Sök
2 654 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens föredragningslistor, sorterat efter datum
Kammarens föredragningslistor 2023/24:81
Kammarens föredragningslistor
2023/24:81
Torsdagen den 7 mars 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 15 februari Anmälan om kompletteringsval
2
Eleonore Lundkvist M som suppleant i socialförsäkringsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:80
Kammarens föredragningslistor
2023/24:80
Onsdagen den 6 mars 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 14 februari Avsägelser
2
Martin Melin L som suppleant i finansutskottet och justitieutskottet
Anmälan om kompletteringsval
3
Kammarens föredragningslistor 2023/24:79
Kammarens föredragningslistor
2023/24:79
Tisdagen den 5 mars 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 13 februari
Anmälan om ny riksdagsledamot
2
Patrik Karlson L fr.o.m. den 1 mars
Avsägelser
3
Kammarens föredragningslistor 2023/24:78
Kammarens föredragningslistor
2023/24:78
Fredagen den 1 mars 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 9 februari Anmälan om ny riksdagsledamot
2
Jonathan Svensson S fr.o.m. den 4 mars
Avsägelse
3
Juno Blom L som ledamot i riksdagen
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2023/24:77
Kammarens föredragningslistor
2023/24:77
Torsdagen den 29 februari 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 8 februari
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:26 Tisdagen den 27 februari
Kammarens föredragningslistor 2023/24:76
Kammarens föredragningslistor
2023/24:76
Onsdagen den 28 februari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 7 februari
Utökning av antalet suppleanter
2
Från 29 till 30 i miljö- och jordbruksutskottet
Val av extra suppleant
3
Kammarens föredragningslistor 2023/24:75
Kammarens föredragningslistor
2023/24:75
Tisdagen den 27 februari 2024 Kl. 13.00
Uppmärksammande av tvåårsdagen av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1
Uppmärksammande av tvåårsdagen av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina
Justering av protokoll
Kammarens föredragningslistor 2023/24:74
Kammarens föredragningslistor
2023/24:74
Torsdagen den 22 februari 2024 Kl. 14.30
Bordläggningsplenum
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 30 januari, onsdagen den 31 januari och fredagen den 1 februari
Anmälan om kompletteringsval
2
Larry Söder KD som suppleant i konstitutionsutskottet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:73
Kammarens föredragningslistor
2023/24:73
Fredagen den 16 februari 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:433 av Erik Ezelius S Förbättrade förhållanden för landets reservofficerare
2
2023/24:441 av Åsa Eriksson S Förbättrad folkhälsa genom skydd av barn från våldspornografi
Kammarens föredragningslistor 2023/24:72
Kammarens föredragningslistor
2023/24:72
Torsdagen den 15 februari 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Votering efter debattens slut i JuU11, dock tidigast kl. 15.20
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 25 januari Avsägelse
2
Märta Stenevi MP som ledamot i
Kammarens föredragningslistor 2023/24:71
Kammarens föredragningslistor
2023/24:71
Onsdagen den 14 februari 2024 Kl. 09.00
Utrikespolitisk debatt
Arbetsplenum
1
Utrikespolitisk debatt
Justering av protokoll
2
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 24 januari
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
3
2023/24:439 av Johan Andersson
Kammarens föredragningslistor 2023/24:70
Kammarens föredragningslistor
2023/24:70
Tisdagen den 13 februari 2024 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 23 januari Anmälan om ändrad partibeteckning
2
Jamal El-Haj har den 12 februari
Kammarens föredragningslistor 2023/24:69
Kammarens föredragningslistor
2023/24:69
Fredagen den 9 februari 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 19 januari
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Ansvarigt utskott
2
2023/24:16 Torsdagen den 1 februari
JuU
Anmälan om fördröjt svar
Kammarens föredragningslistor 2023/24:68
Kammarens föredragningslistor
2023/24:68
Torsdagen den 8 februari 2024 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 18 januari
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
2
2023/24:22 Tisdagen den 6 februari
MJU
Anmälan
Kammarens föredragningslistor 2023/24:67
Kammarens föredragningslistor
2023/24:67
Onsdagen den 7 februari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 17 januari
Meddelande om utrikespolitisk debatt
2
Onsdagen den 14 februari kl. 09.00
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
Kammarens föredragningslistor 2023/24:66
Kammarens föredragningslistor
2023/24:66
Tisdagen den 6 februari 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
15.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 16 januari
Meddelande om frågestund
2
Kammarens föredragningslistor 2023/24:65
Kammarens föredragningslistor
2023/24:65
Fredagen den 2 februari 2024 Kl. 09.00
Interpellationssvar
Avsägelse
1
Camilla Brodin KD som suppleant i konstitutionsutskottet
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:398 av Niklas Sigvardsson S Social snedrekrytering till högre utbildning
Anmälan om faktapromemoria
Kammarens föredragningslistor 2023/24:64
Kammarens föredragningslistor
2023/24:64
Torsdagen den 1 februari 2024 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
1
Rose-Marie Carlsson S fr.o.m. 31 januari
Därmed upphörde Zinaida Kajevic S uppdrag som ersättare
Anmälan om fördröjt svar på interpellation
2
2023/24:364
Kammarens föredragningslistor 2023/24:63
Kammarens föredragningslistor
2023/24:63
Onsdagen den 31 januari 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:366 av Niklas Sigvardsson S Arbetsmarknadskunskap i gymnasieskolan
2
2023/24:376 av Nadja Awad V NPF-elever och självmordsbenägenhet
3
2023/24:387
Kammarens föredragningslistor 2023/24:62
Kammarens föredragningslistor
2023/24:62
Tisdagen den 30 januari 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om ersättare
1
Anette Rangdag SD fr.o.m. den 26 januari t.o.m. den 31 mars under Josef Franssons SD ledighet
2
Paula Örn S fr.o.m. i dag t.o.m. den 3 april under Aylin