Dokument & lagar (688 träffar)

Omröstning 2014/15:SoU7 Hälso- och sjukvårdsfrågor

Votering: betänkande 2014/15:SoU7 Hälso- och sjukvårdsfrågor, förslagspunkt 20 Hälso- och sjukvårdsfrågor Datum: 2015-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 16 0 3 S 98 0 0 15 M 0 74 0 10 SD 15 0 22 12 MP 23 0

2015-04-16

Omröstning 2014/15:SoU7 Hälso- och sjukvårdsfrågor

Votering: betänkande 2014/15:SoU7 Hälso- och sjukvårdsfrågor, förslagspunkt 35 Hälso- och sjukvårdsfrågor Datum: 2015-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 34 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 16 0 0 3 S 98 0 0 15 M 74 0 0 10 SD 0 37 0 12 MP 23 0 0 2 C

2015-04-16

Omröstning 2014/15:SoU7 Hälso- och sjukvårdsfrågor

Votering: betänkande 2014/15:SoU7 Hälso- och sjukvårdsfrågor, förslagspunkt 33 Hälso- och sjukvårdsfrågor Datum: 2015-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 32 C, FP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 16 0 3 S 98 0 0 15 M 74 0 0 10 SD 37 0 0 12 MP 23 0 0 2

2015-04-16

Omröstning 2014/15:SoU7 Hälso- och sjukvårdsfrågor

Votering: betänkande 2014/15:SoU7 Hälso- och sjukvårdsfrågor, förslagspunkt 29 Hälso- och sjukvårdsfrågor Datum: 2015-04-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 28 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 0 16 3 S 98 0 0 15 M 74 0 0 10 SD 33 1 3 12 MP 22 0 0 3 C 0

2015-04-16

Utskottsmöte 2014/15:32 Torsdag 2015-04-09 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2014/15:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:32 Datum och tid: 2015-04-09 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Information från Sveriges bussföretag Jan Bosaeus, ordförande i Sveriges Bussföretag och vd Nobina Sverige AB, vd Peter Jeppsson, branschchef Anna Grönlund, och ansvarig för säkerhets-

2015-04-09 10:00:00

Utskottsmöte 2014/15:24 Torsdag 2015-04-09 kl. 09:30

Föredragningslista Socialutskottet 2014/15:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:24 Datum och tid: 2015-04-09 09:30 Plats: RÖ 4-50 1. Information av Statens medicinsk-etiska råd Smer Ordförande Kjell Asplund informerar om rapporten Med- och egenfinansiering etiska aspekter, Smer 2014:1 2. Utvärdering och forskning

2015-04-09 09:30:00

Omröstning 2014/15:SoU6 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor

Votering: betänkande 2014/15:SoU6 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor, förslagspunkt 2 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 3 0 77 4 SD

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SoU6 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor

Votering: betänkande 2014/15:SoU6 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor, förslagspunkt 3 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 80 0 0 4 SD

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SoU6 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor

Votering: betänkande 2014/15:SoU6 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor, förslagspunkt 10 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 M, C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 0 80 0 4 SD

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SoU6 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor

Votering: betänkande 2014/15:SoU6 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor, förslagspunkt 16 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 0 102 0 11 M 80 0 0

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SoU6 Alkohol-, narkotika-, dopnings- och tobaksfrågor

Votering: betänkande 2014/15:SoU6 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor, förslagspunkt 17 Alkohol-narkotika-dopnings- och tobaksfrågor Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 80 0 0 4 SD

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SfU13 Arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2014/15:SfU13 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 5 Arbetskraftsinvandring Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 80 0 0 4 SD 0 41 0 8 MP 22 0 0 3 C 19 0 0

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SfU13 Arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2014/15:SfU13 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 3 Arbetskraftsinvandring Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 13 0 0 6 S 102 0 0 11 M 80 0 0 4 SD 0 41 0 8 MP 22 0 0 3 C 19 0 0

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SfU13 Arbetskraftsinvandring

Votering: betänkande 2014/15:SfU13 Arbetskraftsinvandring, förslagspunkt 2 Arbetskraftsinvandring Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 13 0 6 S 102 0 0 11 M 0 80 0 4 SD 41 0 0 8 MP 21 0 0 4 C

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SfU12 Anhöriginvandring

Votering: betänkande 2014/15:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 3 Anhöriginvandring Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 M, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 1 79 0 4 SD 0 41 0 8 MP 22 0 0 3 C 19 0 0 3 V 20

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SfU12 Anhöriginvandring

Votering: betänkande 2014/15:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 2 Anhöriginvandring Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 80 0 0 4 SD 0 41 0 8 MP 22 0 0 3 C 19 0 0 3 V 0 0

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SfU12 Anhöriginvandring

Votering: betänkande 2014/15:SfU12 Anhöriginvandring, förslagspunkt 1 Anhöriginvandring Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 80 0 0 4 SD 0 41 0 8 MP 22 0 0 3 C 1 0 18 3 V 0 0

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SfU11 Migration

Votering: betänkande 2014/15:SfU11 Migration, förslagspunkt 1 Migration Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 80 0 0 4 SD 0 41 0 8 MP 22 0 0 3 C 19 0 0 3 V 0 0 20 1 KD 0

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SfU11 Migration

Votering: betänkande 2014/15:SfU11 Migration, förslagspunkt 6 Migration Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 102 0 0 11 M 80 0 0 4 SD 0 41 0 8 MP 22 0 0 3 C 19 0 0 3 V 0 0 20 1 KD 14

2015-04-08

Omröstning 2014/15:SfU11 Migration

Votering: betänkande 2014/15:SfU11 Migration, förslagspunkt 5 Migration Datum: 2015-04-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 0 14 5 S 102 0 0 11 M 0 80 0 4 SD 0 0 41 8 MP 22 0 0 3 C 19 0 0 3 V 0 0 20 1 KD 0 0

2015-04-08