Dokument & lagar (31 träffar)

Betänkande 2005/06:MJU30

Riksdagen godkände att behandlingen av några förslag skjuts upp till 2006/07 års riksmöte. Det gäller Riksrevisionens styrelses redogörelse 2005/06:RRS23 om regeringens styrning av Naturvårdsverket, Riksrevisionens styrelses framställning 2005/06:RRS25 om den statliga kemikalietillsynen och några motioner. Det gäller också de nya ärenden som riksdagens kammare kan komma att skicka till utskottet under resten av riksmötet 2005/06.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-16 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU30 (pdf, 16 kB)

Betänkande 2005/06:MJU29

Riksdagen gjorde ett antal uttalanden till regeringen om kommunernas roll i avfallshanteringen. Regeringen ska snabbt återkomma till riksdagen med förslag som skapar förutsättningar för en samlad bedömning av kommunernas roll på avfallsmarknaden. Materialåtervinningen bör prioriteras högre, källsorteringen bör öka och Naturvårdsverket bör få i uppdrag att analysera avfallsförbränningens konsekvenser för miljö och hälsa. Regeringen ska vidare utreda förutsättningarna för att ändra det förpackningsbaserade producentansvaret till ett system för återvinning som utgår ifrån materialströmmar. Regeringen ska också utreda förutsättningarna att ge kommunerna möjligheter att ålägga ägare till befintliga flerbostadshus att tillhandahålla platser för återvinningsbehållare.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Beredning: 2006-05-11 Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-16 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU29 (pdf, 79 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kommunernas roll i avfallshanteringen

Betänkande 2005/06:MJU26

Riksdagen beslutade att återremittera miljö- och jordbruksutskottets betänkande om skärpta djurskyddskrav för minkuppfödning till miljö- och jordbruksutskottet.


Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-14 Beslut: 2006-06-17

Webb-tv debatt om förslag: Skärpta djurskyddskrav för minkuppfödning

Betänkande 2005/06:MJU25

Miljöbalkens sanktionssystem ändras den 1 januari 2007. Ändringarna berör både straffbestämmelserna och bestämmelserna om miljösanktionsavgifter. Syftet med ändringarna av straffbestämmelserna är att göra dem tydligare och effektivare. En annan strävan är att renodla sanktionssystemet och att undvika dubbla sanktioner i form av straff och miljösanktionsavgift. Ändringarna i bestämmelserna om miljösanktionsavgift innebär att även andra än näringsidkare ska kunna vara tvungna att betala en sådan avgift, att utrymmet att inte påföra avgift vidgas något samt att ett beslut om miljösanktionsavgift inte ska kunna verkställas förrän den som ska betala avgiften har informerats om beslutet om avgift. Vidare utvidgas miljöorganisationers rätt att överklaga beslut och domar enligt miljöbalken när det gäller vilka typer av avgöranden som får överklagas. Riksdagen gjorde några lagtekniska justeringar i regeringens förslag.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 12
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-15 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU25 (pdf, 2128 kB)

Betänkande 2005/06:MJU14

Klimatmålet från 2002 ligger fast, vilket innebär att de svenska utsläppen av växthusgaser för perioden 2008-2012 ska vara minst 4 % lägre än utsläppen år 1990. Riksdagen sade ja till regeringens förslag om den nationella klimatpolitiken. Riksdagen delar regeringens bedömning att utsläppen för år 2020 bör ha minskat med 25 % jämfört med 1990. Riksdagen tycker liksom regeringen att miljökvalitetsmålet Begränsad klimatpåverkan bör kompletteras med ett mål om en global temperaturhöjning på max två grader Celsius jämfört med nivån före industrialiseringen. I dag tar miljökvalitetsmålet fasta på halten växthusgaser i atmosfären. Regeringen avser att återkomma i frågan 2008. Regeringen fick också i uppdrag av riksdagen att arbeta för att ett förbud mot subventioner (statsstöd) av fossila bränslen införs inom EU. Bakom uppmaningen låg ett förslag från Kristdemokraterna. Förbränning av fossila bränslen, som till exempel kol, olja och naturgas, orsakar utsläpp av växthusgaser. Riksdagen gjorde dessutom ett tillkännagivande till regeringen om att fastighetsskatten måste reformeras så att energibesparande investeringar inte leder till höjd fastighetsskatt. Tillkännagivandet grundade sig på en reservation från de borgerliga partierna.

Förslagspunkter: 60 Reservationer: 70
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-16 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU14 (pdf, 6883 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nationell klimatpolitik i global samverkan

Betänkande 2005/06:MJU31

Regeringen har lämnat en skrivelse till riksdagen med en vidareutveckling av den svenska strategin för hållbar utveckling som presenterades år 2004. Strategin omfattar alla dimensioner av hållbar utveckling - den ekonomiska, den sociala och den miljömässiga. Utmaningar och möjligheter synliggörs. Mål och åtgärder presenteras i ett 99-punktsprogram. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 3
Justering: 2006-05-30 Debatt: 2006-06-15 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU31 (pdf, 68 kB) Webb-tv debatt om förslag: Strategiska utmaningar - En vidareutveckling av svensk strategi för hållbar utveckling

Betänkande 2005/06:MJU27

Regeringen har lämnat en skrivelse till riksdagen om resultatet av den reformering av EU:s gemensamma fiskeripolitik som genomfördes år 2002 och hur genomförandet och tillämpningen därefter har framskridit. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 57 Reservationer: 68
Justering: 2006-05-30 Debatt: 2006-06-16 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU27 (pdf, 751 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa fiskeripolitiska frågor

Betänkande 2005/06:MJU23

Svensk lagstiftning anpassas till åtta EU-förordningar om livsmedel, foder, djurhälsa, djurskydd och växtskydd. Dessutom ändras svensk lagstiftning med anledning av ett EU-direktiv om skydd mot växtskadegörare. Vissa av förslagen innebär att riksdagen överlåter beslutanderätt till EU.

Förslagspunkter: 26 Reservationer: 25
Justering: 2006-05-18 Debatt: 2006-06-02 Beslut: 2006-06-02

Betänkande 2005/06:MJU23 (pdf, 5408 kB) Webb-tv debatt om förslag: Anpassningar till nya EG-bestämmelser om livsmedel, foder, djurhälsa, djurskydd och växtskydd m.m.

Betänkande 2005/06:MJU15

Riksdagen beslutade om lagändringar som behövs inför nästa period av handel med utsläppsrätter inom EU 2008−2012. Perioden är den första åtagandeperioden enligt Kyotoprotokollet. Handeln med utsläppsrätter kommer under den perioden i stor utsträckning att följa de regler som gäller under perioden 2005−2007.

Förslagspunkter: 3
Beredning: 2006-04-20 Justering: 2006-05-18 Debatt: 2006-06-01 Beslut: 2006-06-02

Betänkande 2005/06:MJU15 (pdf, 1182 kB)

Betänkande 2005/06:MJU28

Två lagar ändras den 1 augusti 2006 för att främja introduktionen och användandet av alternativa motorbränslen, det vill säga bränslen som är avsedda att ersätta motorbensin och dieselbränslen. Ändringarna innebär att alternativa motorbränslen ska kunna beskattas i miljöklass 1. Vidare ändras specifikationerna för alkylatbensin och dieselbränsle. Ändringen avseende alkylatbensin innebär att hanteringen av detta bränsle underlättas, vilket ska främja en ökad användning. Ändringen avseende dieselbränsle innebär att det blir möjligt att öka inblandningen av förnybara fettsyrametylestrar i dieselbränslet.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 8
Justering: 2006-05-16 Debatt: 2006-06-01 Beslut: 2006-06-02

Betänkande 2005/06:MJU28 (pdf, 925 kB)

Betänkande 2005/06:MJU22

Huvudmannen för en verksamhet ska ansvara för miljöfarliga olyckor som verksamheten har orsakat i Antarktis fördragsområde. Huvudmannen ska vara skyldig att vidta åtgärder för att begränsa och minimera effekterna av sådana olyckor. Huvudmannen ska också vara skyldig att ersätta den som har vidtagit åtgärder i huvudmannens ställe. Straffskala för vissa brott skärps och det blir möjligt att döma för grovt brott i vissa fall. De flesta lagändringar börjar gälla den 1 oktober 2006.

Förslagspunkter: 3
Justering: 2006-05-16 Debatt: 2006-06-01 Beslut: 2006-06-02

Betänkande 2005/06:MJU22 (pdf, 690 kB)

Betänkande 2005/06:MJU20

Regeringen har lämnat en skrivelse till riksdagen med sin bedömning av målen för ekologisk produktion och för arbetet med konsumtion av ekologiska livsmedel i offentlig sektor till år 2010. Regeringen ställer upp målet att vid utgången av 2010 bör den ekologiskt certifierade åkermarken uppgå till minst 20 procent av landets åkermark. Den ekologiskt certifierade animalieproduktionen bör öka betydligt. För att stimulera en positiv marknadsutveckling anser regeringen att konsumtionen av certifierade livsmedel i offentlig sektor bör öka till att vara 25 procent av den totala konsumtionen år 2010. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 12
Justering: 2006-05-16 Debatt: 2006-06-16 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:MJU20 (pdf, 129 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ekologisk produktion och konsumtion - Mål och inriktning till 2010

Betänkande 2005/06:MJU24

Riksdagen beslutade om en ny lag om finansiering av kärnavfallets slutförvaring. Lagen ersätter en tidigare lag. Syftet är att säkerställa finansieringen av de allmänna skyldigheter som följer av den så kallade kärntekniklagen. Riksdagen beslutade också att regeringen ska kunna bestämma att en kommun ska utöva tillsyn över solarieverksamhet. Flertalet av bestämmelserna börjar gälla den 1 januari 2008.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 5
Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-18 Beslut: 2006-05-19

Betänkande 2005/06:MJU24 (pdf, 819 kB) Webb-tv debatt om förslag: Finansieringen av kärnavfallets slutförvaring

Betänkande 2005/06:MJU16

Riksdagen sade nej till motioner om jakt och viltvård från den allmänna motionstiden 2005. Motionerna handlade bland annat om skyddsjakt, licensjakt, älgjakt, allmän jakt på skarv, jakt ovanför odlingsgränsen, jaktbrott och jaktmöjligheter för rörelsehindrade.

Förslagspunkter: 19 Reservationer: 20
Justering: 2006-04-06 Debatt: 2006-04-26 Beslut: 2006-04-27

Betänkande 2005/06:MJU16 (pdf, 227 kB) Webb-tv debatt om förslag: Jakt och viltvård

Betänkande 2005/06:MJU13

Regeringen har redovisat för riksdagen den strategiska inriktningen av landsbygdsprogrammet för 2007-2013. Landsbygdspolitiken har som mål en ekologiskt, ekonomiskt och socialt hållbar utveckling av landsbygden. Landsbygdsprogrammet ska gynna en hållbar användning av naturresurser, företagande, tillväxt och sysselsättning inom de areella näringarna, det vill säga jordbruk, skogsbruk, fiske och renskötsel, men även inom annat företagande på landsbygden. Programmet ska också stödja lokalt engagemang och bidra till att miljömålen som är kopplade till jordbruk och skogsbruk med mera uppnås. Riksdagen avslutade ärendet utan några ytterligare tillägg. Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2004 och 2005 om olika jordbruksfrågor med hänvisning till pågående arbeten, olika utredningar samt kommande förslag.

Förslagspunkter: 73 Reservationer: 66
Beredning: 2006-03-09 Justering: 2006-04-06 Debatt: 2006-04-26 Beslut: 2006-04-27

Betänkande 2005/06:MJU13 (pdf, 693 kB) Webb-tv debatt om förslag: Den övergripande strategiska inriktningen av kommande landsbygdsprogrammet m.m.

Betänkande 2005/06:MJU21

Möjligheterna att skydda kärntekniska anläggningar och förhindra spridning av radioaktivt material och viss känslig information uppdateras och skärps. Det sker bland annat genom utökad upplysningsplikt, utvidgad sekretess och tystnadsplikt och större möjligheter att meddela föreskrifter och villkor för kärnteknisk verksamhet och verksamhet med strålning.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 6
Beredning: 2006-03-16 Justering: 2006-04-04 Debatt: 2006-04-20 Beslut: 2006-04-20

Betänkande 2005/06:MJU21 (pdf, 482 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kärnsäkerhet och strålskydd

Betänkande 2005/06:MJU12

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2005 om miljöfrågor. Motionerna handlar om miljöpolitik, vatten- och luftvård, kemikaliekontroll samt avfall och återvinning.

Förslagspunkter: 31 Reservationer: 22
Justering: 2006-03-16 Debatt: 2006-03-31 Beslut: 2006-04-05

Betänkande 2005/06:MJU12 (pdf, 415 kB)

Betänkande 2005/06:MJU18

Riksdagen sade nej till motionsförslag om djurskydd som lämnats in under den allmänna motionstiden 2005. Motionerna handlade om internationella djurskyddsfrågor, allmänna djurskyddspolitiska frågor, djurhållning och djurskötsel. Motionerna avslogs främst med hänvisning till pågående arbete på området.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 26
Justering: 2006-03-07 Debatt: 2006-03-23 Beslut: 2006-03-23

Betänkande 2005/06:MJU18 (pdf, 463 kB) Webb-tv debatt om förslag: Djurskydd m.m.

Betänkande 2005/06:MJU19

Riksdagen sade ja till en reservation från de borgerliga partierna och Miljöpartiet om att stranderosionen i Stockholms skärgård måste minska. Riksdagen anser att skadorna på stränderna bör kontrolleras och dokumenteras, hastighetsbegränsningar införas och andra skrovformer utvecklas. Länsstyrelser, myndigheter och företag måste samverka bättre för att lösa problemet och Naturvårdsverket måste prioritera frågan menar riksdagen. Ett antal motionsförslag om naturvård från den allmänna motionstiden 2005 avslogs. Motionerna tog bland annat upp frågor om bevarande av arter och rovdjur och skydd av områden.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 7
Justering: 2006-02-23 Debatt: 2006-03-23 Beslut: 2006-03-23

Betänkande 2005/06:MJU19 (pdf, 180 kB) Webb-tv debatt om förslag: Naturvård

Betänkande 2005/06:MJU17

Riksdagen avslog motioner om skogspolitik från den allmänna motionstiden 2005. Motionerna tog upp frågor som rör lagstiftning, skogsnäringen, skogsbruk, skogsvårdsorganisationen, konsekvenser av stormen i södra Sverige samt skydd av skogsmark.

Förslagspunkter: 12 Reservationer: 17
Justering: 2006-02-23 Debatt: 2006-03-23 Beslut: 2006-03-23

Betänkande 2005/06:MJU17 (pdf, 234 kB)
Paginering