Dokument & lagar (153 träffar)

Föredragningslista 2010/11:73

2010/11:73 Onsdagen den 16 mars 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 10 mars Meddelande om val 2  Vid morgondagens sammanträde företas val till Statsrådsarvodesnämnden Anmälan om fördröjt svar på interpellation 3  2010/11:241 av Lise

2011-03-16

Föredragningslista 2010/11:73 (doc, 81 kB) Föredragningslista 2010/11:73 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2010/11:78

2010/11:78 Tisdagen den 29 mars 2011 Kl. 13.00 Återrapportering uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Interpellationssvar Återrapportering från Europeiska rådets möte 1  Statsminister Fredrik Reinfeldt M återrapporterar från Europeiska rådets möte den 24-25 mars Justering av protokoll 2  Protokollet från sammanträdet

2011-03-29

Föredragningslista 2010/11:78 (doc, 99 kB) Föredragningslista 2010/11:78 (pdf, 27 kB)

Föredragningslista 2010/11:77

2010/11:77 Måndagen den 28 mars 2011 Kl. 12.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet fredagen den 18 mars Meddelande om frågestund Torsdagen den 31 mars kl. 14.00 2  Följande statsråd kommer att delta: Finansminister Anders Borg M Miljöminister Andreas Carlgren C Statsrådet

2011-03-28

Föredragningslista 2010/11:77 (doc, 78 kB) Föredragningslista 2010/11:77 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2010/11:81

2010/11:81 Fredagen den 1 april 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Aktuell debatt Interpellationssvar 1  Anmälan om sammansatt utrikes- och försvarsutskott Ärende för debatt och avgörande efter debattens slut Reservationer Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande 2  2010/11:UFöU3

2011-04-01

Föredragningslista 2010/11:81 (doc, 67 kB) Föredragningslista 2010/11:81 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2010/11:80

2010/11:80 Torsdagen den 31 mars 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Avsägelse 1  Thomas Östros S som ledamot i finansutskottet fr.o.m. den 1 april Anmälan om kompletteringsval 2  Tommy Waidelich S som ledamot i finansutskottet fr.o.m. den 1 april 3  Marianne Åhman FP som suppleant

2011-03-31

Föredragningslista 2010/11:80 (doc, 71 kB) Föredragningslista 2010/11:80 (pdf, 22 kB)

Föredragningslista 2010/11:79

2010/11:79 Onsdagen den 30 mars 2011 Kl. 09.00 Aktuell debatt Arbetsplenum 16.00 Votering Aktuell debatt 1  Debatt om svensk migrationspolitik Meddelande om ändring i kammarens sammanträdesplan Fredagen den 1 april 2  Arbetsplenum kl. 9.00 tillkommer. Votering efter debattens slut Anmälan om fördröjda svar

2011-03-30

Föredragningslista 2010/11:79 (doc, 85 kB) Föredragningslista 2010/11:79 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2010/11:30

2010/11:30 Onsdagen den 8 december 2010 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet torsdagen den 2 december Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2  2010/11:80 av Carina Adolfsson Elgestam S Minskning av antalet olyckor med cyklister 3  2010/11:85 av

2010-12-08

Föredragningslista 2010/11:30 (doc, 133 kB) Föredragningslista 2010/11:30 (pdf, 22 kB)

Föredragningslista 2010/11:29

2010/11:29 Tisdagen den 7 december 2010 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet onsdagen den 1 december Svar på interpellationer Interpellationer upptagna under samma punkt besvaras i ett sammanhang Justitieminister Beatrice

2010-12-07

Föredragningslista 2010/11:29 (doc, 138 kB) Föredragningslista 2010/11:29 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2010/11:31

2010/11:31 Torsdagen den 9 december 2010 Kl. 12.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet fredagen den 3 december Ärenden för avgörande kl. 12.00 Tidigare slutdebatterade Trafikutskottets betänkanden 2  2010/11:TU5 Åtgärder

2010-12-09

Föredragningslista 2010/11:31 (doc, 119 kB) Föredragningslista 2010/11:31 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2010/11:34

2010/11:34 Tisdagen den 14 december 2010 Kl. 12.00 Val uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Arbetsplenum 15.30 Votering Val 1  Val av chefsjustitieombudsman Cecilia Nordenfelt 2  Omval av ställföreträdande justitieombudsman Jan Pennlöv 3  Utseende av riksrevisor Claes Norgren till riksrevisor med administrativt

2010-12-14

Föredragningslista 2010/11:34 (doc, 156 kB) Föredragningslista 2010/11:34 (pdf, 25 kB)

Föredragningslista 2010/11:83

2010/11:83 Onsdagen den 6 april 2011 Kl. 09.00 Val Arbetsplenum 16.00 Votering Val 1  Val av sex ledamöter i Valprövningsnämnden 2  Val av sex suppleanter i Valprövningsnämnden 3  Val av ordförande och ersättare för ordföranden i Valprövningsnämnden Justering av protokoll 4  Protokollet från sammanträdet torsdagen

2011-04-06

Föredragningslista 2010/11:83 (doc, 89 kB) Föredragningslista 2010/11:83 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2010/11:82

2010/11:82 Tisdagen den 5 april 2011 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena måndagen den 28, tisdagen den 29 och onsdagen den 30 mars Meddelande om val 2  Vid morgondagens sammanträde företas val till Valprövningsnämnden

2011-04-05

Föredragningslista 2010/11:82 (doc, 83 kB) Föredragningslista 2010/11:82 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2010/11:84

2010/11:84 Torsdagen den 7 april 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1  Protokollet från sammanträdet fredagen den 1 april Avsägelser 2  Peter Hultqvist S som ledamot i konstitutionsutskottet fr.o.m. den 8 april 3  Veronica Palm S som ledamot i skatteutskottet

2011-04-07

Föredragningslista 2010/11:84 (doc, 79 kB) Föredragningslista 2010/11:84 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2010/11:75

2010/11:75 Fredagen den 18 mars 2011 Kl. 09.00 Interpellationssvar Ansökan om ledighet, m.m. 1  Ibrahim Baylan S fr.o.m. den 28 mars t.o.m. den 15 augusti Ersättare Lars Lilja S Svar på interpellationer Statsrådet Nyamko Sabuni FP 2  2010/11:256 av Josefin Brink V Barnomsorg Statsrådet Peter Norman M 3  2010/11:250

2011-03-18

Föredragningslista 2010/11:75 (doc, 64 kB) Föredragningslista 2010/11:75 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2010/11:74

2010/11:74 Torsdagen den 17 mars 2011 Kl. 12.00 Val Arbetsplenum 12.45 Återrapportering från Europeiska rådets möte 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering 16.30 Aktuell debatt Val 1  Konstitutionsutskottet har föreslagit: Val av ny ledamot i Statrådsarvodesnämnden Berättelse från Valprövningsnämnden

2011-03-17

Föredragningslista 2010/11:74 (doc, 89 kB) Föredragningslista 2010/11:74 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2010/11:76

2010/11:76 Onsdagen den 23 mars 2011 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena tisdagen den 15, onsdagen den 16 och torsdagen den 17 mars Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte den 24-25 mars 2  Tisdagen den 29 mars kl. 13.00 Meddelande om aktuell

2011-03-23

Föredragningslista 2010/11:76 (doc, 64 kB) Föredragningslista 2010/11:76 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2010/11:65

2010/11:65 Onsdagen den 2 mars 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1  Anders Hansson M fr.o.m. den 5 mars Därmed upphör Tomas Avenborgs M uppdrag som ersättare Anmälan om ordförande i utskott 2  Kerstin Haglö S som ordförande i justitieutskottet fr.o.m. den

2011-03-02

Föredragningslista 2010/11:65 (doc, 99 kB) Föredragningslista 2010/11:65 (pdf, 24 kB)

Föredragningslista 2010/11:67

2010/11:67 Fredagen den 4 mars 2011 Kl. 09.00 Interpellationssvar Ansökan om ledighet 1  Marta Obminska M fr.o.m. den 7 juni t.o.m. den 31 augusti Ersättare Hannes Beckman M Anmälan om ordförande i utskott 2  Carina Ohlsson S som ordförande i civilutskottet fr.o.m. den 3 mars t.o.m. den 1 augusti under Maryam Yazdanfars

2011-03-04

Föredragningslista 2010/11:67 (doc, 61 kB) Föredragningslista 2010/11:67 (pdf, 21 kB)

Föredragningslista 2010/11:66

2010/11:66 Torsdagen den 3 mars 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Anmälan om kompletteringsval 1  Johan Johansson M som suppleant i försvarsutskottet fr.o.m. den 7 mars 2  Marta Obminska M som suppleant i arbetsmarknadsutskottet fr.o.m. den 7 mars 3  Lotta Olsson M som suppleant i

2011-03-03

Föredragningslista 2010/11:66 (doc, 86 kB) Föredragningslista 2010/11:66 (pdf, 22 kB)

Föredragningslista 2010/11:63

2010/11:63 Måndagen den 28 februari 2011 Kl. 15.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1  Protokollen från sammanträdena tisdagen den 15, onsdagen den 16, torsdagen den 17 och fredagen den 18 februari Meddelande om frågestund Torsdagen den 3 mars kl. 14.00 2  Följande statsråd kommer att delta: Närings-

2011-02-28

Föredragningslista 2010/11:63 (doc, 73 kB) Föredragningslista 2010/11:63 (pdf, 23 kB)