Dokument & lagar (2 527 träffar)

Föredragningslista 2015/16:130

Föredragningslista 2015/16:130 Torsdagen den 8 september 2016 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Ann-Britt Åsebol M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 13 september 2016 Avsägelser 2 Christina Örnebjär L som ledamot i trafikutskottet 3 Ulf Bengtsson som riksrevisor Anmälan om kompletteringsval

2016-09-08

Föredragningslista 2015/16:130 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:130 (pdf, 119 kB)

Föredragningslista 2015/16:129

Föredragningslista 2015/16:129 Torsdagen den 1 september 2016 Kl. 12.00 Interpellationssvar Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Nina Lundström L som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 25 augusti 2016 2 Laila Naraghi S som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 september 2016 Avsägelser 3 Ulf Berg M som ledamot i

2016-09-01

Föredragningslista 2015/16:129 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:129 (pdf, 138 kB)

Föredragningslista 2015/16:128

Föredragningslista 2015/16:128 Torsdagen den 25 augusti 2016 Kl. 12.00 Val ca 12.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Erik Ullenhag L som ledamot i riksdagen 2 Håkan Juholt S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 september 3 Anders Flanking C som ersättare i riksdagen 4 Lawen Redar S som suppleant i skatteutskottet

2016-08-25

Föredragningslista 2015/16:128 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:128 (pdf, 138 kB)

Föredragningslista 2015/16:127

Föredragningslista 2015/16:127 Tisdagen den 28 juni 2016 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelser 1 Emilia Töyrä S som ledamot i konstitutionsutskottet 2 Jörgen Hellman S som ledamot i finansutskottet och som suppleant i skatteutskottet 3 Niklas Karlsson S som suppleant i finansutskottet 4 Anders Schröder MP

2016-06-28

Föredragningslista 2015/16:127 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2015/16:127 (pdf, 118 kB)

Föredragningslista 2015/16:126

Föredragningslista 2015/16:126 Måndagen den 27 juni 2016 Kl. 11.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar 1 2015/16:42 Torsdagen den 16 juni TU 2 2015/16:51 Tisdagen den 21 juni FiU Ärende för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse 3 2015/16:179 Riksrevisionens rapport om regeringens

2016-06-27

Föredragningslista 2015/16:126 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:126 (pdf, 109 kB)

Kommittéberättelse Ju 2010:E

Sveriges advokatsamfunds disciplinnämnd Ju 2010:E Beteckning Ju 2010:E Departement Justitiedepartementet Senast ändrad 2019-05-09 Status Bokstavskommitté Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-06-22 Direktiv för Lokal Sammansättning

2016-06-22

Föredragningslista 2015/16:125

Föredragningslista 2015/16:125 Onsdagen den 22 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avtackning Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 7 juni Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2015/16:707 av Christina Höj Larsen V Eventuellt avtal mellan

2016-06-22

Föredragningslista 2015/16:125 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2015/16:125 (pdf, 108 kB)

Redogörelse 2015/16:RR6

Redogörelse till riksdagen 2015/16:RR6 Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond bidrar till svensk forskning Sammanfattning Riksrevisionen har i enlighet med 2 5 lagen 2002:1022 om revision av statlig verksamhet m.m. granskat Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond. Resultatet av granskningen redovisas i denna granskningsrapport.

2016-06-21

Redogörelse 2015/16:RR6 (docx, 6449 kB)

Föredragningslista 2015/16:124

Föredragningslista 2015/16:124 Tisdagen den 21 juni 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om subsidiaritetsprövning 1 2015/16:55 Tisdagen den 14 juni KU Ärende för hänvisning till utskott Förslag EU-dokument 2 KOM2016 400 Förslag till Europaparlamentets

2016-06-21

Föredragningslista 2015/16:124 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2015/16:124 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2015/16:123

Föredragningslista 2015/16:123 Måndagen den 20 juni 2016 Kl. 11.00 Arbetsplenum Anmälan om ersättare 1 Jenny Bengtsson V som ersättare fr.o.m. den 17 juni t.o.m. den 27 juli under Ali Esbatis V fortsatta ledighet Anmälan om kompletteringsval 2 Jenny Bengtsson V som suppleant i konstitutionsutskottet, utrikesutskottet

2016-06-20

Föredragningslista 2015/16:123 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:123 (pdf, 93 kB)

Föredragningslista 2015/16:122

Föredragningslista 2015/16:122 Fredagen den 17 juni 2016 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar 1 Aktuell debatt om situationen i utsatta stadsdelar Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 27 maj Avsägelser 3 Jabar Amin MP som ledamot i utbildningsutskottet fr.o.m.

2016-06-17

Föredragningslista 2015/16:122 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2015/16:122 (pdf, 119 kB)

Föredragningslista 2015/16:121

Föredragningslista 2015/16:121 Torsdagen den 16 juni 2016 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 26 maj Avsägelser 2 Valter Mutt MP som ledamot i utrikesutskottet och som suppleant i EU-nämnden 3 Pernilla Stålhammar

2016-06-16

Föredragningslista 2015/16:121 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2015/16:121 (pdf, 104 kB)

Föredragningslista 2015/16:120

Föredragningslista 2015/16:120 Onsdagen den 15 juni 2016 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Partiledardebatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 25 maj Anmälan om fördröjt svar på interpellation 3 2015/16:719 av Annika Qarlsson C Översyn av

2016-06-15

Föredragningslista 2015/16:120 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2015/16:120 (pdf, 127 kB)

Framställning 2015/16:RS7

Framställning till riksdagen 2015/16:RS7 Ny ersättningslag och lag om stöd till partigrupperna Sammanfattning I framställningen föreslås en ny lag om ersättning till riksdagens ledamöter. Förslaget innebär att bestämmelserna i lagen 1994:1065 om ekonomiska villkor för riksdagens ledamöter förs över till den nya lagen


Utskottsberedning: 2016/17:KU3
Riksdagsbeslut (11 förslag): , 11 bifall,
Följdmotioner: 1

Framställning 2015/16:RS7 (docx, 3471 kB)

Framställning 2015/16:RS6

Framställning till riksdagen 2015/16:RS6 Registrering av gåvor till riksdagsledamöter och registrering av vissa skulder m.m. Sammanfattning I framställningen föreslås en ny lag om registrering och hantering av gåvor mottagna av riksdagsledamöter. Förslaget gör det möjligt för Riksdagsförvaltningen att föra ett register


Utskottsberedning: 2016/17:KU9
Riksdagsbeslut (3 förslag): , 3 bifall,

Framställning 2015/16:RS6 (docx, 232 kB)

Framställning 2015/16:RS5

Framställning till riksdagen 2015/16:RS5 Det ekonomiadministrativa regelverket för riksdagens myndigheter Sammanfattning Lagen 2006:999 med ekonomiadministrativa bestämmelser m.m. för Riksdagsförvaltningen, Riksdagens ombudsmän och Riksrevisionen, förkortad REA-lagen, trädde i kraft den 1 januari 2007 och är utformad


Utskottsberedning: 2016/17:KU4
Riksdagsbeslut (11 förslag): , 11 bifall,

Framställning 2015/16:RS5 (docx, 360 kB)

Föredragningslista 2015/16:119

Föredragningslista 2015/16:119 Tisdagen den 14 juni 2016 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 24 maj Ansökan om ledighet 2 Leif Jakobsson S fr.o.m. den 15 juni 2016 t.o.m. den 24 september 2018 Avsägelser

2016-06-14

Föredragningslista 2015/16:119 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2015/16:119 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2015/16:118

Föredragningslista 2015/16:118 Måndagen den 13 juni 2016 Kl. 12.00 Arbetsplenum Anmälan om ersättare 1 Crister Spets SD som ersättare fr.o.m. den 14 juni 2016  t.o.m. den 28 juli 2016 under Julia Kronlids SD ledighet 2 Heidi Karlsson SD som ersättare fr.o.m. den 29 juli 2016 t.o.m. den 6 januari 2017 under Julia

2016-06-13

Föredragningslista 2015/16:118 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2015/16:118 (pdf, 85 kB)

Föredragningslista 2015/16:117

Föredragningslista 2015/16:117 Fredagen den 10 juni 2016 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 20 maj Avsägelse 2 Carl Schlyter MP som ledamot i EU-nämnden fr.o.m. den 17 juni Anmälan om kompletteringsval 3 Åsa Romson MP som ledamot i EU-nämnden

2016-06-10

Föredragningslista 2015/16:117 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:117 (pdf, 112 kB)

Föredragningslista 2015/16:116

Föredragningslista 2015/16:116 Torsdagen den 9 juni 2016 Kl. 12.00 Val ca 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Val av chefsjustitieombudsman 1 Konstitutionsutskottet har föreslagit Elisabeth Rynning Justering av protokoll 2 Protokollet från sammanträdet torsdagen den 19 maj Avsägelser 3

2016-06-09

Föredragningslista 2015/16:116 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2015/16:116 (pdf, 116 kB)