Sök
279 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på kadep, Kammarens föredragningslistor, KU:s särskilda kallelser och föredragningslistor, 2018/19, 2010/11, sorterat efter relevans
- Dokument & lagar
Tisdagen den 26 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:91
2010/11:91 Tisdagen den 26 april 2011 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om inkomna faktapromemorior om förslag från Europeiska kommissionen, m.m. Ansvarigt utskott 1 2010/11:FPM96 Direktiv om en gemensam konsoliderad bolagsskattebas CCCTB SkU 2 2010/11:FPM97 EU:s öppenhetsförordning - Dokument & lagar
Torsdagen den 21 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:90
2010/11:90 Torsdagen den 21 april 2011 Kl. 11.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Protokollen från sammanträdena tisdagen den 12, onsdagen den 13, torsdagen den 14 och fredagen den 15 april Anmälan om vice ordförande i utskott 2 Jennie Nilsson S som vice ordförande skatteutskottet fr.o.m. den 14 april - Dokument & lagar
Onsdagen den 3 november 2010
Kammarens föredragningslistor 2010/11:9
2010/11:9 Onsdagen den 3 november 2010 Kl. 09.00 Partiledardebatt Allmänpolitisk debatt 15.30 Återrapportering från Europeiska rådets möte 1 Partiledardebatt Avsägelse 2 Mats Melin som chefsjustitieombudsman fr.o.m. den 3 januari 2011 Anmälan om protokollsutdrag från utskott 3 2010/11:5 Tisdagen den 2 - Dokument & lagar
Fredagen den 15 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:89
2010/11:89 Fredagen den 15 april 2011 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelse 1 Bodil Ceballos MP som suppleant i justitieutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Mehmet Kaplan MP som suppleant i justitieutskottet Utökning av antalet suppleanter 3 Från 24 till 25 i konstitutionsutskottet 4 Från 25 till 26 - Dokument & lagar
Torsdagen den 14 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:88
2010/11:88 Torsdagen den 14 april 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Protokollet från sammanträdet fredagen den 8 april Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2 Julia Kronlid SD fr.o.m. den 18 april Därmed upphör Stellan Bojeruds SD uppdrag som ersättare - Dokument & lagar
Onsdagen den 13 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:87
2010/11:87 Onsdagen den 13 april 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum 12.00 Votering 13.00 Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande Justering av protokoll 1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den 7 april Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2010/11:312 av Sven-Erik Österberg S Konkreta åtgärder - Dokument & lagar
Tisdagen den 12 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:86
2010/11:86 Tisdagen den 12 april 2011 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Protokollen från sammanträdena tisdagen den 5 och onsdagen den 6 april Avsägelser 2 Jennie Nilsson S som ledamot i finansutskottet fr.o.m. den 13 april 3 Maryam Yazdanfar S - Dokument & lagar
Fredagen den 8 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:85
2010/11:85 Fredagen den 8 april 2011 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om kompletteringsval 1 Sven-Erik Österberg S som ledamot i konstitutionsutskottet Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2010/11:288 av Lars Johansson S Regeringens energipolitik Svar på interpellationer Utbildningsminister Jan - Dokument & lagar
Torsdagen den 7 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:84
2010/11:84 Torsdagen den 7 april 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Protokollet från sammanträdet fredagen den 1 april Avsägelser 2 Peter Hultqvist S som ledamot i konstitutionsutskottet fr.o.m. den 8 april 3 Veronica Palm S som ledamot i skatteutskottet - Dokument & lagar
Onsdagen den 6 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:83
2010/11:83 Onsdagen den 6 april 2011 Kl. 09.00 Val Arbetsplenum 16.00 Votering Val 1 Val av sex ledamöter i Valprövningsnämnden 2 Val av sex suppleanter i Valprövningsnämnden 3 Val av ordförande och ersättare för ordföranden i Valprövningsnämnden Justering av protokoll 4 Protokollet från sammanträdet torsdagen - Dokument & lagar
Tisdagen den 5 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:82
2010/11:82 Tisdagen den 5 april 2011 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Protokollen från sammanträdena måndagen den 28, tisdagen den 29 och onsdagen den 30 mars Meddelande om val 2 Vid morgondagens sammanträde företas val till Valprövningsnämnden - Dokument & lagar
Fredagen den 1 april 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:81
2010/11:81 Fredagen den 1 april 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Aktuell debatt Interpellationssvar 1 Anmälan om sammansatt utrikes- och försvarsutskott Ärende för debatt och avgörande efter debattens slut Reservationer Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande 2 2010/11:UFöU3 - Dokument & lagar
Torsdagen den 31 mars 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:80
2010/11:80 Torsdagen den 31 mars 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Avsägelse 1 Thomas Östros S som ledamot i finansutskottet fr.o.m. den 1 april Anmälan om kompletteringsval 2 Tommy Waidelich S som ledamot i finansutskottet fr.o.m. den 1 april 3 Marianne Åhman FP som suppleant - Dokument & lagar
Tisdagen den 2 november 2010
Kammarens föredragningslistor 2010/11:8
2010/11:8 Tisdagen den 2 november 2010 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Protokollet från sammanträdet torsdagen den 21 och tisdagen den 26 oktober Berättelse från Valprövningsnämnden 2 Amir Adan M som ny riksdagsledamot fr.o.m. den 26 oktober Anmälan - Dokument & lagar
Onsdagen den 30 mars 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:79
2010/11:79 Onsdagen den 30 mars 2011 Kl. 09.00 Aktuell debatt Arbetsplenum 16.00 Votering Aktuell debatt 1 Debatt om svensk migrationspolitik Meddelande om ändring i kammarens sammanträdesplan Fredagen den 1 april 2 Arbetsplenum kl. 9.00 tillkommer. Votering efter debattens slut Anmälan om fördröjda svar - Dokument & lagar
Tisdagen den 29 mars 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:78
2010/11:78 Tisdagen den 29 mars 2011 Kl. 13.00 Återrapportering uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Interpellationssvar Återrapportering från Europeiska rådets möte 1 Statsminister Fredrik Reinfeldt M återrapporterar från Europeiska rådets möte den 24-25 mars Justering av protokoll 2 Protokollet från sammanträdet - Dokument & lagar
Måndagen den 28 mars 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:77
2010/11:77 Måndagen den 28 mars 2011 Kl. 12.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Protokollet från sammanträdet fredagen den 18 mars Meddelande om frågestund Torsdagen den 31 mars kl. 14.00 2 Följande statsråd kommer att delta: Finansminister Anders Borg M Miljöminister Andreas Carlgren C Statsrådet - Dokument & lagar
Onsdagen den 23 mars 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:76
2010/11:76 Onsdagen den 23 mars 2011 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Protokollen från sammanträdena tisdagen den 15, onsdagen den 16 och torsdagen den 17 mars Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte den 24-25 mars 2 Tisdagen den 29 mars kl. 13.00 Meddelande om aktuell - Dokument & lagar
Fredagen den 18 mars 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:75
2010/11:75 Fredagen den 18 mars 2011 Kl. 09.00 Interpellationssvar Ansökan om ledighet, m.m. 1 Ibrahim Baylan S fr.o.m. den 28 mars t.o.m. den 15 augusti Ersättare Lars Lilja S Svar på interpellationer Statsrådet Nyamko Sabuni FP 2 2010/11:256 av Josefin Brink V Barnomsorg Statsrådet Peter Norman M 3 2010/11:250 - Dokument & lagar
Torsdagen den 17 mars 2011
Kammarens föredragningslistor 2010/11:74
2010/11:74 Torsdagen den 17 mars 2011 Kl. 12.00 Val Arbetsplenum 12.45 Återrapportering från Europeiska rådets möte 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering 16.30 Aktuell debatt Val 1 Konstitutionsutskottet har föreslagit: Val av ny ledamot i Statrådsarvodesnämnden Berättelse från Valprövningsnämnden