Dokument & lagar (2 027 träffar)

Föredragningslista 2018/19:47

Föredragningslista 2018/19:47 Tisdagen den 5 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 14 och onsdagen den 16 januari Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Linus Sköld S som ledamot i riksdagen

2019-02-05

Föredragningslista 2018/19:47 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:47 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2018/19:46

Föredragningslista 2018/19:46 Fredagen den 1 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 1 2018/19:19 Tisdagen den 29 januari TU Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2018/19:12 av Jörgen Warborn M Stärkt upphovsrätt 3 2018/19:19 av Ingemar Kihlström

2019-02-01

Föredragningslista 2018/19:46 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:46 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2018/19:45

Föredragningslista 2018/19:45 Torsdagen den 31 januari 2019 Kl. 14.00 Val Frågestund Val 1 Val av fyra ledamöter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 2 Val av fyra suppleanter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol Frågestund

2019-01-31

Föredragningslista 2018/19:45 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:45 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2018/19:44

Föredragningslista 2018/19:44 Onsdagen den 30 januari 2019 Kl. 09.00 Partiledardebatt 1 Partiledardebatt Avsägelser 2 Sven-Erik Bucht S som ledamot i riksdagen fr.o.m. i dag 3 Anders Lönnberg S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 februari 4 Jonas Millard SD som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 februari

2019-01-30

Föredragningslista 2018/19:44 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:44 (pdf, 100 kB)

Föredragningslista 2018/19:43

Föredragningslista 2018/19:43 Torsdagen den 24 januari 2019 Kl. 14.00 Frågestund Frågestund 1 Frågor besvaras av: Statsrådet Tomas Eneroth S Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Statsrådet Ann Linde S Utbildningsminister Anna Ekström S Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 2 2018/19:FPM26 Åtgärdsplan mot desinformation JOIN2018 36 KU

2019-01-24

Föredragningslista 2018/19:43 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:43 (pdf, 89 kB)

Föredragningslista 2018/19:42

Föredragningslista 2018/19:42 Onsdagen den 23 januari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Sven-Erik Bucht SHelene Hellmark Knutsson SAlice Bah Kuhnke MPGustav Fridolin MP och Karolina Skog MP Anmälan om ersättare för statsråd 2 Daniel Andersson S som ersättare

2019-01-23

Föredragningslista 2018/19:42 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:42 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2018/19:41

Föredragningslista 2018/19:41 Tisdagen den 22 januari 2019 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Ärenden för bordläggning Reservationer Konstitutionsutskottets betänkanden 1 Bet. 2018/19:KU5 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen 2 Bet. 2018/19:KU10 Granskning av statsrådens tjänsteutövning

2019-01-22

Föredragningslista 2018/19:41 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:41 (pdf, 90 kB)

Föredragningslista 2018/19:40

Föredragningslista 2018/19:40 Måndagen den 21 januari 2019 Kl. 11.00 Regeringsförklaring Anmälan om utsedda statsråd 1 Regeringsförklaring 2 Anmälan om utsedda statsråd Anmälan om kompletteringsval 3 Nermina Mizimovic S som suppleant i konstitutionsutskottet och skatteutskottet fr.o.m. den 22 januari t.o.m.

2019-01-21

Föredragningslista 2018/19:40 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:40 (pdf, 78 kB)

Föredragningslista 2018/19:39

Föredragningslista 2018/19:39 Fredagen den 18 januari 2019 Kl. 09.00 Prövning av förslag till statsminister 1 Prövning av förslag till statsminister Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 2 RiR 2019:1 Klimatklivet stöd till lokala klimatinvesteringar MJU Ärende för hänvisning till utskott Förslag

2019-01-18

Föredragningslista 2018/19:39 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2018/19:39 (pdf, 92 kB)

Föredragningslista 2018/19:38

Föredragningslista 2018/19:38 Torsdagen den 17 januari 2019 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum 1 Förnyad bordläggning av förslaget till statsminister Anmälan om ersättare 2 Nermina Mizimovic S som ersättare fr.o.m. den 22 januari t.o.m. den 22 april under Laila Naraghis S ledighet Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt

2019-01-17

Föredragningslista 2018/19:38 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:38 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2018/19:37

Föredragningslista 2018/19:37 Onsdagen den 16 januari 2019 Kl. 14.00 Bordläggningsplenum Avtackning 1 Bordläggning av förslag till statsminister Avsägelser 2 Robert Halef KD som ledamot i EU-nämnden 3 Cecilia Renfors som justitieombudsman fr.o.m. den 1 september Anmälan om kompletteringsval 4 Désirée Pethrus

2019-01-16

Föredragningslista 2018/19:37 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:37 (pdf, 130 kB)

Föredragningslista 2018/19:36

Föredragningslista 2018/19:36 Måndagen den 14 januari 2019 Kl. 16.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4, onsdagen den 5, måndagen den 10, tisdagen den 11, onsdagen den 12, torsdagen den 13, fredagen den 14, lördagen den 15, måndagen den 17, tisdagen

2019-01-14

Föredragningslista 2018/19:36 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:36 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2018/19:35

Föredragningslista 2018/19:35 Fredagen den 21 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Anmälan om kompletteringsval 1 Abir Al-Sahlani C som suppleant i konstitutionsutskottet och EU-nämnden fr.o.m. den 14 januari t.o.m. den 19 juni 2019 under Johan Hedins C ledighet Anmälan

2018-12-21

Föredragningslista 2018/19:35 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:35 (pdf, 135 kB)

Föredragningslista 2018/19:34

Föredragningslista 2018/19:34 Torsdagen den 20 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 1 2018/19:FPM18 Regionkommitténs sammansättning COM2018 782 UU Anmälan om granskningsrapport 2 RiR 2018:34 Otillåten spridning av nationella prov vad gör Skolverket

2018-12-20

Föredragningslista 2018/19:34 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:34 (pdf, 140 kB)

Föredragningslista 2018/19:33

Föredragningslista 2018/19:33 Onsdagen den 19 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 28 november Avsägelse 2 Susanne Ackum som suppleant i riksbanksfullmäktige Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 3 2018/19:FPM17

2018-12-19

Föredragningslista 2018/19:33 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:33 (pdf, 141 kB)

Föredragningslista 2018/19:32

Föredragningslista 2018/19:32 Tisdagen den 18 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering inget uppehåll för gruppmöte kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 27 november Anmälan om ersättare 2 Fredrik Schulte M som ersättare fr.o.m. den 11 februari

2018-12-18

Föredragningslista 2018/19:32 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:32 (pdf, 139 kB)

Föredragningslista 2018/19:31

Föredragningslista 2018/19:31 Måndagen den 17 december 2018 Kl. 10.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 2 2018/19:12 Tisdagen den 11 december NU Ärenden för bordläggning

2018-12-17

Föredragningslista 2018/19:31 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:31 (pdf, 137 kB)

Föredragningslista 2018/19:30

Föredragningslista 2018/19:30 Lördagen den 15 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Ärenden för hänvisning till utskott Förslag EU-dokument 1 COM2018 812 Förslag till rådets direktiv om ändring av direktiv 2006/112/EG vad gäller införandet av vissa krav för betaltjänstleverantörer Åttaveckorsfristen för att avge

2018-12-15

Föredragningslista 2018/19:30 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:30 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2018/19:29

Föredragningslista 2018/19:29 Fredagen den 14 december 2018 Kl. 09.00 Prövning av förslag till statsminister Arbetsplenum 1 Prövning av förslag till statsminister Avsägelser 2 Anna Mårtensson L som ersättare i riksdagen fr.o.m. i dag 3 Angelika Bengtsson SD som suppleant i Europarådets svenska delegation Anmälan

2018-12-14

Föredragningslista 2018/19:29 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:29 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2018/19:28

Föredragningslista 2018/19:28 Torsdagen den 13 december 2018 Kl. 12.00 Bordläggningsplenum 1 Förnyad bordläggning av förslaget till statsminister Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 22 november Anmälan om ersättare 3 Abir Al-Sahlani C som ersättare fr.o.m. den 14 januari

2018-12-13

Föredragningslista 2018/19:28 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:28 (pdf, 120 kB)