Dokument & lagar (95 136 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:815 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:815 Rovdjur av Lars Beckman M till Statsrådet Jennie Nilsson S Regeringens myndighet Naturvårdsverket har meddelat att det inte blir någon vargjakt i Sverige i vinter. Regeringens myndighet har ändrat riksdagens beslut om att det ska finnas 170270 vargar i Sverige. Ska vi ha en vargstam i Sverige, vilket

Inlämnad: 2019-06-24 Svarsdatum: 2019-07-09 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:815 av Lars Beckman (M) (pdf, 106 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:757 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S)

Ju2019/02202 POL Justitiedepartementet I nrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:757 av Louise Meijer M Antisemitism Louise Meijer har frågat justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om vilka åtgärder han tänker vidta för att bekämpa antisemitismen i Sverige för att se till att den judiska minoriteten

Svarsdatum: 2019-06-24 Frågeställare: Louise Meijer (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:757 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S) (docx, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:812 Försäljningen av Metria av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Regeringen har nyligen överlämnat skrivelsen 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande till riksdagen. I skrivelsen framkommer att det sammanlagda värdet på statens bolagsportfölj under 2018 ökade med ca 60 miljarder

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:811 Kommunernas arbete för att ta emot barn till IS-anhängare av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det uppgavs att centret förbereder för att fler svenska barn

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:810 av Elin Segerlind (V)

Fråga 2018/19:810 Nyckelbiotopsbegreppet av Elin Segerlind V till Statsrådet Jennie Nilsson S Skogsstyrelsen har nyligen beslutat att det framöver ska ställas högre krav än tidigare för vilka naturvärden som ska finnas för att ett skogsområde ska anses ha mycket stor betydelse för växter och djur i nordvästra Sverige.

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:810 av Elin Segerlind (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:809 Förmånsbeskattning av miljöbilar av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S För miljöbilar ska förmånsvärdet jämkas till samma nivå som hos motsvarande konventionella bilar för att stimulera omställningen. Det har dock framkommit uppgifter om att Skatteverkets bedömning av förmånsvärdet

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:775 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

A2019/01172/SV Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:775 av Lars Beckman M Statistikbrister Lars Beckman har frågat mig om jag delar uppfattningen att det vore önskvärt med någon officiell statistik över hur många utrikesfödda som går till egen förvärvsinkomst efter

Svarsdatum: 2019-06-20 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:775 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) (docx, 80 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:752 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

I2019/01826/TM Infrastrukturdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:752 av Per Åsling C Konkurrens i taxinäringen Per Åsling har frågat mig om jag avser att vidta någon åtgärd för att säkerställa en sund konkurrens i taxinäringen. Ordning och reda inom transportbranschen är en prioriterad

Svarsdatum: 2019-06-20 Frågeställare: Per Åsling (C)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:752 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) (docx, 75 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:736 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

N 2019/ 01784 US Infrastrukturdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:736 av Annika Qarlsson C Trafikverkets flytt Annika Qarlsson har frågat mig om Trafikverkets lokalisering av kontor. Trafikverket är som jag nämnde i mitt tidigare svar, en myndighet som finns lokaliserad i hela

Svarsdatum: 2019-06-20 Frågeställare: Annika Qarlsson (C)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:736 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) (docx, 75 kB)

Riksdagsskrivelse 2018/19:302

Riksdagsskrivelse 2018/19:302 Regeringen Utrikesdepartementet Med överlämnande av utrikesutskottets betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 20172018 får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 19 juni 2019 Andreas Norlén Claes

2019-06-19

Riksdagsskrivelse 2018/19:302 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2018/19:302 (pdf, 50 kB)

Riksdagsskrivelse 2018/19:299

Riksdagsskrivelse 2018/19:299 Regeringen Finansdepartementet Med överlämnande av skatteutskottets betänkande 2018/19:SkU25 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 19 juni 2019 Andreas Norlén Claes

2019-06-19

Riksdagsskrivelse 2018/19:299 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2018/19:299 (pdf, 50 kB)

Riksdagsskrivelse 2018/19:298

Riksdagsskrivelse 2018/19:298 Regeringen Justitiedepartementet Med överlämnande av justitieutskottets betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 19 juni 2019 Andreas Norlén Claes

2019-06-19

Riksdagsskrivelse 2018/19:298 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2018/19:298 (pdf, 49 kB)

Riksdagsskrivelse 2018/19:297

Riksdagsskrivelse 2018/19:297 Regeringen Justitiedepartementet Med överlämnande av justitieutskottets betänkande 2018/19:JuU28 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 19 juni 2019 Andreas Norlén Claes

2019-06-19

Riksdagsskrivelse 2018/19:297 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2018/19:297 (pdf, 49 kB)

Riksdagsskrivelse 2018/19:296

Riksdagsskrivelse 2018/19:296 Regeringen Justitiedepartementet Med överlämnande av justitieutskottets betänkande 2018/19:JuU27 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 19 juni 2019 Andreas Norlén Claes

2019-06-19

Riksdagsskrivelse 2018/19:296 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2018/19:296 (pdf, 50 kB)

Riksdagsskrivelse 2018/19:301

Riksdagsskrivelse 2018/19:301 Regeringen Arbetsmarknadsdepartementet Med överlämnande av arbetsmarknadsutskottets betänkande 2018/19:AU15 ILO:s rekommendation om sysselsättning och anständigt arbete för fred och motståndskraft får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 19 juni 2019 Andreas Norlén Claes

2019-06-19

Riksdagsskrivelse 2018/19:301 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2018/19:301 (pdf, 50 kB)

Riksdagsskrivelse 2018/19:300

Riksdagsskrivelse 2018/19:300 Regeringen Arbetsmarknadsdepartementet Med överlämnande av arbetsmarknadsutskottets betänkande 2018/19:AU14 Riksrevisionens rapport om jämställdhetsintegrering av integrationspolitiken får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 19 juni 2019 Andreas Norlén Claes

2019-06-19

Riksdagsskrivelse 2018/19:300 (doc, 26 kB) Riksdagsskrivelse 2018/19:300 (pdf, 49 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:765 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Fi2019/ 02356 S2 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:765 av Jan Ericson M Indexuppräkning av bensinskatt Jan Ericson har frågat mig om jag anser att den årliga indexuppräkningen av bensinskatten innebär en skattehöjning. Sedan 1994 har drivmedelsskatterna varit indexerade med hänsyn

Svarsdatum: 2019-06-19 Frågeställare: Jan Ericson (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:765 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 86 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:762 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Svar på fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi S Mediestödet Laila Naraghi har frågat mig vad jag och regeringen avser att göra för att höjningen av mediestödet inte ska ätas upp av regelförändringar utan i stället fortsatt vara ett konkret och tydligt steg för att värna lokaljournalistiken. Eftersom kraven i den aktuella

Svarsdatum: 2019-06-19 Frågeställare: Laila Naraghi (S)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:762 besvarad av Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP) (docx, 82 kB)