Dokument & lagar (7 672 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:21 Torsdag 2020-01-30 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:21 Datum och tid: 2020-01-30 10:30 Plats: RÖ 4-43

2020-01-30 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Socialutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ 4-50 1. Information från utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen Särskilda utredaren Peter Larsson med medarbetare informerar om utredningen. 2. Justering av protokoll 3. Särskilt

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Arbetet m ed EU-kommissionens vägledning avseende tillämpningen av art- och habitatdirektivet 92/43/EEG Information Statssekreterare Gunvor G Ericson Miljödepartementet

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2020-01-28 kl. 10:30

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2020-01-28 10:30 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:15 2. Yrkestrafik och taxi TU6 Justering Motioner Föredragande: CF 3. Mottagande av motionsyrkanden Fråga om mottagande

2020-01-28 10:30:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:21 EU-nämndens sammanträde 2020-01-24

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:21 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2020-01-24 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Allmänna frågor Statsrådet Hans Dahlgren Återrapport från möte i rådet den 10 december 2019 Information och samråd

2020-01-24

Utskottsmöte 2019/20:15 Torsdag 2020-01-23 kl. 09:00

Föredragningslista Socialutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2020-01-23 09:00 Plats: Andrakammarsalen RÖ 5-2:a ka.1. Utskottsgemensam offentlig utfrågning på temat psykisk hälsa i ett Agenda 2030-perspektiv. Offentlig utfrågning tillsammans med arbetsmarknadsutskottet, kulturutskottet,

2020-01-23 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:20 Torsdag 2020-01-23 kl. 09:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:20 Datum och tid: 2020-01-23 09:00 Plats: Andrakammarsalen Utskottsgemensam offentlig utfrågning på temat psykisk hälsa i ett Agenda 2030-perspektiv socialutskottet, socialförsäkringsutskottet, kulturutskottet, utbildningsutskottet och arbetsmarknadsutskottet

2020-01-23 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:16 Torsdag 2020-01-23 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2020-01-23 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jordbruks- och fiskeråd 27 januari 2020 Information och ev. överläggning Landsbygdsminister Jennie Nilsson Näringsdepartementet 2. Information om avslutat finskt

2020-01-23 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Tisdag 2020-01-21 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2020-01-21 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Verksamhetsplanering Vårens verksamhetsplanering Föredragande: MR 2. It- och postfrågor TU5 Justering Motioner Föredragande: MR 3. Yrkestrafik och taxi TU6 Fortsatt beredning

2020-01-21 11:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:20 EU-nämndens sammanträde 2020-01-17

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:20 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2020-01-17 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Återrapport från möte i rådet den 5

2020-01-17

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2020-01-16 kl. 10:00

Föredragningslista Socialutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2020-01-16 10:00 Plats: RÖ 4-50 1. Äldrefrågor SoU4 Fortsatt beredning Motioner Föredragande: AR 2. Folkhälsofrågor SoU5 Fortsatt beredning Motioner Föredragande: AR 3. Överlämnande av motion Fråga om överlämnande

2020-01-16 10:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:19 EU-nämndens sammanträde 2020-01-10

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:19 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2020-01-10 kl. 9:00: Plats: Obs RÖ9-54 Föredragningslista Utrikes frågor  Utrikesminister Ann Linde Information och samråd inför extrainsatt möte i rådet den 10 januari 2020 Utrikesminister Ann Linde kommer

2020-01-10

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:19

1  Utrikes frågor Utrikesminister Ann Linde Information och samråd inför extrainsatt möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 10 januari 2020 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi öppnar dagens EU-nämnd. God fortsättning, alla Hoppas att ni har haft en vilsam jul- och nyårshelg Då går vi in på föredragningslistan. Vi

2020-01-10

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:19 (pdf, 100 kB)

Omröstning 2019/20:SfU4 Utgiftsområde 8 Migration

Omröstning: betänkande 2019/20:SfU4 Utgiftsområde 8 Migration, förslagspunkt 1 Utgiftsområde 8 Migration Datum: 2019-12-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 92 0 0 8 M 0 0 65 5 SD 0 60 0 2 C 29 0 0 2 V 0 0 24 3 KD 0 0

2019-12-18

Utskottsmöte 2019/20:14 Tisdag 2019-12-17 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-12-17 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 13 2. It- och postfrågor TU5 Beredning II Motioner Föredragande: MH 3. Mottagande av motion Fråga om mottagande från skatteutskottet

2019-12-17 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Tisdag 2019-12-17 kl. 09:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2019-12-17 09:00 Plats: RÖ 7-26 1. Överläggning om Sveriges ståndpunkt avseende EU-kommissionens rekommendationer till Sverige med anledning av tidigare inlämnad bokföringsrapport enligt LULUCF-förordningen

2019-12-17 09:00:00

Omröstning 2019/20:MJU2 Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Omröstning: betänkande 2019/20:MJU2 Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel, förslagspunkt 2 Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Datum: 2019-12-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 95 0 0 5 M 0 66

2019-12-17

Omröstning 2019/20:MJU1 Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård

Omröstning: betänkande 2019/20:MJU1 Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård, förslagspunkt 1 Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård Datum: 2019-12-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 95 0 0 5 M 1 0 65 4 SD 0 59 0 3 C 29

2019-12-17

Kallelse och föredragningslista 2019/20:18 EU-nämndens sammanträde 2019-12-13

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:18 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-12-13 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Val av andre vice ordförande Miljö Statssekreterare Eva Svedling Statssekreterare Gunvor G Ericson Återrapport

2019-12-13

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:18

1  Val av andre vice ordförande EU-nämnden valde ny andre vice ordförande. Inga uppteckningar gjordes. Se protokoll 2019/20:18. 2  Miljö Statssekreterare Eva Svedling Statssekreterare Gunvor G Ericson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för miljö den 4 oktober 2019 Information och samråd inför möte i Europeiska

2019-12-13

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:18 (pdf, 160 kB)