Dokument & lagar (2 259 träffar)

Föredragningslista 2019/20:145

Föredragningslista 2019/20:145 Tisdagen den 30 juni 2020 Kl. 11.00 Arbetsplenum Beslut efter debattens slut Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Diana Laitinen Carlsson S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 september Anmälan om ersättare för statsråd 2 Azadeh Rojhan Gustafsson S som ersättare för statsrådet Magdalena

2020-06-30

Föredragningslista 2019/20:145 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2019/20:145 (pdf, 123 kB)

Föredragningslista 2019/20:144

Föredragningslista 2019/20:144 Måndagen den 29 juni 2020 Kl. 11.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 3 juni, torsdagen den 4 juni, fredagen den 5 juni, måndagen den 8 juni och tisdagen den 9 juni Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott

2020-06-29

Föredragningslista 2019/20:144 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:144 (pdf, 119 kB)

Föredragningslista 2019/20:143

Föredragningslista 2019/20:143 Tisdagen den 23 juni 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Interpellationssvar 13.00 Återrapportering från informellt möte med EU:s stats- och regeringschefer Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Jan R Andersson M fr.o.m. den 22 juni Därmed upphörde

2020-06-23

Föredragningslista 2019/20:143 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2019/20:143 (pdf, 134 kB)

Föredragningslista 2019/20:142

Föredragningslista 2019/20:142 Måndagen den 22 juni 2020 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 28 och fredagen den 29 maj samt måndagen den 1 och tisdagen den 2 juni Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 2 2019/20:46 Tisdagen

2020-06-22

Föredragningslista 2019/20:142 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:142 (pdf, 141 kB)

Föredragningslista 2019/20:141

Föredragningslista 2019/20:141 Onsdagen den 17 juni 2020 Kl. 09.00 Minnesceremoni för coronapandemins offer Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning 1 Minnesceremoni för coronapandemins offer 2 Medgivande för utskotten att besluta om deltagande på distans vid utskottssammanträden Justering av protokoll

2020-06-17

Föredragningslista 2019/20:141 (docx, 42 kB) Föredragningslista 2019/20:141 (pdf, 147 kB)

Föredragningslista 2019/20:140

Föredragningslista 2019/20:140 Tisdagen den 16 juni 2020 Kl. 11.00 Arbetsplenum 15.00 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 26 maj Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 2 2019/20:40 Tisdagen den 2 juni

2020-06-16

Föredragningslista 2019/20:140 (docx, 43 kB) Föredragningslista 2019/20:140 (pdf, 151 kB)

Föredragningslista 2019/20:139

Föredragningslista 2019/20:139 Måndagen den 15 juni 2020 Kl. 09.30 Bordläggning 11.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 25 maj Meddelande om återrapportering från informellt möte med EU:s stats- och regeringschefer 2 Tisdagen den 23 juni kl. 13.00 Ärenden

2020-06-15

Föredragningslista 2019/20:139 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:139 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2019/20:138

Föredragningslista 2019/20:138 Fredagen den 12 juni 2020 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om ersättare 1 Cecilia Engström KD som ersättare fr.o.m. den 16 juni t.o.m. den 30 augusti under Michael Anefurs KD ledighet 2 Malin Höglund M som ersättare fr.o.m. den 31 augusti 2020 t.o.m. den 1 februari 2021 under

2020-06-12

Föredragningslista 2019/20:138 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:138 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2019/20:137

Föredragningslista 2019/20:137 Torsdagen den 11 juni 2020 Kl. 11.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Thomas Strand S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 september Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2019/20:415 av Markus Wiechel SD Sverige under covid-19

2020-06-11

Föredragningslista 2019/20:137 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:137 (pdf, 130 kB)

Föredragningslista 2019/20:136

Föredragningslista 2019/20:136 Onsdagen den 10 juni 2020 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Partiledardebatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 20 maj Ärenden för bordläggning Reservationer Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande

2020-06-10

Föredragningslista 2019/20:136 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:136 (pdf, 138 kB)

Föredragningslista 2019/20:135

Föredragningslista 2019/20:135 Tisdagen den 9 juni 2020 Kl. 12.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 19 maj Ärenden för hänvisning till utskott Förslag EU-dokument 2 COM2020 233 Förslag till Europaparlamentets

2020-06-09

Föredragningslista 2019/20:135 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:135 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2019/20:134

Föredragningslista 2019/20:134 Måndagen den 8 juni 2020 Kl. 11.00 Interpellationssvar Anmälan om ersättare 1 Nermina Mizimovic S som ersättare fr.o.m. den 8 september t.o.m. den 1 december under Tomas Kronståhls S ledighet Avsägelse 2 Linda Lindberg SD som suppleant i socialförsäkringsutskottet Anmälan om kompletteringsval

2020-06-08

Föredragningslista 2019/20:134 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:134 (pdf, 108 kB)

Föredragningslista 2019/20:133

Föredragningslista 2019/20:133 Fredagen den 5 juni 2020 Kl. 09.00 Interpellationssvar Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Proposition 1 2019/20:172 En ny lag om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Kammaren har beslutat om förkortad motionstid för denna proposition Motionstiden utgår den

2020-06-05

Föredragningslista 2019/20:133 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:133 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2019/20:132

Föredragningslista 2019/20:132 Torsdagen den 4 juni 2020 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 14 maj Ärenden för debatt och avgörande Reservationer Trafikutskottets betänkanden 2 Bet. 2019/20:TU13 Användningsförbud

2020-06-04

Föredragningslista 2019/20:132 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2019/20:132 (pdf, 103 kB)

Föredragningslista 2019/20:131

Föredragningslista 2019/20:131 Onsdagen den 3 juni 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 13 maj Anmälan om ersättare för statsråd 2 Inga-Lill Sjöblom S som ersättare för statsrådet Ardalan Shekarabi S fr.o.m. den 24 augusti t.o.m.

2020-06-03

Föredragningslista 2019/20:131 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:131 (pdf, 139 kB)

Föredragningslista 2019/20:130

Föredragningslista 2019/20:130 Tisdagen den 2 juni 2020 Kl. 13.00 Arbetsplenum Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 12 maj Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 2 2019/20:37 Torsdagen den 14

2020-06-02

Föredragningslista 2019/20:130 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2019/20:130 (pdf, 127 kB)

Föredragningslista 2019/20:129

Föredragningslista 2019/20:129 Måndagen den 1 juni 2020 Kl. 11.00 Interpellationssvar Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 4 juni kl. 14.00 Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 2 2019/20:24 Tisdagen 26 maj SkU 3 2019/20:40 Torsdagen den 28 maj MJU Anmälan om faktapromemoria 4 2019/20:FPM39

2020-06-01

Föredragningslista 2019/20:129 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2019/20:129 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2019/20:128

Föredragningslista 2019/20:128 Fredagen den 29 maj 2020 Kl. 09.00 Särskild debatt Interpellationssvar 1 Särskild debatt om åtgärder för att hindra smittspridning inom äldreomsorgen Avsägelse 2 Peter Persson S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 september Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 3

2020-05-29

Föredragningslista 2019/20:128 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2019/20:128 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2019/20:127

Föredragningslista 2019/20:127 Torsdagen den 28 maj 2020 Kl. 14.00 Frågestund Frågestund 1 Frågor besvaras av: Statsrådet Mikael Damberg S Utrikesminister Ann Linde S Utbildningsminister Anna Ekström S Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 7 maj

2020-05-28

Föredragningslista 2019/20:127 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2019/20:127 (pdf, 73 kB)

Föredragningslista 2019/20:126

Föredragningslista 2019/20:126 Onsdagen den 27 maj 2020 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 6 maj Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 2 RiR 2020:13 Stöd och matchning ett valfrihetssystem för arbetssökande AU Ärenden

2020-05-27

Föredragningslista 2019/20:126 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2019/20:126 (pdf, 144 kB)