Dokument & lagar (74 träffar)

Utlåtande 2006/07:SfU13

Socialförsäkringsutskottet har redovisat för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens grönbok om det framtida gemensamma europeiska asylsystemet, som enligt en handlingsplan ska införas före utgången av 2010. Kommissionen ska utarbeta en strategisk plan i början av 2008. Utskottet anser det eftersträvansvärt med en ökad harmonisering av asylpolitiken inom EU. Utskottet vill se ett rättssäkert och öppet system som värnar möjligheten att söka asyl och anser att en utveckling mot stängda gränser kring Europa måste undvikas. Det övergripande målet måste vara att öka EU:s sammantagna kapacitet att ta emot asylsökande jämfört med i dag. Frågor som rör mekanismerna för fördelning av ansvar för prövningen av asylansökningar och som rör ekonomisk solidaritet mellan medlemsstaterna är också centrala. Utskottet anser att vissa frågeställningar som tas upp i grönboken kan behöva ändringar i EU:s fördrag, och i den strategiska planen bör kommissionen redogöra för den rättsliga grunden för de olika förslagen till åtgärder. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 3
Justering: 2007-09-12 Debatt: 2007-09-26 Beslut: 2007-09-26

Utlåtande 2006/07:SfU13 (pdf, 195 kB)

Omröstning 2006/07:SfU12p4 Uppföljning

Votering: betänkande 2006/07:SfU12 Bidragsbrottslag, förslagspunkt 4 Uppföljning Riksdagen avslår motion 2006/07:Sf20 av Tomas Eneroth m.fl. s yrkande 4. Datum: 2007-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 111 0 19 m 80 0 0 17 c

2007-06-20

Omröstning 2006/07:SfU12p1 Bidragsbrottslag

Votering: betänkande 2006/07:SfU12 Bidragsbrottslag, förslagspunkt 1 Bidragsbrottslag Riksdagen antar regeringens förslag till 1. bidragsbrottslag, 2. lag om ändring i lagen 2004:115 om självbetjäningstjänster via Internet inom socialförsäkringens administration, 3. lag om ändring i lagen 1976:380 om arbetsskadeförsäkring,

2007-06-20

Omröstning 2006/07:SfU12p3 Brottsbeteckning

Votering: betänkande 2006/07:SfU12 Bidragsbrottslag, förslagspunkt 3 Brottsbeteckning Riksdagen avslår motion 2006/07:Sf21 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 3. Datum: 2007-06-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 111 0 19 m 80 0

2007-06-20

Omröstning 2006/07:UU3p1 Det nordiska samarbetet

Votering: betänkande 2006/07:UU3 Norden, förslagspunkt 1 Det nordiska samarbetet Riksdagen avslår motionerna 2006/07:K263 yrkande 2, 2006/07:U222 och 2006/07:U266 yrkandena 1 och 2. Datum: 2007-06-14 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 104 0 0 26

2007-06-14

Betänkande 2006/07:SfU12

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om en ny bidragsbrottslag. En person som medvetet lämnar en oriktig uppgift eller låter bli att anmäla ändrade förhållanden och på så sätt får mer pengar från Försäkringskassan än den har rätt till kan dömas för bidragsbrott. Det gäller också vid utbetalningar från till exempel Centrala studiestödsnämnden, kommunen eller arbetslöshetskassan. Om felaktigheten inte görs medvetet men av grov oaktsamhet kan personen dömas för vårdslöst bidragsbrott som kan leda till böter eller fängelse i högst ett år. Myndigheter, kommuner och arbetslöshetskassor är skyldiga att göra en anmälan till polisen om de misstänker brott. Lagen börjar gälla den 1 augusti 2007.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 5
Justering: 2007-05-31 Debatt: 2007-06-14 Beslut: 2007-06-20

Betänkande 2006/07:SfU12 (pdf, 996 kB) Webb-tv debatt om förslag: Bidragsbrottslag

Omröstning 2006/07:UU10p16 EU:s fiskeriavtal

Votering: betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006, förslagspunkt 16 EU:s fiskeriavtal Riksdagen avslår motion 2006/07:MJ390 yrkande 22. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 16 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 90 0 0

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU10p15 Gasledning mellan Ryssland och Tyskland

Votering: betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006, förslagspunkt 15 Gasledning mellan Ryssland och Tyskland Riksdagen avslår motion 2006/07:U3 yrkande 10. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU10p8 Palestinska myndigheten

Votering: betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006, förslagspunkt 8 Palestinska myndigheten Riksdagen avslår motion 2006/07:U3 yrkande 5 i denna del. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU8p2 Vissa frågor om samstämmighet i utvecklingspolitiken

Votering: betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor förslagspunkt 2 Vissa frågor om samstämmighet i utvecklingspolitiken Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U14, 2006/07:U253 yrkande 7 och 2006/07:U258 yrkande 6. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU8p4 Handelsavtal och utvecklingspolitik

Votering: betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor förslagspunkt 4 Handelsavtal och utvecklingspolitik Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U280 yrkandena 1 och 2, 2006/07:N201 yrkande 5 och 2006/07:N293 yrkandena 5 och 6. Datum: 2007-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2007-06-01

Omröstning 2006/07:UU8p1 Sveriges politik för global utveckling - övergripande frågor

Votering: betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor förslagspunkt 1 Sveriges politik för global utveckling övergripande frågor Riksdagen avslår motionerna 2005/06:U12, 2005/06:U13, 2005/06:U349 yrkande 9, 2006/07:U1 yrkandena 1 och 2, 2006/07:U225 yrkande 4, 2006/07:U253 yrkandena

2007-06-01

Betänkande 2006/07:UU3

Regeringen har berättat för riksdagen om det nordiska samarbetet under 2006, med huvudsaklig inriktning på regeringssamarbetet inom Nordiska ministerrådet. Nordiska rådets svenska delegation har berättat för riksdagen om parlamentarikersamarbetet inom Nordiska rådet. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2007-05-29 Debatt: 2007-06-07 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:UU3 (pdf, 150 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Betänkande 2006/07:UU8

Regeringen har för riksdagen redovisat genomförandet av Sveriges politik för global utveckling 2006. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg till regeringens redovisning. Riksdagen sade dessutom nej till ett antal motioner om politiken för global utveckling och om biståndsfrågor. Skälet är främst att det redan pågår arbete i flertalet av de frågor motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 10
Beredning: 2007-05-08 Justering: 2007-05-24 Debatt: 2007-06-01 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:UU8 (pdf, 288 kB)

Omröstning 2006/07:UU12p8 Krigsmaterielhandel och mänskliga rättigheter, fattigdomsbekämpning m.m.

Votering: betänkande 2006/07:UU12 Strategisk exportkontroll 2006 förslagspunkt 8 Krigsmaterielhandel och mänskliga rättigheter, fattigdomsbekämpning m.m. Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U9 yrkandena 1, 2, 4 och 5, 2006/07:U219, 2006/07:U253 yrkande 9, 2006/07:U287 yrkande 2 och 2006/07:Sf222 yrkande 1. Datum: 2007-05-24

2007-05-24

Omröstning 2006/07:UU12p7 Det svenska regelsystemet - ändringar och information

Votering: betänkande 2006/07:UU12 Strategisk exportkontroll 2006 förslagspunkt 7 Det svenska regelsystemet ändringar och information Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U7 yrkandena 3-6 och 8-10, 2006/07:U8 och 2006/07:U9 yrkande 10. Datum: 2007-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 v Parti

2007-05-24

Omröstning 2006/07:UU12p4 Internationellt samarbete m.m.

Votering: betänkande 2006/07:UU12 Strategisk exportkontroll 2006 förslagspunkt 4 Internationellt samarbete m.m. Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U293 yrkande 1, 2006/07:U299 yrkandena 1 och 2 samt 2006/07:Sf222 yrkande 2. Datum: 2007-05-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v, mp Parti Ja

2007-05-24

Omröstning 2006/07:SfU10p5 Arbetsgivaravgifter för visstidsanställda

Votering: betänkande 2006/07:SfU10 Nedsättning av socialavgifter för personer som fyllt 18 men inte 25 år, förslagspunkt 5 Arbetsgivaravgifter för visstidsanställda Riksdagen avslår motion 2006/07:A236 av Josefin Brink m.fl. v yrkande 9. Datum: 2007-05-23 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4

2007-05-23

Omröstning 2006/07:SfU10p1 Nedsättning av socialavgifter för ungdomar

Votering: betänkande 2006/07:SfU10 Nedsättning av socialavgifter för personer som fyllt 18 men inte 25 år, förslagspunkt 1 Nedsättning av socialavgifter för ungdomar Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i socialavgiftslagen 2000:9802. lag om ändring i lagen 1994:1920 om allmän löneavgift, 3. lag

2007-05-23

Paginering