Dokument & lagar (115 träffar)

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:49

1  Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 89 juni 2017 Återrapport från informellt ministermöte den 67 juli 2017 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes

2017-09-08

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:48

1  Jordbruk och fiske Statsrådet Sven-Erik Bucht Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 12 juni 2017 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 1718 juli 2017 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi hälsar EU-nämndens ledamöter god morgon och välkomna till

2017-07-14

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:47

1  Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 16 juni 2017 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 11 juli 2017 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: God morgon

2017-07-07

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:46

1  Återrapportering från Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Återrapportering från möte i Europeiska rådet den 2223 juni 2017 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Välkommen, Stefan Löfven Du deltog i början av midsommarhelgen, som vi andra kanske firade här i Sverige, på ett toppmöte på EU-nivå, och det är därför vi ska ha

2017-06-29

Talarlista 2016/17:20170621

Onsdagen den 21 juni 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt FiU20 och FiU21 8 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Fredrik Olovsson S 10 2 Ulf Kristersson M 12 3 Oscar Sjöstedt SD 10 4

2017-06-21

Talarlista 2016/17:20170621 (docx, 38 kB) Talarlista 2016/17:20170621 (pdf, 101 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:45

1  Europeiska rådet Statsminister Stefan Löfven Information och samråd inför Europeiska rådet den 2223 juni 2017 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Klockan är 10, och vi hälsar EU-nämndens ledamöter välkomna till detta öppna möte där vi ska ha samråd med statsminister Stefan Löfven inför Europeiska rådet som börjar i morgon. Jag hälsar

2017-06-21

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:44

1  Transport, telekommunikation och energi Statssekreterare Nils Vikmång Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för transport, telekommunikation och energi den 27 februari 2017 Återrapport från informellt ministermöte den 18 maj 2017 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för transport,

2017-06-21

Talarlista 2016/17:20170620

Tisdagen den 20 juni 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU15 Ett nytt regelverk för nyanlända invandrares etablering i arbets- och samhällslivet 1 Paula Bieler SD 8 2 Christina Höj Larsen

2017-06-20

Talarlista 2016/17:20170620 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20170620 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2016/17:20170619

Måndagen den 19 juni 2017 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1 Andreas Norlén M 8 2 Björn von Sydow S 8 3 Jonas Millard SD 8 4 Agneta Börjesson MP 8 5 Per-Ingvar Johnsson C 8 6 Mia Sydow Mölleby V 8 7 Tina

2017-06-19

Talarlista 2016/17:20170619 (docx, 42 kB) Talarlista 2016/17:20170619 (pdf, 114 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:43

1  Miljö Miljöminister Karolina Skog Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för miljö den 28 februari 2017 Återrapport från informellt ministermöte den 2526 april 2017 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för miljö den 19 juni 2017 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: God morgon Dagens sammanträde i

2017-06-16

Talarlista 2016/17:20170615

Torsdagen den 15 juni 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Skatteutskottets betänkande SkU33 Explosiva varor Tullverkets befogenheter vid inre gräns 1 Olle Felten SD 8 2 Patrik Lundqvist S 4 0.12 0.12 17 Socialutskottets betänkande SoU18 Samverkan

2017-06-15

Talarlista 2016/17:20170615 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20170615 (pdf, 111 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:42

1  Ekonomiska och finansiella frågor Finansminister Magdalena Andersson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 23 maj 2017 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för ekonomiska och finansiella frågor den 16 juni 2017 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi inleder

2017-06-15

Talarlista 2016/17:20170614

Onsdagen den 14 juni 2017 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena

2017-06-14

Talarlista 2016/17:20170614 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20170614 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2016/17:20170612

Måndagen den 12 juni 2017 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt UU10 och UU18 6 Utrikesutskottets betänkande UU10 Verksamheten i Europeiska unionen under 2016 1 Karin Enström M 8 2 Johnny Skalin SD 8 3 Kerstin Lundgren C 8 4 Amineh Kakabaveh V 8 5 Tina Acketoft L 8 6

2017-06-12

Talarlista 2016/17:20170612 (docx, 38 kB) Talarlista 2016/17:20170612 (pdf, 101 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:41

1  Jordbruk och fiske Statsrådet Sven-Erik Bucht Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 11 maj 2017 Återrapport från informellt ministermöte den 2223 maj 2017 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske den 12 juni 2017 Anf. 1  ORDFÖRANDEN:

2017-06-09

Talarlista 2016/17:20170608

Torsdagen den 8 juni 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU4 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak 1 Björn Söder SD 10 2 Karin Enström M 6 3 Mattias Ottosson

2017-06-08

Talarlista 2016/17:20170608 (docx, 39 kB) Talarlista 2016/17:20170608 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2016/17:20170607

Onsdagen den 7 juni 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Utbildningsutskottets betänkande UbU22 En skyldighet att erbjuda lovskola 1 Maria Stockhaus M 6 2 Stefan Jakobsson SD 6 3 Roza Güclü Hedin S 6 0.18 0.18 Gemensam debatt KU23 och KU12 25 Konstitutionsutskottets

2017-06-07

Talarlista 2016/17:20170607 (docx, 40 kB) Talarlista 2016/17:20170607 (pdf, 110 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2016/17:40

1  Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 18 maj 2017 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 89 juni 2017 Anf. 1  VICE ORDFÖRANDEN: Jag

2017-06-02

Talarlista 2016/17:20170601

Torsdagen den 1 juni 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 4 Utrikesutskottets betänkande UU3 Norden 1 Hans Wallmark M 10 2 Aron Emilsson SD 12 3 Håkan Svenneling V 8 4 Sofia Damm KD 6 5 Phia Andersson S 6 6 Pernilla Stålhammar MP 6 7 Kerstin

2017-06-01

Talarlista 2016/17:20170601 (docx, 33 kB) Talarlista 2016/17:20170601 (pdf, 100 kB)

Talarlista 2016/17:20170531

Onsdagen den 31 maj 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 12 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU21 Ytterligare anpassning av svensk rätt till Dublinförordningen 1 Paula Bieler SD 5 2 Mathias Tegnér S 5 3 Mikael Cederbratt M 4 0.14 0.14 13 Socialförsäkringsutskottets

2017-05-31

Talarlista 2016/17:20170531 (docx, 35 kB) Talarlista 2016/17:20170531 (pdf, 112 kB)