Dokument & lagar (7 997 träffar)

Kallelse och föredragningslista 2019/20:21 EU-nämndens sammanträde 2020-01-24

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2019/20:21 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2020-01-24 kl. 09:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Allmänna frågor Statsrådet Hans Dahlgren Återrapport från möte i rådet den 10 december 2019 Information och samråd inför möte i

2020-01-24

Utskottsmöte 2019/20:20 Torsdag 2020-01-23 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:20 Datum och tid: 2020-01-23 09:00 Plats: Andrakammarsalen Utskottsgemensam offentlig utfrågning på temat psykisk hälsa i ett Agenda 2030-perspektiv Program Deltagarslista

2020-01-23 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Torsdag 2020-01-23 kl. 09:00

Föredragningslista Socialutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2020-01-23 09:00 Plats: Andrakammarsalen RÖ 5-2:a ka.1. Utskottsgemensam offentlig utfrågning på temat psykisk hälsa i ett Agenda 2030-perspektiv. Offentlig utfrågning tillsammans med arbetsmarknadsutskottet, kulturutskottet,

2020-01-23 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:20 Torsdag 2020-01-23 kl. 09:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:20 Datum och tid: 2020-01-23 09:00 Plats: Andrakammarsalen Utskottsgemensam offentlig utfrågning på temat psykisk hälsa i ett Agenda 2030-perspektiv socialutskottet, socialförsäkringsutskottet, kulturutskottet, utbildningsutskottet och arbetsmarknadsutskottet

2020-01-23 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Tisdag 2020-01-21 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2020-01-21 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Verksamhetsplanering Vårens verksamhetsplanering Föredragande: MR 2. It- och postfrågor TU5 Justering Motioner Föredragande: MR 3. Yrkestrafik och taxi TU6 Fortsatt beredning

2020-01-21 11:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:20 EU-nämndens sammanträde 2020-01-17

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:20 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2020-01-17 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Återrapport från möte i rådet den 5

2020-01-17

Utskottsmöte 2019/20:19 Torsdag 2020-01-16 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:19 Datum och tid: 2020-01-16 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Kungl. Vetenskapsakademien KVA Ständige sekreteraren Göran K. Hansson, ordföranden KVA:s kommitté för forskningspolitiska frågor Hans Ellegren, akademirådet

2020-01-16 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Torsdag 2020-01-16 kl. 10:00

Föredragningslista Socialutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2020-01-16 10:00 Plats: RÖ 4-50 1. Äldrefrågor SoU4 Fortsatt beredning Motioner Föredragande: AR 2. Folkhälsofrågor SoU5 Fortsatt beredning Motioner Föredragande: AR 3. Överlämnande av motion Fråga om överlämnande

2020-01-16 10:00:00

Omröstning 2019/20:UbU8 Förskolan

Omröstning: betänkande 2019/20:UbU8 Förskolan, förslagspunkt 3 Förskolan Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 L Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 0 0 68 2 SD 0 0 60 2 C 0 0 31 0 V 27 0 0 0 KD 22 0 0 0 L 0 19 0 0 MP 16 0

2020-01-15

Omröstning 2019/20:UbU8 Förskolan

Omröstning: betänkande 2019/20:UbU8 Förskolan, förslagspunkt 5 Förskolan Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 68 0 0 2 SD 60 0 0 2 C 0 31 0 0 V 1 0 26 0 KD 22 0 0 0 L 19 0 0 0 MP 16 0

2020-01-15

Omröstning 2019/20:UbU8 Förskolan

Omröstning: betänkande 2019/20:UbU8 Förskolan, förslagspunkt 2 Förskolan Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 68 0 0 2 SD 0 60 0 2 C 31 0 0 0 V 1 0 26 0 KD 22 0 0 0 L 19 0 0 0 MP 16 0

2020-01-15

Omröstning 2019/20:UbU8 Förskolan

Omröstning: betänkande 2019/20:UbU8 Förskolan, förslagspunkt 1 Förskolan Datum: 2020-01-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 0 2 M 0 68 0 2 SD 0 0 60 2 C 1 0 30 0 V 0 0 27 0 KD 22 0 0 0 L 19 0 0 0 MP 16 0

2020-01-15

Utskottsmöte 2019/20:18 Tisdag 2020-01-14 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:18 Datum och tid: 2020-01-14 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om Skolverkets förslag till nya kurs- och ämnesplaner och om utredning om hur elever når kunskapskraven Statsrådet Anna Ekström med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2020-01-14 11:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:19 EU-nämndens sammanträde 2020-01-10

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:19 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2020-01-10 kl. 9:00: Plats: Obs RÖ9-54 Föredragningslista Utrikes frågor  Utrikesminister Ann Linde Information och samråd inför extrainsatt möte i rådet den 10 januari 2020 Utrikesminister Ann Linde kommer

2020-01-10

Omröstning 2019/20:SfU4 Utgiftsområde 8 Migration

Omröstning: betänkande 2019/20:SfU4 Utgiftsområde 8 Migration, förslagspunkt 1 Utgiftsområde 8 Migration Datum: 2019-12-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 92 0 0 8 M 0 0 65 5 SD 0 60 0 2 C 29 0 0 2 V 0 0 24 3 KD 0 0

2019-12-18

Utskottsmöte 2019/20:17 Tisdag 2019-12-17 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2019-12-17 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Riksrevisionen om granskningsrapporten Undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn RiR 2019:37 Riksrevisorn Helena Lindberg, enhetschefen Katarina

2019-12-17 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:14 Tisdag 2019-12-17 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:14 Datum och tid: 2019-12-17 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 13 2. It- och postfrågor TU5 Beredning II Motioner Föredragande: MH 3. Mottagande av motion Fråga om mottagande från skatteutskottet

2019-12-17 11:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:18 EU-nämndens sammanträde 2019-12-13

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:18 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-12-13 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Val av andre vice ordförande Miljö Statssekreterare Eva Svedling Statssekreterare Gunvor G Ericson Återrapport

2019-12-13

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:18

1  Val av andre vice ordförande EU-nämnden valde ny andre vice ordförande. Inga uppteckningar gjordes. Se protokoll 2019/20:18. 2  Miljö Statssekreterare Eva Svedling Statssekreterare Gunvor G Ericson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för miljö den 4 oktober 2019 Information och samråd inför möte i Europeiska

2019-12-13

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:18 (pdf, 160 kB)

Utskottsmöte 2019/20:19 Torsdag 2019-12-12 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2019/20:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:19 Datum och tid: 2019-12-12 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsområde 8 Migration SfU4 Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: SB 3. Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom

2019-12-12 10:30:00