Dokument & lagar (70 791 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:815 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:815 Rovdjur av Lars Beckman M till Statsrådet Jennie Nilsson S Regeringens myndighet Naturvårdsverket har meddelat att det inte blir någon vargjakt i Sverige i vinter. Regeringens myndighet har ändrat riksdagens beslut om att det ska finnas 170270 vargar i Sverige. Ska vi ha en vargstam i Sverige, vilket

Inlämnad: 2019-06-24 Svarsdatum: 2019-07-09 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:815 av Lars Beckman (M) (pdf, 106 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:757 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S)

Ju2019/02202 POL Justitiedepartementet I nrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:757 av Louise Meijer M Antisemitism Louise Meijer har frågat justitie- och migrationsminister Morgan Johansson om vilka åtgärder han tänker vidta för att bekämpa antisemitismen i Sverige för att se till att den judiska minoriteten

Svarsdatum: 2019-06-24 Frågeställare: Louise Meijer (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:757 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S) (docx, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:812 Försäljningen av Metria av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Regeringen har nyligen överlämnat skrivelsen 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande till riksdagen. I skrivelsen framkommer att det sammanlagda värdet på statens bolagsportfölj under 2018 ökade med ca 60 miljarder

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:811 Kommunernas arbete för att ta emot barn till IS-anhängare av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det uppgavs att centret förbereder för att fler svenska barn

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:811 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:810 av Elin Segerlind (V)

Fråga 2018/19:810 Nyckelbiotopsbegreppet av Elin Segerlind V till Statsrådet Jennie Nilsson S Skogsstyrelsen har nyligen beslutat att det framöver ska ställas högre krav än tidigare för vilka naturvärden som ska finnas för att ett skogsområde ska anses ha mycket stor betydelse för växter och djur i nordvästra Sverige.

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:810 av Elin Segerlind (V) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:809 Förmånsbeskattning av miljöbilar av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S För miljöbilar ska förmånsvärdet jämkas till samma nivå som hos motsvarande konventionella bilar för att stimulera omställningen. Det har dock framkommit uppgifter om att Skatteverkets bedömning av förmånsvärdet

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:809 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:775 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

A2019/01172/SV Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:775 av Lars Beckman M Statistikbrister Lars Beckman har frågat mig om jag delar uppfattningen att det vore önskvärt med någon officiell statistik över hur många utrikesfödda som går till egen förvärvsinkomst efter

Svarsdatum: 2019-06-20 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:775 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) (docx, 80 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:752 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

I2019/01826/TM Infrastrukturdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:752 av Per Åsling C Konkurrens i taxinäringen Per Åsling har frågat mig om jag avser att vidta någon åtgärd för att säkerställa en sund konkurrens i taxinäringen. Ordning och reda inom transportbranschen är en prioriterad

Svarsdatum: 2019-06-20 Frågeställare: Per Åsling (C)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:752 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) (docx, 75 kB)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:736 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

N 2019/ 01784 US Infrastrukturdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:736 av Annika Qarlsson C Trafikverkets flytt Annika Qarlsson har frågat mig om Trafikverkets lokalisering av kontor. Trafikverket är som jag nämnde i mitt tidigare svar, en myndighet som finns lokaliserad i hela

Svarsdatum: 2019-06-20 Frågeställare: Annika Qarlsson (C)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:736 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) (docx, 75 kB)

Omröstning 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Omröstning: betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018, förslagspunkt 4 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63 0 0 7 SD 62 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Omröstning: betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018, förslagspunkt 8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 17 SD, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 57 5 0 8 SD 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Omröstning: betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018, förslagspunkt 1 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 0 63 0 7 SD 0 0 62

2019-06-19

Omröstning 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Omröstning: betänkande 2018/19:UU8 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018, förslagspunkt 7 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018 Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63 0 0 7 SD 0 62

2019-06-19

Omröstning 2018/19:SkU25 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal

Omröstning: betänkande 2018/19:SkU25 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal, förslagspunkt 1 Beskattning av uthyrning av vårdpersonal Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63 0 0 7 SD 62 0 0 0 C 30 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 6 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 0 0 63 7 SD 0 0 62 0 C 0 30 0 1 V 27 0 0 1 KD 0 0 22 0 L 18 0 0 1 MP 13

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 5 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 SD, C, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 63 0 0 7 SD 0 62 0 0 C 0 30 0 1 V 27 0 0 1 KD 0 22 0 0 L 18 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 23 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 21 M, SD, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 0 6 M 0 62 1 7 SD 0 62 0 0 C 30 0 0 1 V 27 0 0 1 KD 0 22 0 0 L 18 0 0

2019-06-19

Omröstning 2018/19:JuU29 Vapenfrågor

Omröstning: betänkande 2018/19:JuU29 Vapenfrågor, förslagspunkt 15 Vapenfrågor Datum: 2019-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 12 S, V, MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 94 0 6 M 63 0 0 7 SD 62 0 0 0 C 30 0 0 1 V 0 27 0 1 KD 22 0 0 0 L 18 0 0

2019-06-19