Dokument & lagar (282 träffar)

Föredragningslista 2018/19:42

Föredragningslista 2018/19:42 Onsdagen den 23 januari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Sven-Erik Bucht SHelene Hellmark Knutsson SAlice Bah Kuhnke MPGustav Fridolin MP och Karolina Skog MP Anmälan om ersättare för statsråd 2 Daniel Andersson S som ersättare

2019-01-23

Föredragningslista 2018/19:42 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:42 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2018/19:45

Föredragningslista 2018/19:45 Torsdagen den 31 januari 2019 Kl. 14.00 Val Frågestund Val 1 Val av fyra ledamöter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 2 Val av fyra suppleanter till delegation till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol Frågestund

2019-01-31

Föredragningslista 2018/19:45 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:45 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2018/19:46

Föredragningslista 2018/19:46 Fredagen den 1 februari 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 1 2018/19:19 Tisdagen den 29 januari TU Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2018/19:12 av Jörgen Warborn M Stärkt upphovsrätt 3 2018/19:19 av Ingemar Kihlström

2019-02-01

Föredragningslista 2018/19:46 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:46 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2018/19:44

Föredragningslista 2018/19:44 Onsdagen den 30 januari 2019 Kl. 09.00 Partiledardebatt 1 Partiledardebatt Avsägelser 2 Sven-Erik Bucht S som ledamot i riksdagen fr.o.m. i dag 3 Anders Lönnberg S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 februari 4 Jonas Millard SD som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 februari

2019-01-30

Föredragningslista 2018/19:44 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:44 (pdf, 100 kB)

Föredragningslista 2018/19:48

Föredragningslista 2018/19:48 Onsdagen den 6 februari 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum Avsägelser 1 Mikael Strandman SD som suppleant i konstitutionsutskottet 2 Jennie Nilsson S som ledamot i krigsdelegationen Anmälan om kompletteringsval 3 Mikael Strandman SD som ledamot i konstitutionsutskottet 4 Per Söderlund

2019-02-06

Föredragningslista 2018/19:48 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:48 (pdf, 123 kB)

Föredragningslista 2018/19:47

Föredragningslista 2018/19:47 Tisdagen den 5 februari 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 14 och onsdagen den 16 januari Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Linus Sköld S som ledamot i riksdagen

2019-02-05

Föredragningslista 2018/19:47 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:47 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2018/19:49

Föredragningslista 2018/19:49 Torsdagen den 7 februari 2019 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 17 och fredagen den 18 januari Avsägelser 2 Janine Alm Ericson MP som ledamot i finansutskottet och som suppleant i utrikesutskottet

2019-02-07

Föredragningslista 2018/19:49 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:49 (pdf, 121 kB)

Föredragningslista 2018/19:64

Föredragningslista 2018/19:64 Onsdagen den 13 mars 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Val Votering Avsägelser 1 Jimmy Loord KD som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 1 april 2 Erik Ezelius S som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 3 Daniel Andersson S som suppleant i EU-nämnden Utökning av antalet

2019-03-13

Föredragningslista 2018/19:64 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:64 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2018/19:65

Föredragningslista 2018/19:65 Torsdagen den 14 mars 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Per Schöldberg C som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 mars Avsägelser 2 Annika Qarlsson C som ledamot i näringsutskottet 3 Peter Helander C som suppleant i näringsutskottet

2019-03-14

Föredragningslista 2018/19:65 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:65 (pdf, 101 kB)

Föredragningslista 2018/19:66

Föredragningslista 2018/19:66 Fredagen den 15 mars 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 1 2018/19:121 av Lars Beckman M Konsumentinformation 2 2018/19:131 av Katarina Brännström M Åtgärder för ett bättre fungerande återvändande 3 2018/19:132 av Katarina Brännström M

2019-03-15

Föredragningslista 2018/19:66 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:66 (pdf, 123 kB)

Föredragningslista 2018/19:71

Föredragningslista 2018/19:71 Tisdagen den 2 april 2019 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 12 mars Avsägelse 2 Barbro Westerholm L som suppleant i socialförsäkringsutskottet Anmälan om kompletteringsval

2019-04-02

Föredragningslista 2018/19:71 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:71 (pdf, 115 kB)

Föredragningslista 2018/19:72

Föredragningslista 2018/19:72 Onsdagen den 3 april 2019 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 13 mars Utökning av antalet suppleanter 2 Från 27 till 28 i finansutskottet 3 Från 25 till 26 i skatteutskottet 4 Från 28 till 29 i

2019-04-03

Föredragningslista 2018/19:72 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:72 (pdf, 151 kB)

Föredragningslista 2018/19:73

Föredragningslista 2018/19:73 Torsdagen den 4 april 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 14 mars Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 2 2018/19:24 Tisdagen den 5 mars NU Anmälan om fördröjda

2019-04-04

Föredragningslista 2018/19:73 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:73 (pdf, 117 kB)

Föredragningslista 2018/19:74

Föredragningslista 2018/19:74 Fredagen den 5 april 2019 Kl. 09.30 Aktuell debatt Interpellationssvar 1 Aktuell debatt om hot och våld mot Sveriges lärare och rektorer Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 15 mars Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 3 RiR

2019-04-05

Föredragningslista 2018/19:74 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:74 (pdf, 103 kB)

Föredragningslista 2018/19:67

Föredragningslista 2018/19:67 Tisdagen den 26 mars 2019 Kl. 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 26, onsdagen

2019-03-26

Föredragningslista 2018/19:67 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:67 (pdf, 142 kB)

Föredragningslista 2018/19:69

Föredragningslista 2018/19:69 Torsdagen den 28 mars 2019 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 7 mars Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2018/19:123 av Amineh Kakabaveh V Turkiet inför valet 2019

2019-03-28

Föredragningslista 2018/19:69 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:69 (pdf, 117 kB)

Föredragningslista 2018/19:70

Föredragningslista 2018/19:70 Fredagen den 29 mars 2019 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 8 mars Avsägelser 2 Johanna Jönsson C som ledamot i utrikesutskottet 3 Magnus Ek C som suppleant i utrikesutskottet 4 Jonny Cato Hansson C som

2019-03-29

Föredragningslista 2018/19:70 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:70 (pdf, 130 kB)

Föredragningslista 2018/19:85

Föredragningslista 2018/19:85 Fredagen den 3 maj 2019 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar 1 Aktuell debatt om Arbetsförmedlingens organisationsförändring Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 12 april Meddelande om aktuell debatt med anledning av Klimatpolitiska

2019-05-03

Föredragningslista 2018/19:85 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:85 (pdf, 128 kB)

Föredragningslista 2018/19:86

Föredragningslista 2018/19:86 Måndagen den 6 maj 2019 Kl. 11.00 Interpellationssvar Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 9 maj kl 14.00 Ärenden för bordläggning Reservationer Socialförsäkringsutskottets betänkanden 2 Bet. 2018/19:SfU20 Socialförsäkringsfrågor 23 res. M, SD, C, V, KD 3 Bet. 2018/19:SfU21

2019-05-06

Föredragningslista 2018/19:86 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:86 (pdf, 108 kB)

Föredragningslista 2018/19:87

Föredragningslista 2018/19:87 Tisdagen den 7 maj 2019 Kl. 13.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Ärenden för bordläggning Reservationer Arbetsmarknadsutskottets betänkanden 1 Bet. 2018/19:AU9 Arbetsrätt 26 res. M, SD, C, V, KD, L 2 Bet. 2018/19:AU10 Arbetsmiljö och arbetstid

2019-05-07

Föredragningslista 2018/19:87 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:87 (pdf, 120 kB)