MP 22 1

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald, förslagspunkt 9 Naturvård och biologisk mångfald Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 96 0 0 17 M 73 0 0 11 SD 0 40 0 9 MP 23 0

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald, förslagspunkt 23 Naturvård och biologisk mångfald Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 1 96 0 16 M 73 0 0 11 SD 40 0 0 9 MP

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald, förslagspunkt 21 Naturvård och biologisk mångfald Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 96 0 0 17 M 0 73 0 11 SD 40 0 0 9

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald, förslagspunkt 17 Naturvård och biologisk mångfald Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 16 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 97 0 0 16 M 72 1 0 11 SD 0 40 0 9 MP 23

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald

Votering: betänkande 2014/15:MJU12 Naturvård och biologisk mångfald, förslagspunkt 15 Naturvård och biologisk mångfald Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 M, C, V, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 97 0 0 16 M 0 73 0 11 SD 39 0 0

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU10 Djurskydd

Votering: betänkande 2014/15:MJU10 Djurskydd, förslagspunkt 7 Djurskydd Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 97 0 0 16 M 72 1 0 11 SD 0 40 0 9 MP 23 0 0 2 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 13

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU10 Djurskydd

Votering: betänkande 2014/15:MJU10 Djurskydd, förslagspunkt 6 Djurskydd Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 97 0 0 16 M 0 73 0 11 SD 40 0 0 9 MP 23 0 0 2 C 0 19 0 3 V 19 1 0

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU10 Djurskydd

Votering: betänkande 2014/15:MJU10 Djurskydd, förslagspunkt 15 Djurskydd Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 97 0 0 16 M 73 0 0 11 SD 40 0 0 9 MP 23 0 0 2 C 19 0 0 3 V 0 20 0 1 KD 13

2015-04-29

Omröstning 2014/15:MJU10 Djurskydd

Votering: betänkande 2014/15:MJU10 Djurskydd, förslagspunkt 11 Djurskydd Datum: 2015-04-29 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 96 0 0 17 M 73 0 0 11 SD 0 39 1 9 MP 23 0 0 2 C 19 0 0 3 V 20 0 0 1 KD 13

2015-04-29

Betänkande 2014/15:MJU10

Riksdagen uppmanade regeringen i ett par tillkännagivanden att intensifiera arbetet för bättre djurskydd och minskad användning av antibiotika inom EU.

Sverige har i jämförelse med andra länder ett gott djurskydd. De svenska djurbönderna har dock inte kunnat kompenseras för kostnaderna för ett bra djurskydd i form av högre priser. Konkurrenskraftsutredningen, som tillsattes av den förra regeringen, har dessutom konstaterat att konsumenterna i ökad grad väljer importerade livsmedel trots att importländerna kan ha mindre stränga krav på djurskydd.

Riksdagen tycker att det är viktigt att Sveriges höga ambitioner med djurskyddslagstiftningen blir en konkurrensfördel för svenska djurbönder. Riksdagen gav därför regeringen i uppdrag att driva på arbetet för bättre djurskydd inom EU. När EU skärper kraven måste Europas bönder anpassa sin djurhållning till de nya kraven medan de svenska bönderna redan håller en hög nivå.

Svenska djur får minst antibiotika i hela EU. Trots det har antibiotikaresistensen ökat över tid i Sverige. Med ökad rörlighet hos människor, djur och livsmedel sprids antibiotikaresistens allt snabbare. Resistensen är ett växande problem inom EU. Riksdagen uppmanade därför regeringen att intensifiera arbetet inom EU för att minska antibiotikaanvändningen inom djurhållningen.

Riksdagens beslut grundade sig på motioner.

Förslagspunkter: 19 Reservationer: 15
Justering: 2015-04-21 Debatt: 2015-04-29 Beslut: 2015-04-29

Betänkande 2014/15:MJU10 (pdf, 528 kB) Webb-tv debatt om förslag: Djurskydd

Betänkande 2014/15:MJU12

Riksdagen gav fem uppdrag till regeringen inom naturvård och biologisk mångfald. Riksdagen uppmanar regeringen att

  • fortsätta låta det vara tillåtet med riktad och selektiv jakt på varg
  • stärka viltförvaltningsdelegationernas roll i rovdjursförvaltningen
  • verka inom EU för att förändra art- och habitatdirektivet, så att klassificeringen av hotade djur och växter i högre grad kan avgöras i Sverige
  • göra strandskyddet mer ändamålsenligt i hela landet, i syfte att förbättra förutsättningarna för byggande, boende och näringsverksamhet i strandlägen
  • stärka arbetet med biologisk mångfald.

Riksdagen sa nej till övriga motioner från allmänna motionstiden 2014 om naturvård och biologisk mångfald.

Förslagspunkter: 27 Reservationer: 25
Justering: 2015-04-21 Debatt: 2015-04-29 Beslut: 2015-04-29

Betänkande 2014/15:MJU12 (pdf, 682 kB) Webb-tv debatt om förslag: Naturvård och biologisk mångfald