Dokument & lagar (123 902 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:12 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Regional tillväxt NU2 Fortsatt beredning tidigare behandlad 24 oktober Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: CR 3. Energi NU3 Fortsatt beredning

2019-11-26 11:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:14 EU-nämndens sammanträde 2019-11-22

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2019/20:14 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-22 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor utveckling  Statsrådet Peter Eriksson Återrapport från möte i rådet den 16 maj 2019 Information och samråd inför möte

2019-11-22

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-11-21 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Nya regler om uppehållstillstånd för forskning och studier inom högre utbildning SfU10 Justering Prop. 2019/20:9 och motioner Föredragande:

2019-11-21 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-11-21 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Kapitalmarknadsunionen CMU Överläggning Statssekreterare Ulf Holm 2. Förslaget till taxonomi Överläggning Statssekreterare Ulf Holm 3. EU-gemensamt uttalande om stablecoins

2019-11-21 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Universitets- och högskolerådet om statistik över antagning till lärarutbildning Generaldirektören Karin Röding med medarbetare från Universitets- och högskolerådet

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 8 2. Information om bredbandsfrågor Kanslichefen Nicklas Liss-Larsson från Bredbandsforum, ordföranden Jörgens Svärdh och Louise

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Socialutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 4-50 1. Information från Myndigheten för delaktighet MFD Generaldirektör Malin Ekman Aldén informerar om verksamheten och aktuella frågor. 2. Justering av protokoll 3. Förslag till lag om

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Konkurrenskraftsrådet KKR den 2829 november 2019 Information punkt 5 på KKR:s dagordning Statssekreterare Krister Nilsson, Utrikesdepartementet 3. Redovisning

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Uppföljningsrapport resultatredovisning för utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Presentation och behandling Föredragande: MN och

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Torsdag 2019-11-21 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-21 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag CU5 Justering Prop. 2019/20:21 och motioner Föredragande: RH 3. Budgetpropositionen Utgiftsområde 18 CU1 Beredning

2019-11-21 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-11-21 kl. 09:00

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-11-21 09:00 Plats: RÖ5-30 1. Justering av protokoll 2. Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan UFöU1 Fortsatt beredning

2019-11-21 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Torsdag 2019-11-21 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-11-21 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Mottagande av motioner Fråga om mottagande av motion 2019/20:3046 av Lotta Finstorp M yrkande 11 från kulturutskottet och motion

2019-11-21 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2019-11-21 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-11-21 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. kl. 08:00 Regeringens demokratisatsning Information Utrikesminister Ann Linde, Utrikesdepartementet Minister för internationellt utvecklingssamarbete Peter Eriksson, Utrikesdepartementet

2019-11-21 08:00:00

Omröstning 2019/20:UU3 Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra sidan

Omröstning: betänkande 2019/20:UU3 Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra sidan, förslagspunkt 1 Avtal om politisk dialog och samarbete mellan Europeiska unionen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Kuba, å andra

2019-11-20

Omröstning 2019/20:SfU9 Riksrevisionens rapport om bostadsbidrag och trångboddhet

Omröstning: betänkande 2019/20:SfU9 Riksrevisionens rapport om bostadsbidrag och trångboddhet, förslagspunkt 1 Riksrevisionens rapport om bostadsbidrag och trångboddhet Datum: 2019-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD, C, L Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 90 0 0 10 M 63

2019-11-20

Omröstning 2019/20:KrU3 Det kyrkliga kulturarvet

Omröstning: betänkande 2019/20:KrU3 Det kyrkliga kulturarvet, förslagspunkt 3 Det kyrkliga kulturarvet Datum: 2019-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 90 0 0 10 M 63 0 0 7 SD 0 56 0 6 C 0 0 30 1 V 22 0 0 5 KD 16 0

2019-11-20

Omröstning 2019/20:KrU3 Det kyrkliga kulturarvet

Omröstning: betänkande 2019/20:KrU3 Det kyrkliga kulturarvet, förslagspunkt 2 Det kyrkliga kulturarvet Datum: 2019-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 90 0 0 10 M 0 63 0 7 SD 0 1 55 6 C 1 0 29 1 V 22 0 0 5 KD 0 16

2019-11-20

Omröstning 2019/20:KU3 En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om regionindelning

Omröstning: betänkande 2019/20:KU3 En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om regionindelning, förslagspunkt 1 En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om regionindelning Datum: 2019-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V, MP Parti Ja Nej

2019-11-20

Omröstning 2019/20:JuU8 Ett stärkt straffrättsligt skydd för blåljusverksamhet och myndighetsutövning

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU8 Ett stärkt straffrättsligt skydd för blåljusverksamhet och myndighetsutövning, förslagspunkt 9 Ett stärkt straffrättsligt skydd för blåljusverksamhet och myndighetsutövning Datum: 2019-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 M, KD Parti Ja Nej Avstående

2019-11-20

Omröstning 2019/20:JuU8 Ett stärkt straffrättsligt skydd för blåljusverksamhet och myndighetsutövning

Omröstning: betänkande 2019/20:JuU8 Ett stärkt straffrättsligt skydd för blåljusverksamhet och myndighetsutövning, förslagspunkt 3 Ett stärkt straffrättsligt skydd för blåljusverksamhet och myndighetsutövning Datum: 2019-11-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående

2019-11-20